Vzniká dokumentární film o kapele Už jsme doma. Přispějete?

Hudební uskupení Už jsme doma se dočká celovečerního dokumentárního filmu. Snímek s názvem Rozsviť světlo, ať je vidět vzniká pod vedením režiséra Václava Kučery a producenta Romka Hanzlíka již od roku 2015. Jedná se o filmový dvojportrét hudebníka Miroslava Waneka a malíře Martina Velíška na pozadí třicetileté historie kapely. V tuto chvíli tvůrci shánějí finance na dokončení filmu skrz crowdfundingovou kampaň na serveru Hithit.com. Těsně před potvrzením je koprodukce České televize.

Alternativní scéna je, kromě klasiky, jedinou oblastí české hudby, která díky své originalitě oslovuje zahraniční posluchače. Kapela Už jsme doma je pak jednou ze skupin, které to na evropských i světových turné a festivalech neustále potvrzují. Jejich alba lze nalézt v obchodech od San Francisca až po Tokio. Hlavním původcem jejich nebývalého úspěchu je skladatel a textař Miroslav Wanek, který je od počátku vůdčí osobností skupiny. Jako motor ji táhne kupředu a získává si respekt osobností světové avantgardní hudby. Dalším nesmírně důležitým člověkem je malíř a umělecký sklář Martin Velíšek, který kapele vtiskl nevšední výtvarnou podobu.

Rozsviť světlo, ať je vidět je film o dvou osobnostech s vysokým tvůrčím potenciálem, se kterým oba souběžně pracují, ovšem jeden z nich svému talentu ublíží. Jejich příběhy se odvíjejí na pozadí rámcové dějové linky, která zachycuje jeden rok v životě kapely. Součástí jsou i různé výlety do minulosti. Vzpomínky budou zprostředkovány především prostřednictvím hudby Už jsme doma, Wanekových textů, Velíškových děl a archivních záznamů koncertů i jiných aktivit hlavních protagonistů.

Film Rozsviť světlo, ať je vidět na příběhu dvou přátel a kapely odráží více než čtvrtstoletí alternativní hudební a výtvarné scény v České republice. „Nejde ale o encyklopedický film, chceme vytvořit pestrý nepřikrášlený obraz přátelství a spolupráce Miroslava Waneka a Martina Velíška, naplněný jejich humorem, tvůrčí energií a souhrou ve vytváření kompaktního, hudebně výtvarného díla. Zaměřujeme se na zkoumání fenoménu jejich tvorby. Jsou rozdílní, k výsledku dospívají naprosto odlišnými cestami, a přesto dojdou do společného cíle,“ vysvětluje režisér Václav Kučera.

Václav Kučera se ve svých filmech zabývá hudební tématikou a příběhy umělců již mnoho let. Zpracoval například životní příběh Mejly Hlavsy z kapely Plastic People Of The Universe, zachytil comeback Václava Neckáře a jeho spolupráci se skupinou Umakart, nebo historii legendární kapely Hudba Praha. Producentem a spoluautorem filmu je Romek Hanzlík, který byl již v minulosti producentem několika dokumentů v režii Václava Kučery. Jejich posledním společným dílem je celovečerní portrét hudebníka a básníka Filipa Topola Takovej barevnej vocas letící komety.

„Naší hlavní snahou je dosáhnout zajímavého filmového obrazu a poutavého, vtipného způsobu vyprávění. Sledujeme Waneka a Velíška při tvorbě. Točili jsme kapelu na cestách po Evropě, včetně jejich společného turné s baskytaristou Iggyho Popa Mikem Wattem. Zachytili jsme řadu výjimečných koncertů, zaznamenali jsme třeba i turné po Číně. Na některých koncertech v Evropě a Asii dokonce točili přímo členové kapely,“ dodává Romek Hanzlík.

Dokumentární film Rozsviť světlo, ať je vidět by se do kin měl dostat na začátku roku 2019. Jeho dokončení ale závisí i na tom, zda se ve sbírce na Hithit.com povede vybrat potřebný finanční obnos. Pro přispěvatele je zde připravená celá řada atraktivních odměn. Ve hře je třeba účast na slavnostní premiéře, soukromý koncert, sběratelská fotokniha, textařská lekce s Miroslavem Wanekem, originál kresby Martina Velíška, LP/CD nebo lístek na koncert kapely Už jsme doma. Vybrané peníze budou sloužit k uhrazení části nákladů na další natáčení a postprodukci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *