Kde je kraj romantických šílenců? Zajeďte do Dvora Králové nad Labem a uvidíte sami!

Dvůr Králové nad Labem leží v malebném údolí horního toku řeky Labe v Podkrkonoší. K městu neodmyslitelně patří zoologická zahrada, ale není jedinou atrakcí, kterou město nabízí. Tak schválně, víte, co zde ještě najdete? 

Josef Vágner přenesl Afriku do srdce Evropy
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem byla založena v roce 1946, původně byla pouze zookoutkem, který měl zatraktivnit návštěvu Vlastivědného muzea. Postupně se ale začal rozrůstat až do dnešní podoby, kdy je součástí zoo také africké safari, po kterém se můžete projet autem. Budete obklopeni buvoly, pakoni, stády antilop, vodušek či zeber. I lvi vám budou v jedinečném lvím safari přecházet přes cestu nebo ležet u auta.  Ocitnete se v Africe, která leží v srdci Evropy. Součástí areálu je také unikátní galerie obrazů znázorňujících vývoj života na Zemi. Josef Vágner, který byl ředitelem zoo, získal pro tento záměr známého malíře Zdeňka Buriana, který nakreslil 20 velkých pláten vyhynulých zvířat.

Kostel sv. Jana Křtitele

Rukopis královédvorský: falzum nebo originál?
Ve věžní kobce děkanského kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem objevil v roce 1817 Václav Hanka s místním kaplanem Pankrácem Borčem Rukopis královédvorský. Ať už jako falzum, nebo opravdový rukopis z dob středověku, splnil rukopis roli vzpruhy pro český národ v době národního obrození. V letošním roce uplyne 200 let od nalezení rukopisu.

Městské muzeum nepotřebuje zimu, aby mělo Vánoce
Tradice výroby vánočních foukaných ozdob začala na Královédvorsku v roce 1931 a přežila dodnes. Tato tradice má své stálé místo v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem. Vánoční ozdoby ve tvaru exotického ovoce, konvičky, ptáčka nebo muchomůrky visí o Vánocích asi v každé královédvorské rodině, ale jinde jsou považovány za unikáty. A pokud si každoročně užíváte zdobení vánočního stromečku, potom si stálou expozici vánočních ozdob vychutnáte. Ozdoby různých tvarů, velikostí a typů jsou zde uložené v důmyslných šuplíkách a skříňkách. Jejich postupné otevírání a objevování barevných unikátních vánočních ozdob se stává nejen hrou pro děti. Vstupní bránu do Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem tvoří barokní portál z nedalekého Hospitalu Kuks, který je hojně navštěvovanou památkou a určitě také stojí za výlet.

Městské muzeum

Jaroslav Valečka: nepotřeboval kopec, aby postavil hrad
Romanticky vyhlížející věžičky přehrady Les království mohou z dálky připomínat hradní věže. Právě neobvyklé stavební provedení vodního díla včetně kamenické práce činí tuto přehradu na řece Labi vyhledávaným zastavením při návštěvě Královédvorska. Pohádkově vypadá i dům hrázného spolu se šoupátkovými věžemi, které slouží pro regulaci odtoku vody z nádrže. Málokdo zná jméno pražského architekta Jaroslava Valečky, který je autorem těchto esteticky vyladěných kamenických úprav s romantickými prvky.

Dvůr Králové nad Labem a Regionální turistická hra
Město Dvůr Králové nad Labem ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové a Revitalizací Kuks připravily pro návštěvníky regionu turistickou hru, která bude trvat až do 17. září 2017. Základem je brožura s herním plánem, kterou návštěvníci získají po zaplacení vstupného buď v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem a v ZOO Dvůr Králové, nebo je k dispozici v informačním centru ve Dvoře Králové nad Labem a Kuksu. Turisté budou během pobytu v regionu získávat na vybraných místech známky, které nalepí do herního plánu. Pro vylosované sběrače známek jsou připraveny zajímavé ceny, například víkendový pobyt s překvapením v ZOO Dvůr Králové nebo romantický víkend v Kuksu.

Zdroj: Dvůr Králové nad Labem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *