Odborník radí: Jak získat zpět vaginální rovnováhu?

Vaginální infekce – nepříjemnost, kterou okusily už 2/3 českých žen. Téměř polovině z nich vstoupí do života čas od času a 31 % dokonce trápí opakovaně. (Ipsos, Women Intimate Health, 2014) Přichází nejčastěji ve dvou podobách – bakteriální nebo kvasinkové. Těžko se od sebe rozeznávají a právě jejich zaměnitelnost může být důvodem, proč ženy trápí déle než je nutné. Ve více než v polovině případů se můžeme splést v typu infekce a tedy i ve vhodném způsobu její léčby. Alarmující je i tradiční omyl mnoha žen – domněnka, že je jedno, po jakém preparátu na vaginální infekce sáhnou. Přitom lze zvolit i takové řešení, jež je vhodné při obou typech infekce a které pomáhá intimní zdraví udržet díky obnově rovnováhy vaginální mikroflóry. Nezapomeňte, že správná péče o intimní partie a dlouhodobá podpora přirozené vaginální mikroflóry jsou základ.

Bakterie nebo kvasinky? Je to jedno!
Svědění, pálení, neobvyklý výtok – symptomy, které naznačují, že s vaginou není něco v pořádku. Intimní partie pravděpodobně sužuje bakteriální nebo kvasinková infekce. O jaký typ infekce se konkrétně jedná, je pro ženy téměř nerozeznatelné. Řada z nich ale sáhne po antimykoticích, které jsou určené pro léčbu kvasinkových infekcí. Avšak více než 50 % infekcí způsobují bakterie (nejčastěji E.coli) či jiní původci. To, že jednou byla infekce kvasinková, neznamená, že podruhé nemůže být bakteriální a naopak. A proto se můžeme ve více než polovině případů splést, a tím si léčbu minimálně prodloužit. Bakteriální či smíšená infekce, totiž zůstává během léčby antimykotiky bez řešení a problémy přetrvávají.

I pokud však zvolíme ten správný přípravek na daný typ infekce, musíme se mít na pozoru. Infekce se totiž rády vrací vlivem narušené rovnováhy vaginální mikroflóry. Antimykotika na obtíže s kvasinkovou infekcí či antibiotika na bakteriální zánět totiž usmrtí jak ty přemnožené zlé mikroorganismy, jež infekci způsobily, tak i ty dobré, které jsou přirozenou součástí intimního prostředí. Důsledkem narušené rovnováhy je pak vyšší náchylnost vaginy k dalším infekcím. Cestou ze začarovaného kruhu intimních nepříjemností je zvolit takovou podporu, která pomůže při obou typech infekcí podpořit a udržet rovnováhu přirozeného vaginální prostředí.

Vaginální rovnováha
Základem intimního zdraví je vyvážené vaginální prostředí, ve kterém žijí přirozené mikroorganizmy, převážně laktobacily. V případě infekce, tedy přemnožení patogenů (bakterií či kvasinek), nebo následkem léčby antimykotiky či antibiotiky dochází ke snížení počtu laktobacilů a narušení tolik důležité rovnováhy. Když se žena rozhoduje o péči, kterou pro své intimní partie zvolí, jsou nejlepší volbou přípravky obsahující laktobacily a kyselinu mléčnou. Laktobacily zabraňují osídlení vaginálního prostředí nežádoucími patogeny. Kyselina mléčná podporuje opětovný růst laktobacilů a zároveň potlačuje růst patogenů snížením hodnoty vaginálního pH. Obě tyto látky dohromady obnovují rovnováhu vaginální mikroflóry, ale také ji udržují. Proto jsou nejen vhodným doplněním při léčbě infekce, ale také snižují pravděpodobnost jejího navrácení. Toto řešení je pro naše tělo přirozené a šetrné, je však nutné jej použít ihned při prvních nepříjemných pocitech. V případě větších problémů je třeba vždy navštívit lékaře.

Prevence je nejlepší lék
Dlouhodobá pečlivá péče o intimní partie je klíčem k úspěchu při předcházení vaginálním infekcím. O své intimní partie nezapomeňte pravidelně  a důkladně pečovat a snažte se vyvarovat rizikových faktorů (dlouhé koupání a nošení mokrých plavek, těsné spodní prádlo apod.) Dbejte na hygienu a hledejte šetrnou péči v přípravcích, které přináší podporu při obou typech infekce, kvasinkové i bakteriální, a současně podporují přirozenou vaginální rovnováhu. Vyvarujte se tělových sprchových gelů a mýdel, o intimní partie se starejte pomocí přípravků k tomu určených.

Péče – značka šetrně a chytře
Řada kosmetických přípravků Beliema® Expert od Idelyn® byla vyvinuta ve spolupráci s gynekology pro šetrnou intimní péči a hygienu ženy. Přípravky neobsahují parabeny ani barviva a lze je používat i během menstruace, těhotenství a kojení. Pro každodenní péči a hygienu, ale i při pobytu v místech se zvýšeným rizikem je tu Beliema® Expert Intim Gel, jemný mycí gel pro čistotu a svěžest, a také Beliema® Expert Intim Krém určený k aplikaci na pokožku, jenž ulevuje při nepříjemných pocitech svědění. Když už přeci jen čelíme infekci, vaginální prostředí podpoří vaginální tablety Beliema® Effect, zdravotnický prostředek s obsahem laktobacilů a kyseliny mléčné, které jsou vhodné při obou typech infekcí – bakteriální i kvasinkové.

Problémy, o kterých ženy jen šeptají aneb 8 elementů, které jim pomohou předcházet
Vaginální
infekce nejsou ničím, co by přidalo na pohodě, ale rozhodně to není problém, za který by se něžné pohlaví mělo stydět. K životu ženy jednoduše patří i tyto záležitosti. Nemusíte vědět, co je přesnou příčinou problému, ale kde hledat pomoc. Problémům je možné předcházet správnou péčí a hygienou s použitím vhodných přípravků. O intimní pohodu umí pečovat osm prospěšných látek, které si krok po kroku dokáží hravě poradit i s bakteriální a kvasinkovou infekcí.

Nepříjemné svědění, pocit pálení nebo neobvyklý vaginální výtok – to jsou nejčastější symptomy vaginální infekce, která již potkala řadu žen. Příčinou zánětů bývá mnoho, často za to mohou hormonální změny či užívání některých léků např. antibiotik, ale i špatná hygiena a nevhodná péče o intimní partie. Odlišit kvasinkové infekce od bakteriálních pouze na základě projevů je velice obtížné. Ženy si často myslí, že se jedná o kvasinky, a proto používají antimykotické přípravky, které ale neúčinkují proti bakteriím. Netuší totiž, že ve více než polovině případů je příčina vaginální infekce jiná než kvasinky, jsou to zejména bakterie.

Pokud si nejste jisté, co je přesnou příčinou problému, je jednodušší zvolit přípravky vhodné pro podporu při obou typech infekcí. Mezi ně patří vaginální tablety Beliema® Effect od Idelyn®. Řada Beliema® obsahuje také kosmetické přípravky, pomocí kterých můžete o své intimní partie pečovat každodenně, zejména při pohybu v místech se zvýšeným rizikem bakteriální nebo kvasinkové infekce.

Jak tedy o intimní partie pečovat? Seznamte se s osmi prospěšnými elementy, které krok po kroku podpoří vaše intimní zdraví.

BioEcolia® – Když se objeví invaze nepřátelských bakterií a kvasinek, je vhodné podpořit přirozenou vaginální mikroflóru. Ochranná prebiotická složka BioEcolia® slouží jako substrát pro laktobacily a napomáhá k obnově rovnováhy vaginální mikroflóry. Právě rovnováha vaginální mikroflóry je alfou a omegou intimního zdraví.

Kyselina mléčná a boritá – Tyto látky pomáhají udržovat přirozenou hodnotu vaginálního pH, a tím podporují růst laktobacilů a naopak chrání sliznici před přemnožením nežádoucích bakterií a kvasinek.

Kyselina hyaluronová – Hydratuje pokožku, tedy má příjemný zvlhčující efekt.

Vitamin E a panthenol – Lehce pronikají do kůže v okolí vaginy a napomáhají jejímu zklidnění pro intimní pohodu.

Měsíček lékařský a aloe vera – Balzámem pro intimní partie jsou extrakty měsíčku lékařského a aloe vera, které zklidňují pocity svědění a pálení.

Dopřejte svým intimním partiím tyto podporující elementy, ukrývají je v sobě kosmetické přípravky Beliema® od Idelyn® – Intim Krém a Intim Gel. Vaši intimitu podpoří při pohybu v místech se zvýšeným rizikem infekce, ale jsou vhodným doplněním i v případě, že kvasinková nebo bakteriální infekce do života už vstoupila.

Produktový tip: Není krém jako krém
Při nepříjemném pocitu svědění a pálení intimních partií vám přináší úlevu Beliema® Expert Intim Krém. Unikátní komplexní složení s prebiotickou složkou a výtažkem měsíčku lékařského zklidňuje pokožku intimních míst. Krém je vhodný pro pravidelnou intimní péči, i pokud se pohybujete v místech se zvýšeným rizikem bakteriální a kvasinkové vaginální infekce. Doporučená cena: 249 Kč/ 50 ml. K dostání v lékárnách a na www.klubzdravi.cz.

Zdroj: www.idelyn.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.