Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Jak změnila leukémie život mladé mamince Petře Mauerové? Jak pomohl pan Jaroslav?

Snad každý člověk si myslí, že by jinému v ohrožení života pomohl, je tomu ale opravdu tak? V dnešní době tuto možnost máme všichni. Stačí k tomu pouze malý vzorek krve a třeba právě vy budete moci zachránit život neznámému člověku, kterému nikdo jiný pomoci nemůže. Zapsáním do Českého národního registru dárců kostní dřeně možná umožníte matce vychovávat dceru a dítěti vyrůstat s oběma rodiči tak, jako tomu bylo například v případě paní Petry Mauerové.

Petra Mauerová, milující manželka a máma od dlouho vytoužené novorozené dcerky, se dlouho ambulantně léčila s úbytkem krevních destiček. Po dvou letech neúspěšné léčby se dozvídá krutou pravdu – trpí leukémií. Tak začalo nejhorší období jejího života. „Černo, umřu, to je konec, co bude s dcerkou?“ To je první, co nejnovější čekatelku na dárce kostní dřeně napadá. Co bude dál? To už nebyla ani schopna vnímat, že jedinou její šancí na uzdravení nebo vůbec přežití je právě transplantace. Doporučení lékařů jí musel manžel až následně doma převyprávět.

Jaroslav Henzl

Naštěstí se rychle objevuje dárce, a to dokonce se stoprocentní shodou. Jaroslav Henzl se i s přítelkyní nechal otestovat na dárcovství poté, co leukémií onemocněla jeho známá. S ní bohužel shodu neměl, v Českém národním registru dárců ale zůstal. Po asi dvou letech mu zazvonil telefon s dotazem, zda jeho ochota poskytnout kostní dřeň stále trvá. Jaroslav okamžitě souhlasil.

Po půl roce od diagnózy probíhá transplantace. Pro Jaroslava jde o ambulantní zákrok s minimálními riziky, kdy mu z pánve pomocí jehly odeberou kus kostní dřeně. Za 3 dny už dle vlastních slov „s bolestí jen jako kdyby spadl na ledě na zadek“ hraje bowling. Naopak pro paní Petru přichází období nejistoty a obrovského fyzického i psychického tlaku. „Neodmítne mé tělo darovanou dřeň, uzdravím se, obejmu ještě dcerku? Jen to mi běhalo hlavou každý den po dobu snad tří měsíců,“ vzpomíná Petra na období své léčby. „Nejhorší bylo, že ke mně rodina vůbec nemohla, museli stát za sklem, maximálně jsme si mohli zavolat,“ dodává. K tomu zhubla na 35 kilogramů, přišla o vlasy a zeslábla tak, že nemohla už ani zvednout telefon nebo se najíst.

Petra Mauerová

Dnes už je Petra zdravotně v pořádku, nečeká však, že by se z nemoci psychicky někdy dostala úplně. Stále se děsí toho, že se jí nemoc někdy vrátí, a vyděsí ji každá modřina, která je častým znakem tohoto onemocnění. Přesto všechno je dnes dceři Vendulce 13 let a svou mámu zná jen díky Jaroslavově pomoci.

Je to jedinečný pocit
Hned po prvním zlepšení si Petra přála osobně poděkovat Jaroslavovi za záchranu života, registr je ale zcela anonymní, proto nebylo toto přání možné splnit okamžitě. Bylo jim tedy alespoň umožněno posílat si dopisy, postupně si mohli sdělit i jméno a zaslat fotografie. To ale nestačilo, Petra chtěla svému dárci poděkovat za uzdravení z očí do očí. A tak se po téměř sedmi letech od vyléčení konečně setkali. Pro pocit vděku, který cítila, však nemohla nalézt slova. Stejně tak Jaroslav říká, že pocit naplnění, který v něm záchrana jejího života vyvolala, prostě nelze vyjádřit, obzvlášť poté co ji poznal. Dnes mají až takřka sourozenecký vztah, jejich rodiny se spolu stýkají, pravidelně si volají a navzájem se obdivují za to, čím si prošli. Naposledy se setkali před pár týdny, kdy spolu natočili video, ve kterém dárcovství kostní dřeně propagují. „Registrujte se také. Vědět, že jste někomu zachránili život, je neskutečný pocit. Obzvlášť, když pak zjistíte, že tím dotyčným je někdo jako Petra,“ zmiňuje Jaroslav na závěr.

O kampani
Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) spouští od ledna 2018 kampaň s cílem omladit věkový průměr lidí zapsaných v registru a celkově databázi rozšířit. V současnosti je průměrný věk dárce 27 let a ČNRDD se v kampani Dobro od kosti zaměřuje na věkovou skupinu 18 až 25 let. Zacílení na mladé dospělé vychází z jasně prokázaných výsledků transplantací kostní dřeně, kdy optimálního výsledku je vždy dosaženo s dárcem do 35 let. Do kampaně se zapojily i známé osobnosti, mezi které patří novinář Filip Horký, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, kajakář Vavřinec Hradílek nebo herci Zdeněk Piškula a Anna Linhartová.

Zdroj: http://www.kostnidren.cz/registr/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *