Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Masopustní rej masek můžete navštívit v německém Bonu

Město Bonn na západě Německa ovládne od 8. do 13. února 2018 karnevalový rej masek. Masopust zde má dlouhou tradici a každoročně nabízí skutečně nevšední zážitek se spoustou zábavy. První písemné zmínky o bonnském karnevalu pocházejí z toku 1585, do současnosti se akce rozrostla v populární podívanou pro desetitisíce přihlížejících.

Místní označují dobu masopustu za „páté roční období,“ které začíná již 11.11. v 11:11 hodin slavnostním zahájením na náměstí Marktplatz. Krátce po Vánocích následuje zábava v sálech a karnevalových stanech. Ta nejviditelnější část masopustu, která zahrnuje i rej v ulicích, začne 8. února v den zvaný Weiberfastnacht, tedy ve čtvrtek před popeleční středou. Zahájení veselí každoročně obstarává takzvaný „spolek pradlen“ ze čtvrti Beuel. Jeho členky ve 12 hodin vtrhnou na tamní radnici a jimi vybraná „princezna“ převezme vládu nad čtvrtí. Masopustní veselí bylo totiž kdysi určeno jen mužům, ale beuelské pradleny se vzbouřily a zavedly vlastní karnevalovou tradici, která pokračuje dodnes.

Rosenmontagszug in Bonn

I ostatní části města mají své masopustní zvyky a také vlastní krále, prince či královny masopustu, jimž oficiální představitelé na několik dnů symbolicky předávají vládu. V rámci celého Bonnu karnevalu panuje pár, který tvoří Princ a Bonna. Jejich „čestná garda“ si v centru Bonnu na karnevalovou neděli rozloží svůj tábor, následně s hudbou a bubnováním vezme útokem radnici a Princi s Bonnou předá veliký klíč od města. Tato tradice je stará již přes sto let a přihlížejícím poskytuje jedinečnou podívanou.

Vyvrcholením celého karnevalu bude velký průvod středem města na Růžové pondělí 12. února 2018. Do ulic vyrazí zástup lidí v maskách a pestrobarevných kostýmech, mnoho z nich převlečených za roztodivné předměty, fantaskní postavy a zvířata. Tento „průvod bláznů“ je oslavou období, kdy se nikdo nebere příliš vážně a kdy si lidé i v nesvobodných dobách mohli dělat legraci úplně ze všeho. Karneval je samozřejmě spojený také s velikým množstvím dobrého jídla a pití, jehož by si měli všichni užít dostatek před začátkem půstu.

Posledním dnem masopustu je potom úterý před popeleční středou, kdy je spálena slaměná figura zvaná Nubbel, která během karnevalu v různých provedeních visí nad mnoha hospodami. V ten den končí panování Prince a Bonny, život se vrací do běžných kolejí a opět začínají přípravy na další ročník, aby byl příští karneval ještě barevnější a ještě bláznivější.

Tip na dopravu: Prahu s letištěm Kolín nad Rýnem / Bonn spojuje přímá linka společnosti Eurowings. Cesta trvá jen něco přes hodinu a letenky je možné rezervovat na webu www.eurowings.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *