Uvažujete o operaci prsou? Nezapomeňte se nechat vyšetřit se mamologem!

Nejčastější estetickou operací u nás je zvětšení poprsí nebo jejich modelace. Každý rok tyto zákroky postupuje tisíce žen. Před samotným operačním zásahem by si ale každá žena měla zajít na preventivní mamologickou, prohlídku prsou, jejíž součástí je i sonografie. Ta kromě jiných změn v tkáni odhalí přítomnost karcinomu či vyšší riziko jeho vzniku. Riziko karcinomu prsu se zdaleka netýká jen žen ve skupině nad 45 let, ale postihuje i ženy mladší.

„Screeningem prsu u žen nad 45 let se prokáže nádor v nehmatném stadiu asi u 5 a více žen z 1000 vyšetřovaných. Některá pracoviště uvádí dokonce výskyt u 11 našich pacientech z 1000,“ tlumočí celorepublikové statistiky sonografistka MUDr. Eva Hledíková. Statistiky dokládají, že výskyt zhoubného nádoru roste s věkem. „U žen nad 45 let, které podléhají screeningu, se počty nádoru prsu v populaci zvyšují, ale zvyšuje se současně počet záchytu ve 1 stádiu, tedy vyléčitelném. Snižuje se úmrtnost a zvyšuje se tak počet úplných vyléčení,“ konstatuje MUDr. Eva Hledíková.

Sonografistka MUDr. Eva Hledíková

Ohrožena i mladší generace
Ovšem i v mladší generaci (cca 20 –  40 let), která tvoří většinu zájemkyň o plastickou úpravu poprsí, těchto žen během let přibývá: „U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou nijak vyšetřované, přichází často až v pozdním stadiu k prvnímu vyšetření,“ upozorňuje mamoložka z Perfect Clinic Renáta Kalajová s tím, že právě včasná diagnóza karcinomu prsu je hlavním smyslem screeningových vyšetření. Primárním cílem preventivního předoperačního vyšetření je odhalit všechny nemocné pacientky.  A přestože výsledek mamologického vyšetření není pro zvětšení či modelaci prsou povinné předložit, měli by se o to snažit nejen lékaři, ale především ženy samy.

„Plastický chirurg musí mít jistotu, že dává implantát do zdravého prsu a provádí mamaplastiku (modelaci) zdravého prsu,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa, vedoucí lékař Perfect Clinic a dodává: „Pacientka tak nepodstoupí de facto zbytečnou plastiku, neboť v důsledku pozdějšího pozitivního nálezu může dojít k odstranění prsu, má větší pravděpodobnost vyléčení z rakoviny prsu, jestliže se nádor zjistí v nehmatném stadiu, a zároveň se tak předejde šíření maligního nádoru, které může operace v neodhaleném nemocném prsu nastartovat. “

Mamoložka MUDr. Renáta Kalajová

K nutnosti vyšetření prsa před operaci prsou se vyjadřují sonografistka MUDr. Eva Hledíková a mamoložka MUDr. Renáta Kalajová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *