Budíte se kvůli močení? Možná máte vážný problém!

Možná vám močení v noci přijde zcela běžné. Opak je ale pravdou, zdravý člověk by totiž potřebu močit přes noc mít neměl – tedy pokud před spaním nepijete víc než půl litru tekutiny. Že to neděláte, a přesto několikrát do noci odbíháte na toaletu? Pak čtěte dál, noční močení čili nycturie totiž může představovat důvod pro návštěvu urologa.

Pokud několikrát v noci běháte „na malou“, je pravděpodobně něco v nepořádku. U mužů může být nycturie způsobena zvětšenou prostatou. Co když je ale prostata v pořádku, a co pak vlastně způsobuje časté noční močení u žen? Odpovědí může být víc, nejčastěji se ale jedná o dva problémy – zánět nebo hyperaktivní měchýř.

„Obecně lze říci, že noční močení není úplně v pořádku. Závisí na frekvenci, četnosti nykturií. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin a eventuálně i typu léku, které člověk užívá,“ říká MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum v Praze, a dodává: „v případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než 1 až 2krát je na čase navštívit lékaře-urologa. Samozřejmě je nutno odlišovat stav, kdy se vzbudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku pravidelně projíždějící noční tramvaje, popřípadě trpíte poruchou spánku – a když už jste vzhůru, tak se jdete ‚pro jistotu‘ už i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno močení v noci může signalizovat zdravotní problém.“

Mezi vážnější příčiny nycturií patří cukrovka, noční polyurie (pacientovi se tvoří více moči v noci než přes den) či nádor močového měchýře či prostaty. Častějším důvodem však bývá zánět či tzv. hyperaktivní močový měchýř. V tom případě by se u vás ale vyskytovalo časté nutkání na močení i přes den. Obecnou normou je pro člověka jít na toaletu zhruba 7krát za 24 hodin. Pokud toto číslo překročíte, je pravděpodobně něco špatně a měli byste se objednat k urologovi. Abyste si ušetřili jednu návštěvu u lékaře, vyplňujte si tři dny takzvanou pitnou a mikční kartu, jejíž vzor najdete například na internetu. Zanesete do ní informace o tom, co a kolik toho přes den vypijete, stejně tak kolikrát jste byli na WC. Lékař z těchto informací poměrně přesně umí zjistit, kde je problém.

Prevence proti nykturiím může být i v pouhé změně denního režimu. Rozhodně byste si neměli zvykat pít těsně před spaním, a to platí hlavně pro alkohol, kávu a energetické nápoje. Ideální je přestat s příjmem tekutin okolo 18. hodiny večerní. Velký vliv má samotný životní styl, tedy jak dlouhý a kvalitní spánek máte, jaké dodržujete stravovací návyky a jestli nejste příliš ve stresu. Záleží také na věku a celkovém zdravotním stavu. Vliv mohou mít i některé léky, které jako vedlejší účinek vyvolávají zvýšenou tvorbu moči.

Pokud však nejste gravidní a máte s močovým ústrojím sebemenší problémy, navštivte lékaře i vy, i kdyby jen preventivně. Právě prevence vám totiž může zachránit život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *