Údolí Stubai v Tyrolsku. Sněhová zábava na tisíc a jeden způsob

Jedno údolí, mnoho podob. Ve Stubaji očekávají zimní sportovce i milovníky sněhu ty nejlepší podmínky a nezapomenutelné sněhové zážitky. Celkem čtyři lyžařská střediska splní sny každého zimního návštěvníka. Od Stubaiského ledovce s každoročním hvězdným šampionátem FIS Freeski World Cup Stubai, přes sáňkařské dráhy v Elferu, fascinující lyžařské show ve středisku Schlick 2000, až po pěší turistické trasy poblíž Serlesbahnenské lanovky v Miedersu. To vše má jednoho společného jmenovatele: ony velké bílé sněhové vločky, které se každoročně snesou z mraků a spolehlivě pokryjí celé Stubaiské údolí.

Vedle lyžování, jízdy na snowboardu a freeride láká Stubaiské údolí nejen perfektně upravenými pěšími turistickými i běžkařskými trasami a osvětlenými sáňkařskými dráhami, ale nabízí svým návštěvníkům i několik kluzišť. Díky takto široké nabídce si můžete zimu užít skutečně plnými doušky. Údolí Stubai spolu s celkem čtyřmi provozovateli lanovek slaví u návštěvníků úspěch jak profesionalitou poskytovaného servisu, tak bohatou sněhovou nadílkou, kterou představuje v její plné nádheře. Váš zážitek je tu vždy na prvním místě.

Stubai Glacier: Sněhová jistota od října do června
Pouhých 45 minut cesty autem dělí alpskou metropoli město Innsbruck a lyžařské středisko Stubai Glacier (Stubaiský ledovec) nabízející neomezené lyžařské možnosti. Nová lanovka 3S Eisgratbahn – rychlá, pohodlná a bezbariérově přístupná – vás vyveze do výšky 2 900 metrů rovnou z parkoviště. Návštěvníky potěší také přístup k Wi-Fi, kožené sedačky i dech beroucí panoramatický výhled, který budí nejen údiv nad zasněženými horskými masivy, ale také radostné očekávání nadcházejících sněhových radovánek. Lyžařské centrum Stubai Glacier a celé údolí je totiž pověstné svými sněhovými podmínkami. Nadýchaný prašan na největším rakouském ledovci si můžete užít nejen v rámci široké nabídky celkem 35 různých sjezdovek, ale také na 13 off-piste freeride sjezdech. Toto sněhové království bude letos hostit nejen FIS Freeski World Cup Stubai, konající se od 24. do 26. listopadu, ale také první lyžařskou událost letošní sezóny v Evropě – FIS Freeski World Cup, závod nabízející účastníkům předposlední možnost kvalifikovat se na Zimní olympijské hry 2018.

Schlick 2000: Zábava v prašanu pro celou rodinu
Lyžařské středisko Schlick 2000 Skiing Centre ve Fulpmesu letos rozšířilo nabídku sjezdovek. Od sezóny 2017/2018 se mohou návštěvníci svézt novou sedačkovou lanovkou s panoramatickým výhledem. Lanovka se čtyřmístnými polstrovanými sedačkami a pohyblivým pásem u nástupu nahradí starý vlek. Na návštěvníky také čekají dvě nové sjezdovky: sportovní sjezdovka s černým označením zvaná „Panoramaschuss“, nabízející fantastické rozhledy na vrcholy pohoří Kalkkögel, a klidnější, červeně označená sjezdovka „Hohes Laub Abfart“ pro volnější sjezdy. Návštěvníci dále ocení renovaci a rozšíření zasněžovací techniky, která stabilně udržuje všechny čtyři odjezdové sjezdovky v dobré kondici. Sněhu mimo sjezdovky si mohou návštěvníci užít ve středisku Schlick 2000 při běžkování po vysokohorských alpských trasách, paraglidingu z vrcholové stanice hory Kreuzjoch či při pěších turistických výletech zasněženými lesy. Zatímco děti se pobaví v BIG Family Schlick 2000 Skiing Centre v dětském lyžařském centru BIG Ron’s Kinderland, rodiče mohou posedět s přáteli v jedné z blízkých tradičních chat. Velkým zážitkem je také návštěva lyžařské show „Night of Colours“.

Serlesbahnen: Sněhem na lyžích i pěšky
Jen jeden sestup dělí lyžařské středisko Serlesbahnen v Miedersu od Tyrolského spolkového hlavního města Innsbrucku v ústí Stubaiského údolí. Celkem 2 717 metrů vysoká hora Serles, kterou Goethe označil za „hlavní oltář Alp“, lemuje celou plejádu malých, ale znamenitých lyžařských resortů, jejichž společným jmenovatelem je sníh a zábava. Nechte svou mysl putovat po vrcholcích hor, oddejte se fantastickým výhledům na zasněžené údolí nebo udělejte andílka ve sněhové závěji. Ať už rádi lyžujete, sáňkujete nebo se procházíte zasněženou krajinou, perfektní prašan Vás tu bude provázet na každém kroku. Oddechnout si pak můžete nejen na mnoha slunných místech, ale také v některé v alpských chat, které jsou skvělým místem pro ochutnání typických tyrolských delikates. Odsud můžete obdivovat široké, snadno sjízdné sjezdovky, které jsou jako stvořené pro příjemnou rodinnou zábavu. Ideální podmínky zde naleznou nejen děti a lyžařští začátečníci, ale také mírně pokročilí či rekreační lyžaři. Zejména v zimě je skvělým tipem návštěva slavného kláštera Maria Waldrast. Tento oblíbený cíl je vhodný nejen pro nejmladší hosty, ale také pro výlet na sněžnicích či pěší turistiku: sledování stop ve sněhu, křupající sníh pod nohama a úsměv na tváři bude krásnou vzpomínkou pro každého výletníka.

Elferbahnen: Na sáňky a hurá do sněhu!
Kabinková  lanovka Elferbahnen je nejen extrémně oblíbená u fanoušků lyžování, ale umožňuje také přístup ke skutečnému sáňkařskému Eldoradu. Celkem tři sáňkařské dráhy meandrují malebnými svahy; mezi nimi i nejdelší osvětlená Stubaiská uměle zasněžovaná a perfektně upravená sáňkařská dráha. Bezpečnou zábavu návštěvníkům slibuje i certifikát kvality, který drahám opakovaně udělila spolková země Tyrolsko. Ve dnech 12. a 13. ledna 2018 se bude v Elferu konat 3.ročník Tobogganing Testivalu (3. Sáňkařský festival), kde přední mezinárodní výrobci sáněk představí své poslední modely a inovace. Neustiftská hora nadto také zkušenějším, sportovním lyžařům nabízí sjezdovky pro náročnější sjezdy.

Multikulturní program ve Stubaiském údolí
Sportovní a kulturní události zimní sezóny ve Stubaiském údolí jsou ušité na míru návštěvníkům ze všech koutů světa Stubaital, 2017: Program zimní sezóny ve Stubaiském údolí spojuje lidi z celého světa. Nejen, že se do Stubaiského údolí sjedou hosté a diváci z různých zemí, ale také účastníci prvního FIS Freeski Worldcup Stubai na Stubaiském ledovci a soubor lyžařů a tanečníků z představení Gaia – Stubai Matka Země dodají této zimní destinaci v srdci Tyrolska multikulturní nádech.

Atmosféra Světového poháru na Stubaiském ledovci
Vyvrcholením programu stubaiské sezóny bude FIS Freeski World Cup Stubai. Tento prestižní závod se ve Snowparku v lyžařském středisku Stubaiský ledovec bude ve dnech 24. a. 26. listopadu 2017 konat vůbec poprvé. Půjde také o první FIS Freeski Worldcup této zimní sezóny v Evropě a zároveň o předposlední šanci pro závodníky kvalifikovat se na Olympijské zimní hry 2018. Podrobnější informace a soupis dalších událostí sezóny 2017/2018 na www.stubai-gletscher.com

Místní taneční folklorní skupiny se setkají s ohni z Čech ve Skiing Centre Schlick 2000
Od 27. prosince 2017 se svah u mezistanice Froneben u příležitosti „Noci barev“ (Night of Colours) celkem osmkrát na noc promění v jeviště plné barev. Lyžařští instruktoři povezou bengálská světla a ohně, snowboardisté, akrobati na lyžích a motokrosoví jezdci se budou vznášet nad osvětleným skokanským můstkem, rolby předvedou ladnou choreografii i ohňostroje a dětský taneční folklorní soubor „Die jungen Daunkogler“ ve své show spojí tradiční tance s moderními prvky. Společně s nimi vystoupí skupina z České republiky s fascinující světelnou show s lasery a ohni. Celá událost bude zakončená nočním sáňkování.

„Noc Barev“ se bude konat ve středu v těchto dnech:
27. prosinec 2017, 3. leden 2018, 7. únor 2018, 14. únor 2018, 21. únor 2018, 28. únor 2018, 7. březen 2018 a 14. březen 2018. Více podrobnější informace a soupis dalších událostí sezóny 2017/2018 na www.schlick2000.at

Výrobci saní z Itálie, Německa a Rakouska se setkají v resortu Elferbahnen
Své sáňkařské dovednosti si můžete vyzkoušet na 3. ročníkuTobogganing Testivalu ve dnech 12. a 13. ledna 2018 na třech úžasně dlouhých toboganových trasách na stubaiské sáňkařské hoře Elfer v Neustiftu. Během těchto dvou dní zde budou probíhat testy saní, sáňkařské závody, loterie a vůbec veškerá zábava, kterou lze zažít na dvou ližinách. Přední světoví výrobci sáněk z Německa, Rakouska i z Itálie předvedou nejnovější modely a inovace svých produktů na Expu u údolní stanice Elferbahnen. Návštěvníkům budou k dispozici sáně k zapůjčení, stejně jako hodnotné tipy k jejich obsluze. Více informací o Elferbahnen naleznete na webových stránkách www.elfer.at

GAIA – Stubai Matka Země: španělská vášeň pro Stubaiské údolí
Vyprávění úspěšného příběhu bude opět k vidění 1. února 2018 v Neustiftu ve Stubaiském údolí. Proslulý vedoucí tanečního souboru Tyrolského národního divadla, španělský choreograf Enrique Gasa Valga, opět promění lyžařský svah v Milders/Neustiftu v originální přírodní pódium pro show plnou lyžování, tance, hudby a multimediálního 3D mappingu. Na to vše se i v roce 2018 mohou těšit diváci fantastické show GAIA – Stubai Matka Země, která v roce 2017 obdržela cenu Tyrol Touristica Award. „GAIA – Stubai Matka Země je manifestem lásky k Tyrolsku a Stubaitalu,“ popisuje Enrique Gasa Valga své oceňované libreto. „Mám obrovskou radost z odezvy, kterou představení dostalo. I proto budeme s příběhem show GAIA pokračovat i v roce 2018. Umění je prostředkem evoluce, která nám umožňuje přehodnocovat to základní v našem životě. Pro nás bude výzvou dosáhnout stejného úspěchu jako vloni a opět vzít diváky na fantastickou cestu do jiného světa.“ Tento cíl budou organizátorům opět pomáhat naplnit skvělí lyžaři a snowboardisté ze Stubaiského údolí, stejně tak jako vynikající tanečníci z Itálie, Albánie, Brazílie a České republiky. Lístky je již možno předběžně rezervovat a zakoupit na adrese www.gaia-stubai.com

DOPOSUD ZVEŘEJNĚNÝ PROGRAM STUBAISKÉ SEZÓNY
Stubaiský ledovec: 
25. 10. – 22. 11. 2017 Stubai Prime Park Sessions
9. – 12. 11. 2017 Ledovcový SportScheck Testival
18. – 19. 11. 2017 Lavinový kurz SAAC Basic Camp
24. – 26. 11. 2017 FIS Freeski World Cup Stubai
30. 11. – 3. 12. 2017 Lavinový kurs SAAC 2nd Step Camp
16. 12. 2017 & 20. 1. 2018 Lavinový trénink Intersport Okay
12. – 13. 1. 2018 Gourmetská noc Dine & Wine
26. – 28. 1. 2018 Kästle Powder Department Ladies Days
9. – 11. 2. 2018 Sportcheck bivakový kemp
24. 2. 2018 Ochutnávka piv
9. – 11. 3. 2018 Splitboarde Europe kemp
31. 3. 2018 Úplňková párty v Schneekristallském pavilonu
14. – 15. 4. 2018 Lavinový kurs SAAC Basic Camp
duben & květen 2018 Spring Session ve Snowboard Stubai Zoo
Více informací na http://www.Stubai-gletscher.com/stubai-live/events/

Schlick 2000: 
9. 12. 2017 Zimní Warm-Up Party v lyžařském středisku
23. 12. 2017 Schlick 2000: Hledání dárků
27. 12. 2017 Night of Colours: Lyžařská noční show
(dále ve dnech 3.1. / 7.2. / 14.2. / 21.2. / 28.2 / 7.3. / 14.3)
každé středu od konce prosince 2017 Noční sáňkování
11. 2. 2018 LIFE RADIO zimní tour
13. 2. 2018 BIG RON’S karneval
od konce února Lodge parties
2. – 4. 3. 2018 27. Stubai Cup
1. 4. 2018 Schlick 2000: Hledání velikonočních vajíček
Více informací na https://www.stubai.at/skigebiete/elferbahnen/skigebiet/veranstaltungen/

Elferbahnen Neustift:
od konce prosince 3 x týdně (pondělí, středa, pátek) noční sáňkování
12.- 13.01.2018 3. Toboggan Testival s přehlídkou výrobců sáněka testováním materiálů
02.- 04.03.2018 27. Stubai Cup
Více informací na https://www.stubai.at/skigebiete/elferbahnen/skigebiet/veranstaltungen/

Advent a Vánoce: 
Anděl, Čert a Mikuláš:
24. – 25. 11. 2017 Mieders: Hell Rock Night stubaiských čertů v Serlesbahnen
2. 12. 2017 Neustift: čertovský závod neustiftských čertů
2. 12. 2017 Telfes: vesnická přehlídka telferských čertů
5. 12. 2017 Fulpmes: tradiční čertovský závod na náměstí před kostelem
Telfes: přehlídka Santa Clause a čertovský závod u pavilonu
Schönberg: party Santa Clause


Vánoční trhy: 
1. – 3. 12. 2017 Neustift/ Mieders: Vánoční trhy
(dále ve dnech 8.-10.12. / 15.-17.12. / 22.-23.12.)
2. – 3. 12. 2017 Mieders: Adventní slavnosti v Becken’s Garten
(dále ve dnech 8.-10.12 / 16.-17.12. / 31.12.)
3. 12. 2017 Fulpmes: tradiční vánoční trhy ve Pfarrwidum

Betlémy: 
25. – 26. 11. 2017 Neustift: betlém s požehnáním ve Vinzenheim
2. – 3. 12. 2017 Fulpmes: betlém na farnosti
2. – 3. 12. 2017 Mieders: betlém na radnici
8. – 10. 12. 2017 Schönberg: betlém v Dominigsaal

Divadla, koncerty: 
3. 12. 2017 Fulpmes: kostelní koncert chrámového sboru
7. – 9. 12. 2017 Fulpmes: „Svátky klidu a míru“ – trh s lahůdkami a krátké divadelní představení k zamyšlení Stubaiského selského divadla ve Fulpmes na venkovním jevišti u penzionu Jenewein
27. 12. 2017 Neustift: Stubaiské vánoce: vánoční koncert ve farním kostele
28. 12. 2017 Neustift: BIG přednovoroční oslava pro rodiny s dětmi u jezera Kampler

Hlavní akce sezóny: 
4. 1. 2018 Neustift: společná noční show lyžařské školy Neustift Stubaiský ledovec a Stubai Bergbahn u Sonnenbergliftu v Milders
(dále ve dnech 16.1. / 13.2. / 27.2.)
9. & 25. 1. 2018 Fulpmes: Noční turistický výlet Klause Äuela
1. 2. 2018 Neustift: GAIA – Stubai Matka Země
8. 2. 2018 Neustift: Zimní Open air na náměstí před radnicí v Neustiftu  (dále ve dnech: 22.2. / 8.3.)
Program i další informace na: http://www.stubai.at/de/aktuelles/veranstaltungen

Stubaiský ledovec ve zkratce
++ Největší rakouská ledovcová lyžařská oblast
++ Pouze 45 minut jízdy autem od Innsbrucku
++ Záruka sněhu od října do června
++ 26 moderních lanovek a vleků

++ NOVĚ Od října 2016: více pohodlí návštěvníkům poskytuje nová kabinová lanovka 3S Eisgratbahn
++ 35 výborných sjezdovek s výhodou: přírodní sníh zajišťuje perfektní zážitky z lyžování
++ Nejdelší sjezdovka měří 10 kilometrů: Z horské stanice Wildspitz (3 210 metrů nad mořem) až k údolní stanici (1750 m) klesá o celých 1 500 metrů převýšení

++ BIG Family Ski Camp: péče o děti od 3 do 15 let
++ Snowpark Stubai Zoo se všemi stupni obtížnosti
++ Powder Department: Stubaiské zázemí pro freeridery s vybavením pro hledání obětí v lavinách na všech 13 sjezdovkách
++ Ledová jeskyně na Stubaiském ledovci: ledovcová jeskyně nabízející fascinující pohled pod povrch ledovce
++ TOP OF TYROL: vrcholová vyhlídka v nadmořské výšce 3 210 m
++ Běžkování na 2 kilometry dlouhé dráze
++ Gastronomie na vysoké úrovni: pestrá nabídka restaurací a jídel
++ 4x Intersport Stubai Glacier – obchod s lyžařským vybavením, půjčovna a servis přímo u sjezdovek
++ Děti do 10 let v doprovodu dospělého lyžují zdarma

Zdroj: www.stubaier-gletscher.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.