Odborník radí: Chce vaše dítě vyměnit lyže za prkno? Poradíme, jak na to!

Lyže nebo snowboard? Záleží hlavně na dítěti, pro co se rozhodne. Každopádně, když vaše ratolest pocítí touhu postavit se na snowboard a poprvé ujet pár metrů, neměli byste podcenit přípravu. Ideální je, když dítě nejdřív získá alespoň základní lyžařskou průpravu. A jak postupovat dál? Na to jsme se zeptali odborníka na dětské lyžování a snowboarding, Lukáše Juska, z celosezónní půjčovny lyží a snowboardů Simplerent.

1. Na začátku zvolna aneb Základy z lyží se hodí
Při startu jsou důležité ambice i trpělivost rodičů, šikovnost dítěte a jeho chuť se do sportu pustit. Začít jezdit na prkně lze již od 3—5 let.  Více než věk je důležité, aby malý „snowborďák“ měl minimálně 100 cm. Podle zkušeností rodičů je nejlepší začít se základy lyžování a teprve poté zkusit snowboard.

2. To správné náčiní
Ideální délka snowboardu je od země k bradě dítěte. Kratší prkno je lépe ovladatelné, s delším by dítě mohlo být neohrabané. Navíc platí, že čím novější prkno pořídíte, tím bude mít ovladatelnost lepší. Pozornost věnujte i samotnému vázání. Důležité je jeho správné nastavení, které by měl ideálně provést odborník. Špatně nastavené vázání je nejvíce znát při projíždění zatáček.

3. Dobře padnoucí boty
Boty musí být pohodlné a volnější než u lyží. Je důležité vybírat je podle šířky snowboardu. Nesmí být příliš velké a přesahovat vpředu přes prkno. Mohlo by se stát, že v zatáčce dítě zavadí botou o sníh a spadne. Právě tahle maličkost je častou příčinou karambolů. Výběr snowboardových bot byste měli rozhodně konzultovat s odborníkem, protože mnoho rodičů se snowboardovými botami nemá osobní zkušenost a má tak tendenci vybírat botu na prkno podobně jako lyžáky.

4. Nevlastněte, používejte
U lyží dítě zpravidla vydrží, se snowboardem to ale tak jisté není, může to být záležitost jedné zimy. Proto se rozhodně vyplatí využít celosezónní půjčovnu. Nový set vás přijde minimálně na pět tisíc, pokud chcete lepší vybavení, pak i na 8 000 korun. „V půjčovně přitom za kvalitní prkno a boty zaplatíte od 1 600 do 2 500 Kč za celou sezónu, vybavení vám pomůže vybrat odborník, který vše zároveň seřídí. Navíc například Simplerent vám přiveze vše mobilní půjčovnou až domů,“ doporučuje Lukáš Jusko.

5. Bezpečnost nadevše
S nehodami souvisí i další důležitá součást výbavy – chránič páteře. Stejně jako na lyžích i v tomto případě páteřák chrání dítě při pádu, kolizi s jiným jezdcem či překážkou. Helma je v dnešní době už naštěstí samozřejmostí. Poučte své dítě také o bezpečném chování na sjezdovce – nezastavovat tam, kde se kříží sjezdovky nebo pod hranou, kde s mírný svah mění na prudký. Platí to i pro lyžaře, snowboardisté jsou přitom ještě zranitelnější. Když odpočívají nebo na někoho čekají, zpravidla leží a blížící se jezdec je tak velmi snadno přehlédne.

6. Místo pro první sjezd
První karambol by mohl dítě odradit od dalších pokusů. Je proto nesmírně důležité vybrat to správné místo. Ideální je téměř rovina. Čím větší kopec, tím větší riziko nehod a vtisknutí špatných návyků. Vhodným prostředím jsou třeba širší zasněžené cesty, samozřejmě bez motorových vozidel a s co nejmenším počtem lidí. Pokud už zvolíte rovnou kopec, pozor na to, aby svah byl dostatečně široký s dojezdem do roviny.

7. Poprvé na vleku
Zde platí jedno zásadní bezpečnostní pravidlo. Každé dítě než samotné vyrazí na vlek, musí zvládat obsluhu vázání, tzn. umět ho zapnout. Ujetý snowboard je velmi nebezpečný pro ostatní návštěvníky sjezdovky. Když ho toto naučíte, můžete vyrazit na „pomu“. Rodič musí být vždy před dítětem. V opačném případě riskujete jeho zdraví, své nervy a možná i naštvané kolemjdoucí či obsluhu. Pokud jedete před dítětem, jednoduše vystoupíte a na konci vleku mu pomůžete.

Zdroj: www.simplerent.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *