Tak tohle vás dojme: Vyrůstali v domově nebo na ulici, teď jsou z nich hvězdy!

Každý se pohybuje v jiné branži, přesto všichni mají něco společného. Vyrůstali v nelehkých podmínkách. Sílou, odhodláním a tvrdou prací se dnes snaží být vzorem pro děti se stejným osudem. Řeč je o třech osobnostech, které nezapomněly na svou minulost a snaží se být nápomocní dalším generacím odchovanců z dětských domovů. Přinášejí tolik důležitou naději a víru v sebe sama.

Zpěvák

Ladislav Bubnár od mala vyrůstal v dětských domovech. V některých z nich si prožil doslova peklo, které zanechalo stopy na jeho zdraví. Naštěstí jeho pěvecký talent nezůstal nepovšimnut a díky poctivé přípravě se dostal na konzervatoř, kde vystudoval operní zpěv. Po ukončení studia měl již domluvené angažmá v Národním divadle v Košicích. Po konzervatoři pokračoval ve studiu pedagogického minima. Toulky životem ho dovedly do Prahy, kde nyní rozjíždí vytouženou kariéru úspěšného zpěváka. V roce 2016 uspořádal první benefiční muzikál na pomoc dětem v Africe. V muzikálu účinkovaly právě talentované děti z dětských domovů, které si tímto způsobem něco málo přivydělaly. Vyzkoušely si také, jaké to je stát na prknech velkého divadla po boku známých osobností, jako je Ilona Czáková nebo Dalibor Janda. Zde ale Ladislavova cesta pomoci dětem z domovů nekončí. S mnohými dětmi je v neustálém kontaktu, stejně jako s ředitelkou dětského domova Slon, kde strávil poslední léta svého dětství. Mezi přípravami do soutěží plánuje dva zimní megakoncerty „Hudba pomáhá dětem“, z kterých výtěžek věnuje na pomoc potřebným.

Modelka

Veronika Kašáková si pro slávu na přehlídková mola přišla z dětského domova. Už jako dítě toužila být modelkou, ráda se ukazovala a pózovala před foťákem. Ve čtyřech letech se dostala společně s bratrem do domova Vysoká pec u Chomutova, kde strávila zbytek dětství. Matka propadla drogové závislosti a nemohla se o děti dále starat. Staršího bratra Karla si ve 14 letech vzal do péče otec, což pro malou Veroniku bylo to nejbolestivější rozloučení v životě. Zůstala v dětském domově sama. Když jí bylo osmnáct, soutěžila v Miss Junior ČR, díky čemuž se o ní dozvěděl zbytek rodiny. Setkala se nejen s babičkou a dědou, ale i s matkou. Veronika tehdy ukázala velké srdce a rodičům odpustila. Slávy se dočkala několik let poté, když se stala finalistkou České Miss 2014. O svém životě napsala knihu, v které se snaží podpořit dívky a ženy s podobným osudem a nabádá je ke zdravému sebevědomí. Chtěla by tím navést nešťastné duše zpět na cestu a oživit jejich víru. Vystudovala předškolní a mimoškolní pedagogiku a díky svým zkušenostem a vzdělání teď pomáhá opuštěným dětem bez rodin. Založila Nadační fond Veroniky Kalašové, který připravuje děti z dětských domovů na odchod do reálného života a zvyšuje jejich sebevědomí a samostatnost.

Triatlonista

Tomáš Slavata vyrostl jako dítě ulice. Nikdy se netajil svou vášní ke sportu, díky kterému vydržel a přežil nejhorší čas svého dětství. Přestože to neměl vůbec lehké a zázemí téměř neexistovalo, stal se úspěšným sportovcem. Nyní se snaží podporovat děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin, aby i ony našly sílu k tomu něco dokázat, a to skrze zdravý pohyb. Pořádá pro ně spoustu akcí, jako je třeba Slavata Triatlon Tour. Smyslem tohoto projektu je integrovat děti dvou zdánlivě rozdílných světů – z dětských domovů a běžných rodin. Chce je přivést nejen ke sportu, ale i k vzájemné solidaritě bez ohledu na sociální postavení. Všichni by podle něj měli pochopit, že na startovní čáře jsou si rovni a nezáleží na tom, jaký kdo má původ. Tomáš přijal obrovskou zodpovědnost už ve věku jednadvacet let, kdy si osvojil dva potomky své sestry, která skončila na ulici. V současnosti vychovává již páté dítě z dětského domova, protože cítí, že to nejcennější, co může opuštěným dětem dát, je právě domov a láska. Za své ušlechtilé zásluhy byl Tomáš v roce 2011 oceněn i Mezinárodním olympijským výborem, který mu udělil cenu Sport a společenská odpovědnost. Toto ocenění nosí třeba Jaromír Jágr, který je vnímán společností jako vzor pro mládež.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *