Děti rozzářily stovkami slunečnic na fotkách i obrázcích pacienty s roztroušenou sklerózou

Stovkami slunečnic na fotkách i obrázcích podpořily děti základních a mateřských škol kampaň Rozsviťme Českou republiku. Projekt Nadačního fondu IMPULS pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou (RS). Symbolem této akce je právě slunečnice a děti z celé republiky ji ztvárnily v mnoha podobách.

První cenu v kategorii Malování získaly Nela Barabášová a Eliška Holá ze základní školy Kouřim. Fotografickou soutěž vyhrála 4. A z pražské ZŠ Chodov. Výherci dostanou společenské hry a návštěvu ZOO.Všechno, co děti nakreslily a nafotily, bylo neuvěřitelně optimistické, a těžce jsme se rozhodovali, kdo vyhraje,“ přiznává fotograf a cestovatel Aleš Zajíček, který se s nemocí také potýká a který zasedl v porotě zároveň s první dámou české violy Kristinou Fialovou a výtvarnicí a sochařkou Zuzanou Čížkovou.

„Do projektu Rozsviťme jsme se zapojili už v počátku – slunečnici si na konci školního roku zasadil každý z naší třídy. Přes prázdniny se děti o rostlinky staraly a v září jsme se s výpěstky společně vyfotili. Dětem jsem vyprávěla skutečný příběh pacienta s RS, aby pochopily, co nemoc způsobuje a jak můžeme pomáhat,” říká Mgr. Petra Malcová, třídní učitelka 4. A ZŠ Chodov. „O nemoci s dětmi mluvíme už delší dobu. Dokonce jsme zjistili, že některé děti se s RS ve svém okolí už setkaly,” doplňuje Mgr. Marie Bílková ze ZŠ Kouřim a dodává: „Z vítězství našich žákyň máme velkou radost, dívky jsou nadšeny, že jim cenu přijedou zástupci Nadačního fondu IMPULS předat osobně.”

Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala letos na jaře. „Lidé společným sázením slunečnic a finančními příspěvky podpořili pacienty a rozzářili tak jejich dny. Cílem letošního ročníku je podpora rehabilitace a psychoterapie pacientů, což jim pomůže žít plnohodnotný život navzdory nemoci,“ vysvětluje za organizátory projektová ředitelka Nadačního fondu IMPULS Jana Vojáčková. „Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou podpořily školky a školy a učitelé dětem při tvoření vysvětlovali základní informace o nemoci. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,” popisuje.

Přehled vítězů:
• Fotografická soutěž – třída 4. A ZŠ Chodov, Praha
• Malovací soutěž
1. místo: Nela Barabášová a Eliška Holá, ZŠ M. Šolleho, Kouřim
2. místo: Henrieta Ella Hralová, ZŠ Chodov, Praha
3. místo: Klára Vychodilová, ZŠ Praha-Radotín; Dita Pánková a Klára Kudláčková, MŠ Mašinka, Jihlava

Předávání cen:
• 27. 11. – MŠ Mašinka, Demlova 34a, Jihlava (v 15 hod.)
• 30. 11. – ZŠ Chodov, Květnového vítězství 57, Praha 4 (ve 12 hod.)
• 1. 12. – ZŠ Praha-Radotín, Loučanská 3, Praha 16 (v 11 hod.)
• 5. 12. – ZŠ M. Šolleho, Československé armády 626, Kouřim (v 10 hod.)

ZŠ Chodov, Praha – příběh vítězné třídy
Když za 4 roky opustí základní školu v Praze na Chodově, budou přesně vědět, co obnáší nemoc zvaná roztroušená skleróza. Ve čtvrté třídě se totiž díky třídní učitelce seznámily s tím, co nemoc obnáší, podpořily projekt na pomoc lidem, kteří jí trpí, a dokonce vyhrály fotografickou soutěž.

Třída 4. A ze základní školy Chodov na Praze 4 zachytila své nadšení pro pomoc lidem s roztroušenou sklerózou na fotografii a přenesla je i na porotu Nadačního fondu IMPULS – ta žáky ocenila prvním místem ve fotografické soutěži. Cenu v podobě návštěvy ZOO jim porota přijede předat osobně.

„O soutěži Nadačního fondu IMPULS jsem se dozvěděla od maminky jedné mojí žákyně, paní Novákové. Velice mě to zaujalo, neboť i já mám ve svém okolí blízkého člověka, kterého tato nemoc trápí, a vím, jak těžké je se s ní prát nejen pro něj samotného, ale i pro jeho nejbližší,” popisuje třídní 4. A Mgr. Petra Malcová ze ZŠ Chodov. „Vyprávěla jsem jim skutečný příběh o člověku, který má RS, co mu tato nemoc způsobuje, jak ho omezuje. Pustili jsme si i video o RS z pořadu Medicína pro 21. století. Debatovali jsme o tom, jak nemocem předcházet, co sami můžeme udělat pro sebe a pro druhé. Sázení slunečnic, kterého jsme se zúčastnili v rámci projektu Rozsviťme Českou republiku a pak i účast v soutěži, měly vzdělávací charakter,” popisuje Petra Malcová.

Slunečnici si zasadil každý ze třídy, několik sazeniček děti darovaly řediteli, zástupkyni a hospodářce. A ti se o slunečnice poctivě starali. „Sázeli jsme na konci školního roku, děti se o rostlinky měly o prázdninách starat. V září se nám podařilo do školy přinést 3 slunečnice v květináči. Někteří žáci je v létě přesadili do země, nemohli je tedy na začátku školního roku přinést,” vysvětluje učitelka a dodává: „Děti jsou z vítězství nadšené a na výlet do ZOO a ceny se moc těší.”

Slunečnice od Nely a Elišky vyhrály na celé čáře u lidí s roztroušenou sklerózou
Slunečnice jak od van Gogha vyhrály malovací soutěž dvěma třináctiletým školačkám – Nele Barabášové a Elišce Holé ze ZŠ Miloše Šolleho v Kouřimi. Obrázek, který vyhrál v soutěži na podporu lidí s roztroušenou sklerózou (RS), si vystavili senioři v kouřimském Domově pro seniory U Pražské brány.

 „Jsem ráda, když můžu někomu pomoct. Touto soutěží to pro mě bylo vlastně jednoduché a udělalo to radost i mě. Každá, i malá pomoc, je dobrá a je potřeba, aby lidé o této nemoci věděli“, říká Eliška. Tvoření obě dívky velmi baví, a protože jsou kamarádky, byly nadšené, že se mohou do soutěže zapojit ve dvojici. „Malování většinou propojujeme srandičkami a doplňujeme se vzájemnými nápady,“ usmívá se Nela. „S kamarádkou nás baví malovat, protože se u toho nikdy nenudíme,“ souhlasí Eliška.

„S Nadačním fondem IMPULS spolupracujeme již od loňského roku, kdy pro něj naše děti poprvé malovaly novoroční přáníčka. Letos už se z toho stane tradice. Proto, když nám paní Vojáčková z NFI řekla o projektu Rozsviťme Českou republiku, s účastí jsme neváhali ani minutu,” popisuje Mgr. Marie Bílková, která učí na ZŠ v Kouřimi výtvarnou výchovu a která děti při malování vedla. Slunečnice podle ní symbolizuje optimismus, který je pro pacienty s roztroušenou sklerózou nutný, aby se s touto vážnou diagnózou mohli poprat. A to bylo i úkolem dětí – vlít svými výtvory nemocným radost do žil, což se jim společnými silami povedlo.

Smysl soutěže paní učitelka dětem vysvětlovala na příkladech. „Zájem u dětí vzbudil fakt, že RS onemocní nejčastěji ženy ve věku jejich maminek,“ říká učitelka. „Při hodinách výtvarné výchovy jsem o životě s RS žákům předčítala také z knížky Benjamín, kde malý chlapec vypráví o nemoci své maminky. Při povídání jsme dokonce přišli na to, že některé děti ve svém okolí znají někoho s příznaky nemoci.“

Její slova potvrzuje i Nela: „O této nemoci vím z vyprávění své babičky, která ji má už od 25 let. Vím, že je to nemoc celoživotní a že léčbou se dá stav nemocného stabilizovat. Někdo ale bohužel zůstává na invalidním vozíku.“ Vážnost onemocnění si uvědomuje i její spolužačka Eliška. „Nedokázala bych si představit, jak by to bylo těžké, kdyby se to stalo mně. Musí to být složité, vyrovnat se s tím.“ A právě proto je pro pacienty tak důležitá otevřenost a podpora okolí.

Děti ze ZŠ Kouřim se účastní mnoha výtvarných soutěží, ale jak říká paní učitelka Bílková, žádná z nich nemá tak silný příběh jako tato. „Jsem moc ráda, že jsem se takhle umístila, ale mnohem důležitější je, že projekt pomůže,“ říká Eliška a její kamarádka Nela dodává: „Nedoufaly jsme v úspěch, proto je pro nás vítězství třešničkou na dortu. Potěší to hlavně mou babičku, kterou ráda pozvu na slavnostní předávání.“

Zdroj: Nadační fondu IMPULS 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.