Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Připravte zvířata na Nový rok a nenechte je stresovat ohňostrojem a dělobuchy!

K Silvestru neodmyslitelně patří ohňostroj a bujaré oslavy. Snad v žádné domácnosti není mužský element, který by se nezásobil pyrotechnikou – od zářících koulí, které se rozprsknou na obloze, přes práskací petardy a dělobuchy, až po decentní prskavky. Pomyslel ale někdo na zvířata, jak se cítí, když se najednou strhne bitka o to, která domácnost bude mít nejkrásnější, a hlavně nejdelší ohňostroj? Nechte se inspirovat nápady, které jim pomohou přežít období plné strachu, stresu a úzkosti.

Více trpí městská zvířata, protože tam je hluk největší. A to jsou na běžný ruch už zvyklá! „Není výjimkou, že výbuchy v blízkosti zvířat způsobují popáleniny, poškození očí a jiná těžká zranění,“ říká veterinář Ondřej Strážný a pokračuje: „Psi a kočky se velmi lehce zaběhnou, zůstanou dezorientovaní, splašení a často se ztratí. V tom lepším případě se později najdou v útulku, ale nikdo vám nezaručí, že takové zvíře už do konce života nebude mít následky. Bude se bát, bude úzkostné.“ A v přírodě? Časté jsou potraty u březích savců, divoká zvířata opouští své úkryty, ptáci naráží do čehokoliv – včetně drátů elektrického vedení. Je prokázáno také nižší výnosnost u slepic den po ohňostroji…

Hranice poškození sluchu u zvířat je nižší než u lidí
A víte, proč vás dělobuchy často „bolí“ do uší? Protože práh bolestivosti je cca 130 dB a pyrotechnika vydává hluk v hodnotách mezi 170 – 190 dB! Hranice poškození lidského sluchového ústrojí je ale už 75 – 80 dB a u zvířat je tato hranice ještě nižší. Zvířata mají několikanásobně citlivější sluch. Navíc vzniká velké množství jedovatých zplodin, může se kontaminovat voda, nebo třeba světelné záblesky mohou u lidí s epilepsií vyvolat až záchvat. Lidi se však, na rozdíl od zvířat, mohou bránit. A když pochopíte, proč se zvířata bojí, můžete pomoci i jim.

Ohňostroje narušují psychiku zvířete
Znáte to – psi kňučí a štěkají, stahují uši, nebo zalezou pod postel, kočky mňoukají, změní se jejich držení těla, rozšiřují se jim zorničky, ježí se jim srst… Zvířata si totiž akci kolem novoročních oslav dost dobře nedokáží vysvětlit. Podle veterinářů jsou na tom hůř psi, ale trpí i kočky. Spousta barevných efektů, lidé, kteří se chovají nestandardně, nepravidelné výbuchy během celého dne nebo třeba špatná zkušenost z minulosti. To vše způsobuje nerovnováhu a narušuje psychiku u zvířete. Proto je hodně důležitá vnitřní vyrovnanost zvířete.

Zbavte zvíře strachu a stresu
„Nejlepší prevencí je postupně pejska na novoroční ruch zvykat. Ale nejen na ten, toto můžete praktikovat i na jakýkoliv jiný činitel, kterého se například pes bojí,“ říká veterinář. Díky různým audionahrávkám můžete simulovat různé situace a postupně pejska navyknout, že se nejedná o nestandardní jev, ale že je to úplně běžné. Začněte na opravdu nízké hlasitosti, pejska odměňujte, protože se přeci chová správně – je v klidu, není vystrašený. Hrajte si, klidně během těchto zvuků dejte krmivo. Obrňte se trpělivostí, postupně zvyšujte hlasitost a uvidíte, odměna bude sladká.

Do Silvestra už ale moc času nezbývá, proto musíte pomoci dalšími metodami. Ideální jsou přírodní pomocníci, kteří působí na zklidnění po psychické stránce. Neovlivní celkové chování, nenavozují nechuť či jiné nežádoucí reakce. Využít můžete například feromonové obojky, vaporizéry do zásuvky či odpařovače. Jejich užití je nutné podávat i několik dní s předstihem.

Okamžitou pomoc nabízí Bachova terapie. Ta u zvířat využívá toho, že neprožívají emoce (které jsou charakteristické pro lidi), a tak reagují lépe, neboť nemají „bloky.“ V lékárně vám poradí každý lékárník, jakou esenci zvolit. Efekt je okamžitý díky použití do misky s vodou nebo masáži esence přímo na kůži zvířete.

Třetí možností jsou silné medikamenty, které získáte u veterináře, protože je nutná konzultace s odborníkem. Zvíře musí být naprosto zdravé, neboť tyto medikamenty mají vliv na celkové chování. Navíc, jedná se o krátkodobé podání těchto léků, takže nejlepší prevencí je opravdu zvíře zvykat, zvykat a zvykat.

6 tipů, jak přežít ohňostroj, když máte doma pejska:

  1. Označkujte si ho. Než vyjdete na procházku, dejte psovi na obojek vaše telefonní číslo a jeho jméno. V případě, že se zaběhne, nebude dohledání majitele trvat celou věčnost.
  2. Unavte ho. Dlouhá procházka ho vyčerpá a nebude mít myšlenky na strach. Nezapomeňte ale na vodítko! Nikdy nevíte, kdy to bouchne blízko vás nebo vašeho psa.
  3. Dávejte pozor, kudy chodíte. Střepy a jedovaté látky se budou válet všude.
  4. Celý den zvykejte psa na místo, které je ve vašem bytě nejklidnější. Hrajte si tam, chvalte ho tam, užijte si tam opravdu prima den. Pokud možno nenechávejte svého miláčka samotného ani přes den, ani v noci.
  5. Věřte, že pokud musíte psa nechat samotného přes půlnoc, nejspíš se to neobejde bez paniky. Pes může propadnout panice vcelku rychle, proto odstraňte nebezpečné předměty z jeho blízkosti, schovejte vše, co by mu mohlo přijít do cesty. Zatáhněte závěsy, pusťte televizi nebo rádio nahlas. Ideální ale je, když seženete pro mazlíčka hlídání.
  6. Zapomeňte na lidské medikamenty. Ty by mohly psovi pěkně ublížit. Pokud podáváte silné léky předepsané veterinářem, nikdy psa nenechávejte samotného.

Tip redakce:
Strach
Kombinace Bio-Bachovky STRACH pro zvířátka pomáhá posílit sebedůvěru a odstraňovat strach nejen z nadměrného hluku, bouřky či ohňostroje. www.bio-bachovky.cz Cena: 399 Kč/ 10 ml sprej

První pomoc
Interiérový parfém pro zvířátka s okamžitým efektem v jakékoliv situaci. www.bio-bachovky.cz Cena: 617 Kč/ 50 ml sprej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *