Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Festival Den flamenka za dva týdny rozezní Prahu

Oslavy Mezinárodního dne flamenka vypuknou v Praze již 23. listopadu. Na své si přijdou milovníci uhrančivého tance i jedinečných španělských rytmů. Festivalu s příznačným názvem Den flamenka rozezní různá místa tradičním flamenkem i jeho modernějšími verzemi.

Zahájí jej jedna z nejslavnějších tanečnic současné flamenkové scény ve Španělsku La Moneta. Následující den vystoupí dlouholetý spolupracovník Paca de Lucíi, charismatický zpěvák s nezaměnitelným hlasem, Duquende. Společně s ním se představí slovenská flamenková kapela Remedios, které letos oslaví 15. let na scéně. Remedios šikovně doplňují flamenkový žánr o prvky jazzu, vážné hudby, latino i worldmusic. Zahraje také další slovenská formace Ponte Pardo, která se orientuje na nový styl flamenka „flamenco nuevo“. Poslední den uzavře festival velkolepá závěrečná flamenková fiesta, kde bude excelovat iránsko-český Shahab Tolouie Quartet s originální fúzí flamenka, perské hudby, etna a jazzu. Rozezní například Fusetar – unikátní tříkrkou flamencovou kytaru.

 

Součástí festivalu je také pestrý zdarma přístupný doprovodný program, zahrnující dílny se španělskými lektory, filmové projekce, besedy, flamenkový bazar, kurz španělské gastronomie, oživení španělských restaurací hudbou a tancem či den otevřených dveří flamenkových akademií. V Malostranské besedě je již od 23. října ke zhlédnutí výstava Španělské flamenco v Čechách.

Día del Flamenco, Den flamenka – to je 16. listopad, tedy den, kdy v roce 2010 bylo flamenco zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Česká republika se připojí flamenkovým festivalem již potřetí. Podrobné informace o programu a odkazy na předprodejní sítě na www.denflamenka.cz.

Ve čtvrtek 23. listopadu od 20 hodin v Divadle U hasičů vystoupí famózní andaluská tanečnice La Moneta s programem Muy especial!, ve kterém jí doprovodí kvartet špičkových andaluských muzikantů. Její vystoupení patří k těm nejsledovanějším v rámci slavných flamenkových festivalů ve Španělsku i v zahraničí. Je mladá, vášnivá, tradiční a provokující zároveň. Rodačka z Granady se flamenku věnuje od čtyř let, vzdělání a zkušenosti se jí dostalo od plejády slavných tanečníků a choreografů. Je nositelkou několika prestižních ocenění za tanec i choreografii a byla vyhlášena nejlepší tanečnicí narozenou v 80. letech.

V pátek 24. listopadu od 19:30 v La Fabrice oslaví slovenští průkopníci Remedios 15. let na flamenkové scéně, mezi gratulanty bude i host nejvzácnější, dlouholetý zpěvák Paca de Lucíi, Duquende. V první části představí Remedios průřez svojí rozmanitou koncertní i studiovou tvorbou, ve které flamenkový žánr doplňuje vyváženě a poutavě o prvky jazzu, vážné hudby, latino i worldmusic. Během večera přivítají na scéně řadu hostů, se kterými během svého působení spolupracovali. Ve druhé části večera vzpomenou také čtvrtstoletí od odchodu legendárního zpěváka Camaróna de la Isla. Poctu této velké osobnosti vzdá s Remedios Duquende, tedy ten, který Camaróna v kapele Paca de Lucíi vystřídal. Duquende zpívá stylem “cante jondo”, který je považován za nejhlubší a nejserióznější styl flamenkového zpěvu. Přes své hluboké sepětí s tradicí má v repertoáru například i Leonarda Cohena, velmi rád překračuje hranice žánrů a spolupracuje třeba s pákistánským zpěvákem Faiz Ali Faizem. V Praze se představí s autentickým flamencovým repertoárem z Camarónovy tvorby. Večer v La Fabrice uzavře flamenková diskotéka.

Sobota 25.listopadu v Malostranské besedě bude od 19 hodin patřit stylu flamenco nuevo v podání bratislavské kapely Ponte Pardo. Repertoár kapely tvoří vlastní tvorba, zaranžované populární písně, zaranžované skladby mistrů jako Paco de Lucía, Vicente Amigo, Gerardo Nuňez, Camarón, taktéž různé hudební kompozice k tanečním choreografiím.

La Moneta

V neděli 26. listopadu v 18 hodin vypukne v Divadle U hasičů Závěrečná flamenková fiesta. Taneční akademie předvedou své exhibiční choreografie a vystoupí vynikající iránsko-česká kapela Shahab Tolouie Quartet, která originálním způsobem snoubí vroucí expresi flamenka s intonační sytostí a bohatými hudebními prvky tradiční perské hudby. Tajemná mystika se tu mísí s hloubavou filosofií, lehká hravost s ohnivou vášní. Na fiestě samozřejmě nebudou chybět španělská vína, tapas a další nabídka španělské gastronomie, která zaplní celé předsálí divadla. Ochutnat a zakoupit si španělské dobroty budete mít možnost před představením a během delší pauzy před hlavním koncertem.

Ponte Pardo

Podrobný program celého festivalu Día del Flamenco – Den flamenka
AKCE ZDARMA
24.10. – 26.11. výstava fotografií “Španělské flamenco v Čechách” / Malostranská beseda
23.11. / 16:30 – 17:30 otevřené lekce Sevillanas pro veřejnost / studio Peňa flamenca
24.11. / 17:30 – 18:30 otevřené lekce Sevillanas pro veřejnost / studio ITAKA
25.11. / 10:00 – 11:00 otevřené lekce Sevillanas pro veřejnost / akademia Flamenkeria
25.11. / 15:30 – 18:00 beseda o Camarónovi / Malostranská beseda
25.11. / 22:00 flamenkové tablao & tančírna Sevillanas / Malostranská beseda (vstupné dobrovolné)
26.11. / 12:00 – 16:00 flamenková akademie pro veřejnost (osobnosti flamenka, rytmika, kurz pro děti, flamenkové rekvizity) / studio ITAKA
26.11. / 13:00 – 15:00 flamenkový bazar / studio ITAKA

ZÁŠTITA:
– španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín
– starostka městské části Praha 2, Mgr. Jana Černochová

GENERÁLNÍ PARTNER
•Turespaňa

PARTNEŘI
•AC/E
•Městská část Praha 1
•Argo Production
•Smart Communication
•Location service s.r.o.
•studio ITAKA
•Flamenkin
•Toro Blanco
•Centrum správné výživy
•Penny Lane

Zdroj: www.denflamenka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *