Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Jaké jsou nejpozoruhodnější fotografické počiny roku 2017? Dozvíte se v anketě Fotoguru 2017!

Web Fotoguru.cz letos opět sestavil seznam deseti nepřehlédnutelných fotografiií, výstav a dalších událostí letošního fotosvěta. Jsou mezi nimi fotografie “Moravského Toskánska”, špičkové fotoreportáže, kniha o cyklistice, ale také třeba známka se slavnou fotografií.

“V ČR existuje bezpočet skvělých fotosoutěží, fotografů, fotověcí – výstav, blogů, knih, profilů na známých i neznámých sítích. Mnoho z nich se dočká zasloužené pozornosti, ale mnoho z nich zapadne, což je škoda,” říká Jan Rybář, organizátor ankety a šéfredaktor webu Fotoguru.cz. I letos deset fotopočinů sestavil také na základě nominací zasílaných čtenáři.

“Cílem je ukázat na lidi nebo instituce, kteří v roce 2017 vystoupili z řady a vytvořili něco opravdu mimořádného. Ne nutně velkého, ne nutně masového, ne nutně náročného, ale zkrátka zasluhujícího uznalé a výrazné pokývání hlavou,” dodává.

Anketa navíc nabízí pestrou kombinaci všech možných podob světa fotografování. Mezi deseti fotopočiny jsou tedy položky, které unikly málokomu: například série o dětských šachistech, s níž fotograf Michael Hanke uspěl na World Press Photo, nebo výstava Jana Šibíka Deset let, která úspěšně probíhala na Staroměstské radnici.

Kromě toho se na seznam Fotoguru roku 2017 letos dostala zdánlivě nefotografická témata: například článek o nalezení dívky, jejíž tvář na fotografii z roku 1943 patří k symbolům holokaustu. Nebo práce pražské galerie kombinující fotografování a počítačové efekty k vytváření rekonstrukcí historických automobilových závodů. A také třeba kniha české fotografky dokumentující Tour de France.

Fotoguru roku 2017 – přehled
– Fotoúspěch roku 2017: Michael Hanke: ocenění World Press Photo
– Krajinářská fotografie roku: Radek Severa a Moravské Toskánsko
– Fotoprojekt roku: Tomáš Třeštík a portréty v Reportéru
– Sportovní reportáž roku: Roman Vondrouš a lidé z dostihů
– Divoké zvíře roku: Ondřej Prosický a slovenský medvěd
– Moderní trend roku: Unique & Limited: Dokonalé fotoiluze
– Fotopočin roku 2017: Ondřej Kundra a dívka ze slavné fotografie
– Fotoakce roku: Jan Šibík: Kniha a výstava Deset let
– Kniha roku: Markéta Navrátilová a kniha Kolo
– Fotodrobnost roku: Známka s fotografií Tarase Kuščynského

Podrobné výsledky s komentáři najdete zde: Fotoguru roku 2017 – výsledky

Fotografický online magazín Fotoguru.cz provozuje Jan Rybář, novinář, fotograf (někdejší vítěz Czech Press Photo) a autor několika knih. Každý měsíc web navštíví zhruba 50 000 návštěvníků. (53 000 Real User dle auditu Netmonitoru, září 2017).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *