Třetina lidí s cukrovkou netuší, že ji mají. Otestujte se v lékárnách!

V České republice žije více jak 850 tisíc diabetiků. Nejrozšířenějším typem cukrovky, kterým trpí celých 92 % pacientů, je diabetes 2. typu. Téměř třetina pacientů, ale o svém onemocnění vůbec neví, třeba proto, že nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, kde by jim lékař diagnózu sdělil. Ve vybraných BENU Lékárnách proto v tomto roce spustili novou službu – selfmonitoring diabetu. Cílem je především odhalení nediagnostikovaných případů v české populaci, ale také kontrola hladiny cukru v krvi u stávajících pacientů. PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi.

Do prstu se píchnete sami
Selfmonitoring diabetu znamená sebekontrolu glykémie. „Pacient si v podstatě sám provádí měření glykémie neboli hladiny krevního cukru z kapilární krve z bříška prstu pomocí jednorázové lancety. Mírným stlačením si vytvoří kapičku krve, která se nabere na testovací proužek glukometru. Po vpichu se pokožka samozřejmě vydezinfikuje. Výsledky z glukometru farmaceut pacientovi zapíše do speciální karty a vysvětlí. Pokud je pacientovi naměřena vyšší hladina, je mu doporučeno, aby přišel na opakované měření, nejlépe na lačno, aby byl výsledek co nejpřesnější. Důležité je zdůraznit, že hodnota naměřené glykémie v lékárně má pouze informativní charakter a pouze lékař může u pacienta stanovit diagnózu. Celé to trvá řádově pár minut,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi.

Proč do toho jít?
Selfmonitoring si může udělat kdokoliv, kdo přijde do lékárny, která tuto službu nabízí. „Cílem této služby je odhalení nemocných s diabetem 2. typu, z nichž asi jedna třetina v ČR uniká záchytu, např. z důvodu toho, že nechodí na preventivní lékařské prohlídky. V lékárně tedy díky tomu můžeme odhalit nediagnostikované případy diabetu a pacienty s podezřením na diabetes odeslat k lékaři, aby případně diagnózu potvrdil,“ říká doktorka Lánová.

Selfmonitoring je také velmi důležitý u pacientů s diabetem a je nedílnou součástí léčby a prevence komplikací. Pomocí kontroly hladiny cukru může pacient mnohem lépe ovlivňovat svůj dietní a stravovací režim a také léčbu diabetu pomocí změny dávkování léků a inzulínu.

Selfmonitoring glykémie je vhodný zejména pro člověka, který se léčí na vysoký krevní tlak, má zvýšenou hladinu cholesterolu, má nadváhu nebo obezitu, je po prodělaném srdečním infarktu nebo cévní mozkové příhodě, popřípadě pokud se u něj v rodině cukrovka již vyskytla. Dále také u žen, které porodily dítě s hmotností nad 4,5 kg nebo měly těhotenskou cukrovku. Riziko vzniku diabetu lze také stanovit pomocí vyhodnocení dotazníku rizik diabetu.

Kde se můžete otestovat?
Nároky na uvedení této služby do praxe jsou vysoké. Kromě požadavku na místo provádění selfmonitoringu a proškolený personál, je třeba dodržovat mnoho dalších podmínek plynoucích z legislativy. „Výhodou řetězce lékáren je to, že pokud má pacient zájem o selfmonitoring glykémie, můžeme mu doporučit naši lékárnu, která tuto službu nabízí. V budoucnu bychom tuto službu chtěli rozšířit do co nejvíce našich poboček,“ doplňuje informaci Ivana Lánová z BENU.

A které lékárny BENU nyní tuto službu nabízejí?
BENU Lékárna – Hradec Králové, Pospíšilova
BENU Lékárna – Chrudim, Nová poliklinika
BENU Lékárna – Karlovy Vary, D. Bechera
BENU Lékárna – Karlovy Vary, nám. M. Horákové
BENU Lékárna – KPL Poliklinika Litvínov
BENU Lékárna – Opava, OC Kaufland
BENU Lékárna – Ostrava, Sokolská 79
BENU Lékárna – Praha 8, Mazurská
BENU Lékárna – Praha 10, Jabloňová
BENU Lékárna – Praha 6, Vítězné nám.
BENU Lékárna – Praha 4, Olbrachtova
BENU Lékárna – Trhové Sviny
BENU Lékárna – Jihlava, City Park
BENU Lékárna – Zlín, Dlouhá
BENU Lékárna – Děčín, Duchcovská
BENU Lékárna – Děčín, Masarykovo nám.

Zdroj: lékárna Benu

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *