Vánoční koncert BACHA NA MOZARTA – Příběh o Kristu 22. prosince v brněnském Besedním domě
Vánoční koncert patří mezi tradiční, očekávané vrcholy velkého abonentního cyklu staré hudby BACHA NA MOZARTA!, který už šestým rokem realizuje špičkový evropský soubor Czech Ensemble Baroque. V Besedním domě v Brně 22. prosince pod taktovkou Romana Válka v autentickém provedení na dobové nástroje zazní barokní pasticcio německého skladatele Heinricha Schütze. Koncert Schütz: Příběh o Kristu začne v 19:30 a slibuje mimořádný zážitek. Účinkují: Czech Ensemble Baroque, orchestr, sólisté a sbor.
Heinrich Schütz (1585–1672) je pokládán za nejvýznamnějšího německého skladatele před Bachem. Program tvoří dvě zásadní díla rámující život Ježíše Krista: Mystérium zrození a mystérium smrti. Předzvěstí narození je chvalozpěv Panny Marie, která jde pozdravit svou příbuznou Alžbětu. Symbolickým návratem do starozákonního příběhu a konečným poselstvím je potom velkolepé čtyřsborové moteto „Warum toben die Heiden“.

Narození Ježíše Krista, stejně jako pašijový příběh a Kristova smrt na kříži, je zpodobněno v dílech velikánů světové hudby od Johanna Sebastiana Bacha až po Bohuslava Martinů. V období baroka, kdy lidé vnímali účast na bohoslužbě jako duchovně kulturní komplex, se obřad více podobal – z dnešního pohledu – koncertnímu večeru. Zejména v metropolích, kde byly prostředky na zpěváky a hudebníky. Tak se například v nešporách objevovaly varhanní skladby, gregoriánský chorál, moteta a jejich jádro tvořily pašijové hry či oratoria, tedy zhudebněné biblické příběhy. Díla, ze kterých je sestaven program prosincového koncertu, jsou toho dokladem.
Cyklus BACHA NA MOZARTA! souboru Czech Ensemble Baroque nevšední formou přibližuje hudbu klasiků 17. a 18. století dnešnímu divákovi – od září 2017 do května 2018 se v Besedním domě, kostele sv. Janů a dalších prestižních prostorech v Brně uskuteční celkem 9 koncertů. S rokem 2018 BACHA NA MOZARTA! vstupuje nově také do Zlínského kraje.
Předprodej vstupenek on-line v síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a v obvyklých předprodejních místech v Brně (Filharmonie Brno, TIC Brno, KIC Dům Pánů z Lipé). Více informací na http://www.ebcz.eu/abonentni-cyklus/
O Czech Ensemble Baroque
Soubor tvořený orchestrem, vokálním ansámblem a sólisty v roce 1998 založil a dodnes vede význačný český dirigent Roman Válek. Členy jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Czech Ensemble Baroque se zaměřuje především na kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu v progresivním a svěžím podání. Široké žánrové rozpětí souboru mimo jiné dokládají jména výrazných osobností hudebního světa, které s Czech Ensemble Baroque spolupracovali a spolupracují: Adam Plachetka, Pavel Šporcl, Jean-Francois Lombard, Markéta Cukrová, Roman Janál, Ludmila Peterková… A také Vojtěch Dyk, se kterým se soubor před časem sešel při uvedení oceňované Bernsteinovy Mše.
Pozornost laiků i odborníků ansámbl získal velkým abonentním cyklem staré hudby BACHA NA MOZARTA! a uváděním českých premiér děl světových skladatelů, jako je Vivaldi, Purcell, Mysliveček, Lully aj. Dlouhodobou soustředěnou pozornost věnuje objevování a restauraci díla významného českého rodáka F. X. Richtera – výsledkem je například nahrávka světové premiéry Requiem Es dur a pašijové oratorium Deposizione dalla croce pro Supraphon.
Zdroj: Czech Ensemble Baroque