O novoročních předsevzetích to není, změňte životní styl a chraňte si duševní zdraví!

Leden bývá měsícem nadějí. Stanovená předsevzetí ale po čase končí v zapomnění a místo toho přichází zmar a deprese. Neklesejte na mysli. Nepotřebujete nový rok k tomu, abyste ve svém životě něco změnili. Základem všeho je změna myšlení. Tajemství spočívá v duševní hygieně. Ta poskytuje jakýsi návod, jak účelně měnit životní styl a jak si chránit duševní zdraví. Zároveň pomáhá ustát nepříjemné chvíle, se kterými se čas od času setká každý. Dalo by se říci, že psychohygiena pomáhá člověku zvyšovat odolnost vůči psychickým tlakům a škodlivým vlivům. A pokud už nastaly, učí ho, jak je zvládat co nejlépe.

Životospráva
Ta nejlepší životospráva a dostatečný spánek jsou základem. Zaměřte se na pravidelnou stravu, její kvalitu a také množství. To samé platí i pro dodržování pitného režimu. Je důležité, abyste měli dostatečný příjem všech živin, které tělo potřebuje. Žijeme v době, kdy není problém stravovat se chutně a přitom zdravě. Velký důraz bychom měli klást především na základní živiny, které mají na naše zdraví zásadní vliv. Vitamin A přispívá k dobrému stavu sliznic, pokožky a zraku i k lepšímu fungování imunitního systému. Hořčík napomáhá ke snížení únavy a vyčerpání, podporuje nervovou soustavu, pomáhá k udržení dobrého stavu kostí a zubů a podílí se na procesu dělení buněk. Selen podporuje růst vlasů a nehtů, imunitní systém a štítnou žlázu. Vápník má vliv na srážlivost krve a pozitivně ovlivňuje metabolismus, činnost svalů i funkci trávicích enzymů. V neposlední řadě ho potřebujeme pro udržení dobrého stavu kostí a zubů. Železo přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, k přenosu kyslíku v těle, k funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Zinek má pozitivní vliv na plodnost a reprodukci, ovlivňuje funkci imunitního systému a chrání buňky před oxidativním stresem. Vitamin C podporuje imunitní systém a tvorbu kolagenu. Má zásadní vliv na stav cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Dále přispívá k psychické pohodě, k funkci  imunitního systému, ke snížení únavy a vyčerpání. Vitamin E podporuje ochranu buněk před oxidativním stresem. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nebudete mít čas se pořádně najíst, zkuste vsadit na MANA Drink. Ten obsahuje všechny tyto živiny v potřebných množstvích.

Na jídlo byste neměli zapomínat především, když jste ve stresu. Právě v tu chvíli tělo potřebuje nejvíce energie. Pravidelný pohyb je také nesmírně prospěšný. Vyzkoušejte různé druhy cvičení, abyste zjistili, co vás bude bavit. A pokud nejste sportovní nadšenec, tak do svého harmonogramu zařaďte alespoň procházky. Čerstvý vzduch dělá divy.

Pracovní prostředí a organizace práce
Do práce nechodíte relaxovat, ale i tak je dobré dbát na to, abyste se tam cítili co nejlépe. Přeci jen v ní trávíte značnou část všedního dne a je to také jeden z největších stresových faktorů. Zaměřte se proto na věci, které můžete sami ovlivnit. Pracovní prostředí by mělo působit příjemně a motivačně. Doneste si na stůl květinu, fotky s vašimi nejbližšími. Povzbudit mohou i různé dekorační figurky, které ve vás evokují příjemné pocity. Stanovte si pracovní priority od nejdůležitějších a nejakutnějších po ty méně důležité a podle toho k nim přistupujte. Částečně tím eliminujete případný stres z toho, že nestíháte. Pokud můžete, tak se o polední pauze projděte na čerstvém vzduchu. Provětráte se a třeba i trochu vyčistíte hlavu.

Systém vlastních hodnot a umění relaxace
Každý by si měl sám pro sebe definovat, co pro něho je a není skutečně důležité. Čemu chce věnovat energii, kam směřuje své cíle, čeho chce dosáhnout. Zamyslet se sám nad sebou a začít na sobě cílevědomě a soustavně pracovat. K tomu patří i citové a sociální vazby. Fungující vztahy totiž napomáhají odolávat psychickým a fyzickým stresům. Osvojte si nějakou relaxační techniku, díky které si pročistíte hlavu. Zkusit můžete jógu, různá dechová cvičení nebo meditaci. Populární je například i Jacobsonova relaxační metoda, která spočívá v postupném uvolňování všech svalů v těle. Je všeobecně známo, že podobné metody relaxace fungují nejlépe v kombinaci s lehkou, kvalitní a vyváženou stravou. S tímto přístupem budete mít zaručeno, že rok 2018 se pro vás stane velkým posunem vpřed.

 Zdroj: Mana

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *