Jak vypadá tradiční štědrovečerní večeře u sousedů v Polsku? Bohatá tabule s dvanácti chody a seno pod ubrusem!
Smažený kapr s bramborovým salátem, hrachová nebo rybí polévka, vánoční cukroví… Co se na Štědrý den obejví na svátečně prostřené tabuli ve většině českých domácností víme. Tušíte ale, co se servíruje u našich polských sousedů?
Polská štědrovečerní večeře je tradičně velmi bohatá, zahrnuje až dvanáct chodů! Od polévky přes různá rybí jídla až po sladkosti. Úvodní polévkou bývá červený boršč – řepný kvas a řepný vývar bez masa a jiné zeleniny, často s malými těstovinami („oušky“). Na stole zpravidla nechybí kapr, ale nikoliv smažený, podává se nejčastěji s omáčkou a rozinkami nebo se zelím, brambory a houbami. Dalšími chody bývají holoubci (gołąbki) – zelné závitky s pohankovou kaší a oblíbené pirohy s různou náplní (nejčastěji maso, zelí). Sladké pokrmy reprezentuje například kuťa (kutia) – sladká pšeničná kaše se sušeným ovocem, ořechy, medem, voňavé perníčky, které Poláci pečou namísto cukroví. Anebo kompot, i když ten v Polsku není považován za dezert, ale za nápoj.
„Všechna jídla konzumovaná během Štědrého večera by měla být postní a všechny ingredience mají svou symboliku – ale kdybych to měla všechno vyjmenovat, byly bychom tu do jara… Večeře by se měla skládat z dvanácti pokrmů, tedy právě z tolika, kolik bylo apoštolů,“ vysvětlila etnoložka Małgorzata Michalska v rozhovoru o polských vánočních tradicích.
Zatímco u nás se krájí jablka, odlévá olovo nebo pouští lodičky ze skořápek ořechů, v polských rodinách se na Štědrý den „dělí oplatkem“. Co si představit pod tímto zvykem, který pravděpodobně navazuje na starokřesťanskou tradici dělení se chlebem? Členové rodiny si navzájem předají oplatek podobný velké hostii se svátečními motivy a spolu s přáním si kousek odlomí na důkaz vzájemné pospolitosti. Pod ubrusem na vánočním stole najdeme trochu sena – symbolizuje seno, ve kterém ležel Ježíšek v jesličkách, ačkoli někteří tvrdí, že se jedná už o pohanský, staroslovanský zvyk.
Specialitou, která návštěvníkům adventních trhů v polských městech mimořádně chutná, je svařené pivo. Připravuje se podobně jako svařené víno – pivo se okoření hřebíčkem, skořicí, badyánem, přidá se ovoce (pomeranč) a dosladí kvalitním sirupem (od malinového po zázvorový) nebo medem. Ale pozor, přímo o Vánocích se alkohol v polských rodinách, v souladu s tradicí, nepije – ačkoli v poslední době už se tento zvyk nedodržuje tak přísně.
Zdroj: Polský institut v Praze
Malé náměstí 1 (vchod z Karlovy ulice 27), Praha 1