Meky Žbirka slaví půlkulatiny! Víte, v čem porazil Karla Gotta?

V sobotu 21. října slaví slovenská legenda, zpěvák Meky Žbirka, už 65 let! A ačkoliv nejde o životní jubileum, i tak si tento veleúspěšný muzikant zaslouží lehké poohlédnutí za svou hvězdnou kariérou, která rozhodně nekončí!

Již začátkem prosince totiž Meky Žbirka vyráží na své Vánoční Symphonic Tour 2017, které zahájí 9.12. v Brně a přes Plzeň a Bratislavu jej 15. prosince zakončí v pardubické Tipsport areně.

Nic z toho by se ale neuskutečnilo, kdyby Mekyho již od útlého dětství v hudbě nepodporovala jeho maminka, Angličanka Ruth Galeová. S tou se jeho otec Šimon Žbirka seznámil v roce 1943 v severolondýnské čtvrti Muswell Hill. O rok později se vzali, a po skončení druhé světové války se usadili v Bratislavě.

Jelikož pochází ze smíšeného manželství, dokonale ovládá oba rodné jazyky svých rodičů, což se mu hodilo v budoucí kariéře, kdy často zpívá v obou jazycích.

A zatímco díky mamince se naučil anglicky, bratři Jason a Tony, kteří se výborně orientovali v zahraničních hudebních směrech, ovlivnili směr, kterým v počátcích své kariéry vydal.

Ve svých dvaceti pěti letech tak spoluzaložil dnes již legendární skupinu Modus. Zásadní zvrat jeho kariéry přišel ale až v roce 1982, kdy se stal historicky prvním slovenským vítězem Zlatého Slavíka a po Waldemaru Matuškovi byl druhým zpěvákem, kterému se podařilo porazit Karla Gotta.

Ačkoliv se mu dlouhá léta nedařilo svou zlatoslavíčí sbírku rozšířit, stala se z něj jedna z nejvýraznějších postav celé slovenské populární hudby, což platí dodnes. Svou kariéru sice zahájil v sedmdesátých letech minulého století, rozhodně ale nepolevil. Na Slavíčí úspěch se mu podařilo navázat i v novodobém slovenském Slavíku, kde získal hned několik zlatých, stříbrných i bronzových sošek. A pokud by anketa na Slovensku v roce 2013 nezanikla, získával by dodnes.

Těšíme se na vás během Vánočního Symphonic Tour 2017:

  1. 12. 2017 Brno, DRFG Aréna
  2. 12. 2017 Plzeň, Home Monitoring Aréna
  3. 12. 2017 Bratislava, Aréna O. Nepelu
  4. 12. 2017 Pardubice, Tipsport Aréna

Více informací a to včetně předprodeje vstupenek najdete na www.zbirka2017.cz

Pro aktualizované informace sledujte webové stránky www.zbirka.cz a facebook Mira Žbirky http://www.facebook.com/MiroZbirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *