Jak udělat pokroky v angličtině aneb zlepšení cizího jazyka jako novoroční předsevzetí!

Konec roku je ve znamení novoročních předsevzetí, mnoho lidí si za cíl dává vylepšení své angličtiny. Jak by měli postupovat?

Hned na začátku se je vhodné zamyslet nad tím, zda potřebujete zlepšit jen konverzaci nebo chcete procvičovat i psaní a k čemu vám bude angličtina užitečná. „Jiný kurz je vhodný pro někoho, kdo angličtinu využije při konverzaci na dovolené a jinou cestou by se měl vydat ten, komu anglický jazyk pomáhá při jeho práci,“ říká Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Dále je nutné zvážit množství času, který si zájemce o výuku jazyka na své zdokonalování vyčlení. Platí, že čím častěji budete s jazykem v kontaktu, tím lépe. Neznamená to však, že bude nutné do kurzů docházet třikrát týdně. Moderní kurzy umí kombinovat osobní účast na výuce s poslechem a procvičováním v domácím prostředí.

Kdo si není úplně jistý, jestli mu bude učení jazyka vyhovovat a nemá s tím moc zkušeností, může se na kurz přihlásit s kamarádem nebo kamarádkou. Ve dvou se navzájem lépe povzbudí a výuku kvůli druhému jen tak nevzdají. Další možností je dát si za cíl zdolání jazykové zkoušky libovolné náročnosti. Pokud se k takové zkoušce přihlásíte a zaplatíte si ji, budete jistým způsobem donuceni se na zkoušku připravit. Někdy se například rodiče starších dětí domluví nebo uzavřou sázku, že se společně budou připravovat na získání nějakého jazykového certifikátu a soutěží, kdo dosáhne lepšího výsledku.

Mnoho lidí váhá, zda zvolit skupinovou nebo individuální výuku angličtiny. „U dětí je jednoznačně vhodnější skupinová výuka s proškoleným učitelem. Dospělí však mají na výběr, každému vyhovuje něco jiného,“ uvádí Lucie Bechná. Nejintenzivnější bývá obvykle individuální výuka. V takovém případě může lektor operativně reagovat na požadavky klienta nebo pokud narazí v průběhu lekce na nějakou slabinu, mohou na ní začít ihned pracovat, což ve skupinové výuce většinou možné není.

Naopak při skupinové výuce těží účastníci kurzů právě ze skupinové práce. Studenti takových kurzů se navzájem motivují k lepším výkonům, když zrovna nejsou na řadě s mluvením, zapojují více sluch, což také znalosti jazyků zdokonaluje. Ovládnutí jazyka totiž souvisí s různými dovednosti – s mluvením, psaním, porozuměním mluveného či psaného textu. To vše vyžaduje trénink na více frontách.

Kdo chce začít se studiem jazyků hned od ledna, nemusí se bát, že ho do kurzu nepřijmou. „U menších dětí není problém se zařazením nových studentů ke stejně starým kamarádům hned od nového roku. Starším studentům a dospělým nabídne jazyková škola kurz, který odpovídá jejich dosavadním znalostem a rozvine je dále,“ uzavírá Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Nadělte zábavnou hru nebo knížku, která potomkům pomůže s angličtinou. V obchodech i na internetu jsou k mání různé verze her pexeso, puzzle nebo motanice. Děti tento typ her dobře znají. Jejich anglická verze proto může být pro malé angličtináře vítaným zpestřením. „Děti mají radost, když své oblíbené hry mohou najednou hrát v angličtině. Posiluje to jejich sebevědomí a motivuje k dalšímu studiu,“.

Užitečný může být také zábavný obrázkový slovník anglického jazyka. Existují ve verzích například pro děti od 4 nebo 7 let. Malí studenti angličtiny s takovými slovníky pracují buď samostatně, anebo spolu s rodiči. Dalším tipem na vánoční dárek jsou anglicky psané komiksy. Jejich jazyková úroveň ve spojení s názornými obrázky představuje vhodný výukový materiál.

Vášnivým čtenářům s pokročilejší angličtinou pak přijdou vhod tak zvané „readers“. Jedná se o známé knižní příběhy přepracované do výukové podoby, aby je mohli číst všichni, kteří si chtějí zlepšit angličtinu. Výhodou je, že si zájemce může vybrat odpovídající úroveň. Takové knihy bývají doplněny slovníčky, různými jazykovými úkoly, cvičeními či audio nahrávkami.

Pexeso: Oblíbená hra pro malé děti s tématy „Na statku“ a „Podmořský svět“. Pexeso rozvíjí postřeh i paměť. Mimořádně odolné hrací karty o velikosti 15 x 15 cm. Vhodné i pro nejmenší děti. Cena 359 Kč

Puzzle 4v1: Sada obsahuje tři témata: Zvířátka na statku, Dopravní prostředky a Zvířátka v Africe. V každé sadě, tedy v kufříku, najdou děti čtyři obrázky puzzle řazené podle obtížnosti. Nejprve se skládají 4 dílky, potom 6 dílků, dále 9 a nakonec 12 dílků. Velikost každého složeného obrázku je 22 x 22 cm. Vše je uloženo v pohodlném kufříku a děti si mohou svou oblíbenou hru vzít kamkoliv s sebou. Cena: 219 Kč

Motanice je unikátní didaktická pomůcka, která rozvíjí dětskou logiku a vnímání okolního světa. Hra obsahuje 15 až 30 barevných hracích karet s dvojicemi obrázků, které je třeba spojit provázkem. Motanice rovněž tříbí manuální zručnost, protože dítě během hry provléká provázek drobnými zářezy na hracích kartách. Hra je vhodná pro děti od 4 let. Dítě si může samo zkontrolovat, zda vyřešilo úkol správně, baví se nezávisle na rodičích. Motanice existuje i ve verzi pro školáky od 7 let – zde se procvičuje slovní zásoba a větná spojení. Cena: 169 až 239 Kč

Zakoupíte: www.helendoron.cz/shop

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *