Vánoce letos trochu jinak – užijte si je na Šumavě!

Co letos strávit vánoční svátky na nějakém hezkém a příjemném místě mimo domov? Někde, kde se vyhnete davovým nákupům i stresu a užijete si Vánoce v tom pravém slova smyslu – společně strávenými dny se svými nejbližšími, v klidu a na dosah krásné přírody. Máme pro vás několik ověřených tipů, jak si právě takové Vánoce užít na Šumavě – konkrétně v Kašperských Horách.

Začít se má vždycky od základny. Pokud hledáte nevtíravou péči, komfortní ubytování a rádi ochutnáváte regionální speciality, bude pro vás to pravé rodinný boutique hotel Nebespán, který stojí přímo na náměstí v Kašperských Horách, kde připravili zajímavý program pro gurmány i romantiky. O adventních víkendech ve zdejším farmářském obchůdku Nebeskrám chystají adventní trhy se spoustou zajímavých jedlých i nejedlých dárků. Na gurmánském vánočním pobytu zase zažijete netradiční Štědrý den anebo silvestrovský večer!

Ráno si dáte v restauraci, v duchu prvorepublikových kaváren s klasickými thonetkami a pohodlnými křesílky, špičkovou kávu připravenou na legendárním kávovaru, k tomu ochutnáte domácí dortík či lahodný zákusek. Na oběd či večeři vás tady čekají speciality francouzské a šumavské z regionálních potravin, jež připravuje šéfkuchař François Thuille, který pochází z francouzského Cognacu. A co chystá na vánoční menu? Vedle tradiční rybí polévky a klatovského kapra ochutnáte také fois gras nebo francouzský vánoční dezert Buche de Noel. V Nebeskrámu pak můžete otestovat jeho domácí šunky, klobásky, terinky či sýry z okolních farem. A pozor – pod vánočním stromkem najde každý host krabičku luxusního vánočního cukroví od cukrářky Jany!

Nebespán je ale také vůbec prvním rodinným boutique hotelem na Šumavě a můžete se ubytovat přímo nad kavárnou v komfortních apartmá nebo nových romantických pokojích s výhledem na hrad Kašperk i okolní šumavské kopce. Na romantickou večeři tak seběhnete jen ve slavnostních šatech a střevíčkách… A majitelé Nebespánu Sabina a Robert Kmecovi vám rádi poradí, kam se vydat na výlet, i kde se v okolí právě děje co zajímavého. Zde je několik jejich tipů na letošní vánoční svátky:

1. Adventní trhy vás vánočně naladí
Letošní advent končí právě až na Štědrý den. Ještě v sobotu 23. 12. můžete navštívit řadu akcí a svátečně se naladit na adventních trzích. „Velmi hezký trh najdete na náměstí v Sušici. Nabízejí tam různé sladké i slané dobroty, tradiční svařák, ale také výrobky místních šikovných řemeslníků a zajímavý doprovodný program,“ doporučuje Sabina Kmecová.

2. Výlety za zvířaty – za vlky i jeleny
Unikátní výběh, ve kterém můžete z 300 metrů dlouhé lávky ve výšce až pěti metrů nad zemí pozorovat velkou vlčí rodinu. Lávka je opatřená řadou pozorovacích přístřešků s informacemi o komunikaci mezi vlky. Výběh je otevřený každý den až do soboty 23. 12. včetně, pak od 27. 12. dále. Nedaleko odtud, na pozorovacím místě Beranky, můžete ve 12 hodin sledovat i s odborným výkladem majestátní šumavské jeleny!

3. Skříňové betlémy milují nejen děti
Dostupné jsou hned dva, a to v Sušici a v Kašperských Horách. Sušický mechanický betlém najdete v Muzeu Šumavy přímo na náměstí. Patří k největším mechanickým betlémům v ČR a zachycuje starobylé město Sušice, tradiční řemesla i významné šumavské památky. Když se mechanika spustí, nevíte, kam se dříve podívat, zejména děti jsou opravdu nadšené. Betlém se pouští 5x za den, a to i v sobotu 23. 12. Svůj pohyblivý betlém mají i Kašperské Hory. Znázorňuje městečko s významnými postavičkami místních obyvatel a je umístěný na radnici v prostorách infocentra.

4. Hudební zážitek i o Vánocích
Příznivci kvalitní muziky mohou vyrazit do Tradičního klubu na R’n’B funk na soulový band „The Dozen Street“ v čele se sušickou rodačkou Mirkou Novákovou, která spolupracuje s řadou výtečných muzikantů jak v zahraničí, tak i v Čechách. Je jisté, že tahle kapela s dalšími třemi vokalistkami vás určitě zvedne od talíře s cukrovím…

5. Vánoce na hradě Kašperk
Pokud se zdržíte i pár dnů po Štědrém dnu, nenechte si ujít vánoční prohlídku hradu Kašperk, který bude v rámci tradičních zimních prohlídek hradu s doprovodným programem otevřený od 28. 12. 2017 do 1. 1. 2018. Těšit se můžete na tematické prohlídky hradu, dětské prohlídky a středověké divadlo hradního spolku Pachmajr.

6. Sportujte i o Vánocích
Menší lyžařské areály přímo v Kašperských Horách, na Zadově nebo špičkový areál na bavorském Arberu jsou na Vánoce již v provozu. Pokud nelyžujete, můžete vyrazit do nového aquaparku v Sušici, anebo si s sebou vezměte brusle a jděte se sklouznout na sušický zimní stadion. V Kašperských Horách je nová sportovní hala, kde můžete cvičit, hrát tenis, volejbal, fotbal… a otevřeno je i na Štědrý den! A co se vydat po okolí Kašperských Hor hledat kešky? Je jich 10 ve formě dobře ukrytých dřevěných krabiček a objevíte zajímavá místa opředená místními pověstmi… Mapka s indiciemi je k dostání v informačním středisku.

7. Vánoce na Mouřenci
Mouřenec, to je tajuplné místo nad řekou Otavou, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Své dveře letos otevře v 11 hodin i na Štědrý den. Připravena je prohlídka kostela, zpívání koled u stromečku a ochutnávka vánočních dobrot. Především dětem bude určen pořad Mouřenecké Vánoce, který začne v pondělí 26. prosince ve 14 hodin. Až do tohoto dne mohou lidé nosit do kostela malé praktické dárky pro seniory z domova důchodců v Sušici.

8. Výlet do sousedního Bavorska
Pokud jste na Šumavě, Bavorsko je doslova za rohem a autem vám to tam bude trvat něco přes půlhodinu. I tady umí připravit skvělou vánoční atmosféru. Doporučujeme například návštěvu sklárny Joska v Bodenmais s trhy, ochutnáte bavorské vánoční speciality, a možná nakoupíte i poslední vánoční dárky. Hlavní hala je neuvěřitelně krásně vánočně vyzdobená. Sklárna je otevřená každý den, včetně 24. 12. „Po vánocích, hned v úterý 26. 12., můžete výlet spojit i s návštěvou Haus zur wildnis ve vesničce Ludwigstal, hned za hranicemi. Po nenáročné trase mezi přírodními výběhy s vlky, bizony, divokými kočkami, šumavskými rysy, i s jeskyní z doby kamenné, dojdete do návštěvnického centra s krásnou interaktivní výstavou o historii i současnosti Šumavy. Vše je zde i v českém jazyce a dětem se tu bude moc líbit, zatímco vy si dáte kávu a „šnaps“ v místní hospůdce,“ uzavírá Sabina Kmecová z Nebespánu.

Zdroj textu a foto: www.nebespan.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.