Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Odborník radí: Jak při ranním běhu nejlépe spalovat tuky?

Určitě jste to také slyšeli. Nejlepší na hubnutí je běhat ráno zcela na lačno. Jedná se ale o mýtus vyvrácený nejen běžeckými instruktory, ale i nutričními odborníky, kteří radí vrcholovým atletům. Pro vytrvalostní sportovce, typicky právě běžce, kteří chtějí hubnout, je logicky důležité, aby co nejvíce spalovali tuky. K tomu je nezbytná nejen mírná, aerobní intenzita běhu, ale také optimální zásoba cukrů v organizmu.

V praxi tedy nefunguje to, že bychom nejvíce spalovali tuky při ranním běhu úplně nalačno, bez optimálního množství sacharidů, které tělo vypotřebuje během nočního spánku. K správnému hubnutí a pro fungování pomalého tukového metabolizmu je určité množství cukrů zcela nezbytné. Dá se říct, že tuky hoří v ohni sacharidů. „Někteří běžci, kteří chodí běhat ráno nalačno před snídaní, popisují pocity slabosti a nedostatek energie. Optimální množství cukrů je ovšem u každého z nás odlišné, takže je zapotřebí jejich přísun ráno před vyběhnutím prakticky vyzkoušet. Nicméně doplnit po probuzení hlavně tekutiny a dodat tělu trochu energie alespoň formou iontového sportovního nápoje považuju za nezbytné,“ míní Martin Levý, Gatorade instruktor kondičního běhu.

Martin Levý

Právě doplnění tekutin před ranním sportováním je úplně nejdůležitější i podle nutričních odborníků. „Během teplých letních měsíců může sportovec ztratit i více než 1,25 litru potu za hodinu. Přitom je dokázáno, že již 1-2 % úbytku tekutin zhoršuje fyzickou výkonnost,“ upozorňuje Prof. MUDr. Libor Vítek, PhD, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. Lékařské fakulty, který pomáhá s přípravou i českým olympionikům, a dodává: „Pot samozřejmě není jen voda, pocením člověk ztrácí řadu iontů, které ovlivňují nervosvalovou dráždivost a jejich ztráta může být příčinou snížení svalové výkonnosti, nebo dokonce křečových stavů,“ upozorňuje profesor.

Máte žízeň? Už je pozdě!
Z toho vyplývá i důležitá rada: nečekejte na žízeň! Právě pocit žízně je většinou již provázen takovým nedostatkem tekutin, který negativně ovlivňuje sportovní výkon. „Vzhledem k obtížnému získávání energie z tukové tkáně a její náročnosti na spotřebu kyslíku, je při delší sportovní aktivitě nezbytné doplňovat sacharidy a ionty jako sodík, draslík a hořčík i průběžně,“ říká Gatorade instruktor běhu. Ten zároveň upozorňuje, že pro běžce, kteří nemají potřebu redukovat vlastní tukové zásoby a běhají i rychleji, je ranní doplnění energie nezbytné i formou vydatnější snídaně.
A je vlastně pro tělo ranní sport vhodný? Určitě ano, ale s rozumem. „Ranní běh klientům doporučuji, říkám mu takzvaný zdravotní: ve velmi mírném tempu se zlehka proběhnout, vyplavit endorfiny, hormony štěstí, a nabudit se do pracovního dne. Rozhodně ale pro tělo není dobré dát mu hned ráno šok deseti kilometrovým během ve vyšší intenzitě,“ apeluje na mírnou ranní zátěž instruktor Levý.

Tip redakce:
Pfanner Pure Tea přináší variantu Alpské byliny
Řadu přírodních čajů Pfanner Pure Tea nově rozšířila varianta Alpské byliny. Jde o odvar z těch nejlepších bylin. Zavinutku citrónovou, mátu peprnou, kontryhel, kopřivu a sporýš doplňuje citrónová šťáva. Čaj neobsahuje cukr, sladidla ani kofein a díky pečlivé přípravě jsou v něm zachovány všechny cenné látky.

Složení přírodního čaje Pfanner Pure Tea Alpské byliny zaručuje, že se jej nemusejí obávat ani ti, kteří si chtějí udržet štíhlou linii. Na 100 ml čaje totiž připadá jen 1 kcal. Díky praktické litrové PET láhvi jde navíc o nápoj vhodný také na cesty. Pfanner Pure Tea Alpské byliny je připravován v bio kvalitě, všechny použité byliny pocházejí výhradně z produkce ekologického zemědělství. Novinku mezi přírodními čaji řady Pfanner Pure Tea je možné za doporučenou cenu 34,90 Kč zakoupit v prodejnách Billa, Kaufland a dm drogerie i v e-shopu lékáren Dr. Max. Kromě novinky Pfanner Pure Tea Alpské byliny si mohou milovníci čajů vychutnat i osvěžení v podobě Pfanner Pure Tea Černý čaj, Zelený čaj a Ovocný čaj.

Zdroj: Gatorade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *