Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníTechnologie

Toto nás čeká od 1. září: Nové značení energetických štítků na vysavačích! Proč a co z nich vyčteme?

Od 1. září 2017 vstupuje v platnost nové nařízení Evropské unie týkající se značení energetických štítků na vysavačích. Jednou z hlavních změn je rozšíření třídy A o A+, A++, A+++ a zrušením tříd E, F, G. Vysavače uváděné na trh od září 2017 musí splňovat následující kritéria: roční spotřeba energie musí být menší než 43,0 kWh/rok, jmenovitý příkon musí být menší než 900 W, schopnost odstraňování prachu na koberci musí být větší nebo rovna 75 %, schopnost odstraňování prachu na tvrdé podlaze musí být větší nebo rovna 98 %. Emise prachu z vysavače nesmí být vyšší než 1,00 %. Hladina akustického výkonu musí být menší nebo rovna 80 dB (A). Hadice, pokud je jí vysavač vybaven, musí být trvanlivá tak, aby byla stále použitelná po 40 000 oscilacích při zatížení. Provozní životnost motoru musí být delší nebo rovna 500 hodinám.

 Jak máme číst známá písmenka a co nám štítek sděluje?

  • Energetická třída – údaj se nachází v horní části štítku a udává informaci o roční spotřebě energie (třída A+++, A++, A+ až C). Třída A+++ je nejúspornější, přičemž úspora mezi jednotlivými třídami představuje nárůst spotřeby o 6 kWh za každou třídu. Mezi třídami A+++ a C je tedy rozdíl 30 kWh. Součástí informace je také hodnota průměrné roční spotřeby energie, která se počítá dle definovaného standardu, který je stanoven plochou 87 m² vysávanou 50krát ročně. Hodnota spotřeby konkrétní domácnosti tedy závisí na její velikosti a četnosti vysávání.
  • Třída prachových emisí – ukazuje míru čistoty vzduchu, který vysavač vypouští zpět do místnosti. V případě třídy A jsou tyto prachové emise menší než 0,02 % vzduchu, který vysavač vysál. Ve třídě B se jejich hodnota nachází v rozmezí 0,02 až 0,08 %, u třídy F je to pak více než 1 %. Efektivita filtrace přitom nezávisí pouze na tom, jaký HEPA filtr vysavač má, ale také na tom, jak stroj těsní. Velké množství prachových částic se dostane zpět do vzduchu kvůli nedokonalé schránce vysavače a ani sebelepší filtr nepomůže.
  • Hladina hluku – je na štítku vyjádřena v decibelech (dB). U opravdu tichých vysavačů tato hodnota činí 69 dB(A) a méně (třída A). Vysavače s hlučností vyšší než 80 dB(A) se již nesmí od 1. 9. 2017 uvádět na trh.
  • Třída účinnosti vysávání koberců – je určena pomocí škály A až E, jež udává efektivitu absorpce prachu na kobercích. Mezi jednotlivými třídami se hodnoty liší o 4 %. Vysavače třídy A vysají  91 % prachu, u třídy C je to 83 %, u třídy E pak pouhých 75 %.
  • Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah – podobně jako u koberců popisuje stupnice A–E efektivitu absorpce prachu na pevných podlahách, jakými jsou dlažby, dřevěné podlahy, parkety apod. Rozdíly mezi jednotlivými třídami zde tvoří 3 %, přičemž třída A znamená, že vysavač na pevné podlaze vysaje více než 111 % prachu. Hodnota nad 100 % je dána tím, že hubice vysavače nasává prach i ze stran.

Regule Evropské unie přímo stanovuje vzor štítků, přičemž údaje na nich vypovídají o spotřebě, zpětné emisi prachu (tedy množství prachových částic, které vrací vysavač zpět do místnosti), hladině hluku a účinnosti vysávání tvrdých podlah a koberců. Při jejich správném porozumění se mohou energetické štítky stát užitečným pomocníkem pro zorientování se v nabídce a výběru toho nejlepšího vysavače. Díky štítkům mohou spotřebitelé ušetřit finance a do velké míry také svoje zdraví.

Energetické štítky naleznete jen na určitých typech vysavačů

Energetické štítky musí výrobci přikládat na dobře viditelné místo a na obal produktu. Vedle ceny tak spotřebitelé dostávají informace o jednotlivých parametrech a mohou tak ihned porovnat poměr ceny, výkonu a energetické zátěže. Povinnost lepení štítku se v současné době ukládá pouze klasickým sáčkovým a bezsáčkovým vysavačům, včetně tyčových se zapojením do elektrické sítě. Zařízení pro mokré čištění, akumulátorových, centrálních, průmyslových a robotických vysavačů se daná regule zatím netýká.

Hodnocení a výběr vysavače by měl zahrnovat všechny uvedené aspekty. Potěšující zprávou je, že v českých obchodech lze najít i opravdu kvalitní produkty, které se mohou chlubit vynikajícími výsledky. Nejširší nabídku cenově dostupných AAAA (4A) sáčkových vysavačů má značka Rowenta, která jako první na trhu představila vysavače, jež dosáhly nejlepšího hodnocení v účinnosti vysávání koberců a tvrdých povrchů, a to pouze s jednou hubicí – mimo jiné pravidelně získávají vysoká hodnocení ve spotřebitelských testech časopisu dTest.

Novinkou na trhu, která splňuje všechna kritéria je historicky nejtišší vysavač třídy 4A+AAA Rowenta Silence Force Extreme RO6493EA. S jeho maximálním výkonem a extrémně tichým chodem (bezkonkurenční hladina hlučnosti pouhých 66 dB(A) při plném výkonu a ultra tichý chod 64 dB(A) v tichém režimu, což je hladina hluku nižší než při běžném rozhovoru), si užijete snadný úklid. Kromě hodnocení energetické náročnosti na úrovni třídy A oceníte rovněž zcela novou, jedinečnou třípolohovou vysoce účinnou hubici P3WER GLIDE, která zajišťuje dokonalé výsledky na každém povrchu, od tvrdých podlah po koberce s nízkým či vysokým vlasem. Ve výbavě tohoto extrémně tichého vysavače nechybí také celá řada dalších vylepšených funkcí. Pro lepší odstraňování prachu s nižší spotřebou energie využívá nejmodernější technologii nového systému motoru EffiTech a umožňuje tak maximální energetickou účinnost. Samozřejmostí je snadná a hygienická výměna sáčků, neboť nový sáček Hygiene+ se samozavírací klapkou eliminuje prašnost a zajišťuje při vysávání vyšší pohodlí a hygienu. Díky vyspělé filtrační technologii a používání patentovaných sáčků Hygiene+, není nutné již nikdy měnit ani čistit výstupní HEPA filtr – žádné náklady navíc. Kolečka otočná v úhlu 360° umožňují větší plynulost a svobodu pohybu, stejně tak jako široké příslušenství, které je vždy po ruce.

Vysavač Rowenta Silence Force Extreme RO6493EA je k dostání za 8999 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *