Jak na povánoční hubnutí a jaké vitamíny tělo potřebuje, aby spalovalo tuky?

S novým rokem přichází i nová předsevzetí. K tomu patří i odhodlání shodit přebytečná kila, která jsme přes svátky a zimu nabrali. Jak se zase dostat do formy a co potřebuje naše tělo k tomu, aby si s tuky poradilo?

Naše tělo bezpochyby potřebuje kvalitní spánek, pravidelný režim, vyvážený jídelníček, fyzickou aktivitu a psychickou pohodu. V další řadě můžeme spalování tuků podpořit příjmem vhodných vitamínů, a to z potravin nebo doplňků stravy. „Na podporu odbourávání, tzv. „spalování“ tuků jsou určeny jiné přírodní látky než vitamíny. Jde například o kapsaicin, karnitin či extrakt z garcinie kambodžské. Nicméně například pro tvorbu karnitinu jsou důležité niacin (vitaminB3), pyridoxin (vitaminB6), a vitamin C, bez nich a dalších látek se karnitin nevytvoří v dostatečném množství. Vitamíny ze skupiny B jsou obecně důležité pro metabolismus látek v našem organismu, což zahrnuje i ovlivnění tukové zásoby, například vitamin B3 (niacin) se podílí na snižování hladiny některých tuků v organismu,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz.

Pokud jíme zdravě, cvičíme stále se nám nedaří hubnout nebo udržet váhu, je nutné se zaměřit na chyby, které děláme. Takových chyb může být mnoho. „Ze stravy nelze zcela vyloučit sacharidy (cukry) a tuky, to bývá jednou z častých chyb. Je třeba ovšem zvolit ty správné potraviny. V případě sacharidů ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, ořechy a semena a v případě tuků ryby, ořechy či semena některých rostlin (lněné semínko, chia, slunečnicové či sezamové semínko). Pokud užíváme doplňky stravy s látkami podporujícími odbourávání tuků, je to třeba vždy doplnit intenzivním fyzickým cvičením, zde ale pozor na věk a zdravotní stav! Chybou je ale i vynechávání jídla, rozhodující je snížení příjmu kalorií nebo zvýšení množství kalorií, které spálíte cvičením. Vynechání celých jídel může nakonec skončit podvýživou a únavou. Na noc by se měly omezit sacharidové pokrmy a tučná jídla. Večeře by měla obsahovat bílkoviny s nízkým obsahem tuku a také komplexní sacharidy,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz. Vždy je důležité přiměřené cvičení a pohyb! Důležitým zdrojem bílkovin jsou například luštěniny.

„Vhodné individualizované stravování v kombinaci s pohybem jsou ideální cestou jak zredukovat přebytečná kila. Váš jídelníček by měl rozhodně zahrnovat luštěniny a to alespoň jednou týdně. Obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a významné množství bílkovin. Rozpustná vláknina na sebe váže cholesterol. Luštěniny jsou také bohaté na vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, železo a kvalitní rostlinné bílkoviny,“ říká specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold Mgr. Milan Merva. Luštěniny můžeme jíst uvařené nebo je nechat naklíčit. Při naklíčení dochází v semenech k enzymatickým procesům, bílkoviny jsou pak lépe stravitelné, tvoří se vitamíny, především vitamín C a E. Klíčky jsou tedy velmi bohatý zdroj minerálních látek a vitamínů. Pro naklíčení luštěnin je nejvhodnější hrách, cizrna, čočka a fazole mungo.

DOPLŇTE VITAMÍN B
Vybavte se přírodním doplňkem stravy od Natural Medicaments B-komplex s pivovarskými kvasnicemi, který Vám pomůže zůstat v klidu a dodá energii. Kombinace osmi vitamínů skupiny B a pivovarských kvasnic přispívá k normální funkci nervové soustavy, kyselina pantothenová a listová napomáhá ke snižování únavy. Cena: 149 Kč. Balení: 120 tablet.

Přípravek FitMe Burn je určen k podpoře regenerace organismu, zejména po sportovním výkonu. Doporučuje se kombinovat s aktivním pohybem. Obsahuje cholin ten přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a udržení normální činnosti jater, esenciální aminokyseliny – methionin a lyzin jsou součástí proteinů a peptidů, vitamín B6 – přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a regulaci normální hormonální aktivity. Cena: 279 Kč. Balení: 200 tablet.


CIZRNA MENU GOLD
Cizrna, známá také jako římský hrách je další z velmi chutných luštěnin. Je bohatá na bílkoviny, železo, vápník, hořčík, draslík. Obsahuje také silný antioxidant, kterým je selen. Cizrna je vhodná při jarní detoxikaci, ale také jako pravidelná potravina v naše jídelníčku. Hodí se do salátů, jak příloha, do polévky nebo jako kaše. Cena: 34,90 Kč.Dostupnost: Makro, Billa, Albert.


Mezi velmi důležité a zdravé luštěniny patří například čočka, ta má spoustu druhů. Co třeba čočka červená? Oproti hnědé čočce je menší, a proto má i kratší dobu přípravy. Kromě toho nenadýmá. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákninu, fosfor, vitamin B6, selen anebo zinek. Doporučená MOC: 34,90 Kč. Dostupnost: ALBERT, TESCO, BILLA, MAKRO, Kaufland, TERNO

Zdroj: www.Prozdravi.cz, www.menugold.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *