Mladý šéfredaktor kontroverzního webu DISUK.cz: Mnohdy je terčem kritiky! Píše o někdejších hvězdách a prostor u něj má bulvár i erotika…

Na první pohled nenápadný webový magazín s ještě méně nápadným názvem DISUK si během posledního roku našel velký počet čtenářů, kterých stále přibývá. A to vše pod vedením mladého studenta a šéfredaktora Ondřeje Spýti Syrového. Čemu se tento původně studentský web věnuje a kdo na něm dostává prostor? A v čem tkví jeho tajemství? To si přečtěte v následujícím rozhovoru!

Ondřeji, vaše zpravodajství je atypické v tom, že má různá rozporuplná zaměření. Pro jaké čtenáře je tedy určeno?
“Náš magazín se v zásadě zaměřuje na všechno, co nám přijde nějakým způsobem zajímavé. Ať už je to bulvár, teologie, erotika, ezoterika, školství a mnoho dalších témat. Nejsme ničemu vyhranění, píšeme prostě o tom, co naše redaktory zajímá.”

Jak k tomu přistupují čtenáři?
“Myslím, že každý čtenář si u nás najde to své. Ovšem mnohdy jsme terčem kritiky, že dáváme prostor lidem, které značná část společnosti nerespektuje a tématům, která jsou tabu. Máme však velkou výhodu v tom, že nejsme komerční magazín, který chce za každou cenu na článcích vydělat. Takže nám je to v zásadě jedno, pokud to čtenáře osloví nebo ne.”

Jaká je zhruba čtenost vašeho magazínu?
“Dle posledních statistik okolo 25 000 čtenářů za měsíc.”

Proč pravé název DISUK?
“To je tak trochu nešťastný název. Doslova znamená Demokratická informační skupina Ústeckého kraje. Původně naše redakce vznikla u Teplic. To už ovšem není aktuální, ale lidé si na název zvykli, tak jsme ho neměnili. Demokratickou informační skupinou jsme ale pořád, akorát s jinou územní působností.” (směje se)

Podle čeho vybíráte témata k článkům?
“To je různé. Většinou pokud přijde nový redaktor, tak má své téma, do kterého pravidelně přispívá. Většina našich redaktorů jsou zároveň přátelé, kteří chtějí dát prostor tématu, které je baví.”

Kdo konkrétně je ve vašem redakčním teamu?
“Když vynechám sebe a majitelku, tak například ezoterička Regina Ivana Sádlová Kupcová, knižní nakladatel a hudebník Jindřich Kraus, spisovatelka Sidonie Kermack, erotická hvězda Belle Claire, redaktorka Aha! Monika Brabcová, zpěvačka a sestra černobílé Popelky Jana Yngland Hrušková, správce webu David Jiránek a další. To je čistě tým „píšících“. Pak máme mnoho osobností, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Tam patří například zpěvačka Marie Pojkarová, operetní hvězda Karel Bláha, publicistka Marie Formáčková, herečka Simona Prasková, výtvarnice Alexandra Hejlová, vědma Helen Silvan, mimka a dabingová režisérka Eliška Skarkeová, zpěvačky Petra Slaninová a Petra Beoková a mnoho dalších.”

Váš magazín se také reprezentuje jako „studentský“? Jaký to má význam?
“Toto označení vzniklo, když se náš magazín zakládal a většina tehdejšího týmu byla buď studenty nebo pedagogy. Postupem času se to vyvinulo tak, že jediným studentem jsem tam já (směje se). Dnes už to tedy má význam minimální. Jedině takový, že občas dáváme prostor studentům v jejich seberealizaci a propagaci.”

Jaké témata máte na starosti vy?
“V zásadě všechna. Musí mě to ale zaujmout.”

Mnohdy dáváte prostor osobnostem – „někdejším hvězdám“, o kterých se již dlouhá léta nikde nepíše…
“Ano, to je v zásadě naše specialita. Zdá se nám nespravedlivé, že lidé, co něco dokázali, nemají vůbec nikde v médiích prostor. Proto pravidelně vydáváme různé lifestylové anketky a tam zařazujeme tyto osobnosti.”

Ve vašem magazínu dostává prostor i poměrně dost erotických hvězd. Nebýváte za to terčem kritiky?
“Býváme. Ale kupodivu jsou to nejčtenější články, navíc většina z nich nejsou vůbec o erotice jako takové. Snažíme se tyto lidi vylíčit i v pozitivní stránce jejich života. Vydáváme s nimi rozhovory o vaření, cestování aj. Pokud mám jmenovat, tak zajímavými osobnostmi z této branže jsou Karol Lilien, Belle Claire, Inga Devil ad.”

Foto archiv O. Syrového

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *