Moderátoři Štěpánka Duchková, Michaela Dolinová a Petr Říbal pekli cukroví. A takto to dopadlo!

Vánoční perníčky je nutné péct v předstihu, aby změkly. Moderátoři Štěpánka Duchková, Michaela Dolinová a Petr Říbal už mají první várku za sebou. Pekly perníčky pro Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, který vystaví v pražském Motole dům pro rodiče dlouhodobě hospitalizovaných dětí.

„Rád při pečení pomáhám. A to hlavně proto, abych mohl ujídat,“ smál se 31etý moderátor Petr Říbal na akci Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda. Spolu s Michaelou Dolinovou a Štěpánkou Duchkovou pekli perníčky na podporu akce McHappyDay, která se bude konat 28. listopadu ve všech restauracích McDonald´s. Budou se tam prodávat vykrajovátka na cukroví ve tvaru domečku a srdíčka. Výtěžek z prodeje nadačních vykrajovátek a také polovina tržeb ze všech prodaných hranolek půjdou na konto Nadačního domu Ronalda McDonalda. Ten chce postavit v pražské motolské nemocnici dům s kapacitou až 20 pokojů pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných vážně nemocných dětí, „aby rodiny mohly být spolu“. V současné době probíhají intenzivní jednání mezi nadačním fondem a nemocnicí, aby se našla cesta, jak po více než 10 letech průtahů dům postavit.

„Velmi je podporuji a držím jim palce. Vím, co prožívají rodiče nemocných dětí. A ještě horší to je, když vaše dítě musí dlouhodobě pobývat v nemocnici. Když už se lidé dostanou do tak svízelné situace, přeji si, ať mohou aspoň bydlet u nemocnice v hezkém prostředí,“ dodává Štěpánka Duchková.

V Domě Ronalda McDonalda bude každá rodina obývat jeden pokoj, nebude zde chybět společná kuchyně, kde bude mít každý svou lednici a skříňku na potraviny. K dispozici bude i obývací pokoj, prádelna, sušárna a hrací koutek pro malé děti. Pokoje budou uzpůsobené tak, aby se v nich pohodlně vyspaly čtyři osoby doprovázející hospitalizovaného člena rodiny.

Provoz bude financován z darů firemních a individuálních dárců, podle předběžných propočtů se bude blížit částce 5 milionů korun ročně. „Tenhle projekt pomůže hned několika rodinám. A v nadačním fondu kolem sebe vidím tolik zapálených a nadšených lidí pro dobrou věc, že prostě musím pomáhat,“ říká moderátor Petr Říbal.

Ve 43 zemích světa funguje 365 nadačních Domů Ronalda McDonalda. V Evropě jich je 96, mimo jiné v Německu, Rakousku, Maďarsku a Polsku. První dům byl otevřen 15. října 1974 ve Filadelfii v USA.Každý rok síť takových domů pomůže více než šesti milionům dětí.

Recept na perníčky podle Michaely Dolinové
100 g másla
650 g hladké mouky
250 g moučkového cukru
100 g medu
4 celá vejce
1 lžička jedlé sody
2 lžičky perníkového koření
1 lžíce švestkových povidel (není podmínkou)

Postup:
Z uvedených surovin vypracujte hladké, tuhé těsto. Dejte minimálně na 24 hodin uležet. Těsto prohněťte a vyválejte na 3 – 4 milimetry tenkou placku. Pomocí vykrajovátek z něj vykrájejte perníčky. Pečte je na plechu vyloženém pečícím papírem při 180 stupních zhruba 10–12 minut.Perníčky po vytažení z trouby potřete rozkvedlaným žloutkem. Po vychladnutí zdobte polevou: utřete bílek s cukrem a po kapkách přidávejte citronovou šťávu tak, abyste získali lesklou a polotuhou hmotu.

O DRMcD:
Nadační fond Dům Ronalda McDonalda byl v ČR založen v roce 2002. Od té doby soustřeďuje finanční prostředky na podporu rodin dlouhodobě hospitalizovaných dětí, především na stavbu prvního domu Ronalda McDonalda v ČR – ABY RODINY MOHLY BÝT SPOLU. Několik let DRMcD jedná o možnosti využití pozemku v areálu Fakultní nemocnice v Motole poblíž Dětské nemocnice, která je spádovým místem pro léčbu vážně a dlouhodobě nemocných dětí z celé České republiky. Nadační fond je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities RMHC). Ve 43 zemích světa nabízí své služby 365 domů Ronalda McDonalda. První dům byl otevřen 15. října 1974 ve Filadelfii v USA.Každý rok síť RMHC pomůže více než 6 milionům dětí. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je členem Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.