Co má společné Sládečkovo muzeum v Kladně s IGRÁČKEM? Nové figurky v podobě Jaromíra Jágra!

Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně se od 7. září do 18. listopadu tohoto roku zastaví výstava Fenomén IGRÁČEK. Představí historii i současnost oblíbené české hračky již tří generací dětí. Návštěvníci si mohou prohlédnout desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. A seznámit se s výrobou figurky, a také si s IGRÁČKY pohrát. Speciálně pro Kladno vznikla pak figurka Jaromíra Jágra. Originální figurka se vyrábí vždy pro konkrétní výstavu, kterou provází. Pochází z dílny Miroslava Svobody a ztvárňuje osobnosti, které jsou s daným místem spjaté. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která IGRÁČKA vyrábí, spolu s Technickým muzeem v Brně.

„Výstavy v muzeu většinou volíme tak, aby byly pro co nejširší publikum. A tato výstava bude určitě zajímavá nejen pro rodiče s dětmi, ale také pro školní skupiny, protože IGRÁČEK ztvárňuje tolik různých povolání, najdete zde například i hutníka. Součástí výstavy je navíc i herna,“ uvádí PhDr. Zdeněk Kuchyňka, ředitel Sládečkova muzea. „Toto září pořádáme navíc výstavu Netopýři tajemní a zranitelní, Den horníků nebo Svatováclavské slavnosti na Budči. Všechny Vás srdečně zveme k pobavení i poučení,“ dodává ředitel muzea.

„Speciálně pro výstavu v Kladně přibyly některé novinky. Kladno pro mě znamená Huť Poldi, jednu z nejlepších světových oceláren. Na výstavě proto bude i ukázka vstřikovací formy pro výrobu části postavičky IGRÁČKA. Můžeme předpokládat, že i ona vznikla z kladenské oceli,” uvádí Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. „Pro každou zastávku pak vzniká v dílně Miroslava Svobody unikátní figurka – například pro Zlín to byl IGRÁČEK Tomáše Bati, pro centrum Eden v Bystřici pod Pernštejnem panáčci Adama a Evy,” dodává Zdeněk Rauš.

„Dnes už je s Kladnem spjat také hokej. Proto čeká návštěvníky výstavy jedno překvapení v podobě dvou unikátních figurek hokejisty. Věříme, že se bude všem návštěvníkům i dotyčnému hokejistovi líbit. Srdečně na putovní výstavu Fenomén IGRÁČEK zveme. Třeba se díky ní dostanete do kladenského muzea poprvé a dozvíte se přitom mnoho zajímavého a to nejen o výrobě IGRÁČKA,” uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – Karton s.r.o.

Kromě rozsáhlé sbírky IGRÁČKŮ čeká návštěvníky seznámení se s jeho výrobou, a to od roku 1976, kdy byl první panáček, povoláním zedník, vyroben. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání IGRÁČKŮ s odlišnými doplňky, vznikla herní řada MultiGo – nákladní automobily, ze kterých se dá vytvořit hned několik aut, nebo řada Handy – skládací prostředí (např. restaurace, nemocnice aj.), ve kterých si děti mohou s IGRÁČKEM hrát.

Impulsem pro založení kladenského muzea byl záměr uchovat interiér bouraného gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, který v roce 1899 musel ustoupit většímu kostelu, a to z důvodu rychlého rozvoje a růstu „města uhlí a železa“. Sbírky muzea se pak rozrůstaly např. v oboru archeologie, etnografie a zejména industriálu, který měl zásadní vliv na vývoj regionu. Do správy muzea tak patří jediný komplexně zachovaný důl na Kladensku, od r. 1994 provozovaný jako Hornický skanzen Mayrau. Muzeum dále spravuje předválečný bunkr tzv. Pražské čáry a zajišťuje prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla na hradišti Budeč, památném místě rané české historie.

Vstupné do muzea: dospělí 30 Kč, senioři, studenti, žáci 15 Kč, rodinné vstupné 70 Kč, školáci ve skupině 10,- Kč/ žák (pedagogický doprovod zdarma), Zdarma děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, ICOM, AMG, NPÚ

Zdroj: Společnost EFKO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.