Herečky Dana Morávková, Klára Issová a Andrea Kerestešová pokřtili unikátní parfém Fata Morgana No. 1

Hledáte místo pro relaxaci, chcete se pobavit nebo toužíte odhalit tajemství přírody? Vydejte se v tomto roce do Botanické zahrady hl. m. Prahy, kde je pro vás připravena široká nabídka akcí, z nichž si vybere opravdu každý. Nenechte si ujít oblíbené výstavy rafinovaných orchidejí, křehkých motýlů či veselých dýní. Čeká na vás i celá řada novinek.

Atacus atlas
Motýl a květina

V tropickém skleníku Fata Morgana bylo slavnostně představeno první zastavení speciálního vzdělávacího projektu Vonná stezka, který potěší všechny milovníky krásných vůní. Jeho součástí je i unikátní parfém Fata Morgana No. 1, jehož kmotrami se staly tři krásné herečky Dana Morávková, Klára Issová a Andrea Kerestešová.

Botanická zahrada hl. m. Prahy se neustále proměňuje a její rozvoj bude pokračovat i v roce 2018. Díky důležitým stavbám se postupně stane  moderní zahradou 21. století, která pro své návštěvníky vytvoří příjemné zázemí a představí rostlinné bohatství zajímavou a zábavnou formou.

„Pokud jde o návštěvnost, zaznamenali jsme v roce 2017 velký úspěch, když počet návštěvníků překonal 344 tisíc. Velmi si této přízně cením a přeji si, aby i nadále zájem o botanickou zahradu rostl. Proto jsme pro naše příznivce na rok 2018 připravili několik desítek zajímavých akcí od odborných přednášek po velké výstavy a návštěvnicky úspěšné akce, jako je výstava orchidejí, motýlů, dýní či vinařská slavnost Vinobraní sv. Kláry. Nechybějí  ale ani novinky, ze kterých bych chtěl zmínit zcela novou expozici věnovanou medonosným rostlinám a včelám, která jistě zaujme jak velké, tak malé návštěvníky,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – botanická zahrada představuje exkluzivní parfém Fata Morgana No. 1
Zahradou návštěvníky nově provede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

„Jedním z hlavních poslání botanické zahrady je i výchova a vzdělávání zábavným či netradičním způsobem. Vonná stezka propojí celou naši zahradu prostřednictvím sedmi vonných stanovišť, na nichž zážitkovou formou návštěvníkům představíme aromatické rostliny a jejich vůně,“ uvádí Bohumil Černý. „Více než 20 let se snažíme přibližovat unikátní svět rostlin a celé přírody nejširší veřejnosti včetně návštěvníků se specifickými potřebami. Vzdělávací projekt Vonná stezka je dalším krokem na této cestě,“ dodává Černý.

První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod unikátního parfému, který vznikl přímo zde v pokladnici rostlinných druhů, jejich rozmanitých tvarů, barev a samozřejmě i vůní. „Parfém byl vytvořen ze silic  z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Vzácné silice jsme přivezli ze zahraniční expedice na Madagaskar,“ říká Klára Lorencová, kurátorka tropických užitkových rostlin.

Přivonět si lze k devíti vybraným složkám parfému na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku, k vidění je i speciální kotel, v němž olejová směs zrála v průběhu minulého roku a část parfému je tu uložena dodnes. Výslednou vonnou kompozici pojmenovanou Fata Morgana No. 1 je nyní možno zakoupit ve skleníku Fata Morgana za 499 Kč (objem balení 5 ml). Jelikož vznikla v rámci vzdělávacího projektu Vonná stezka, je v nabídce pouze limitovaná edice 950 flakonků tohoto unikátního tělového parfému.

Rok 2018 přinese řadu jak oblíbených, tak i nových výstav i zcela nové expozice
Událostí letošního jara bude velká výstava orchidejí, které ovládnou skleník Fata Morgana. V tomto roce bude věnována zejména rostlinám pocházejícím z jihovýchodní Asie a lákadlem budou nejen botanické skvosty, ale i fascinující aranžmá s asijskou tematikou. Chybět nebude doprovodný program ani prodej rostlin. Zůstáváte letos v létě v Praze? Nevadí, vypravte se do trojské botanické zahrady za Africkým létem. Ani na podzim se nudit nebudete, čeká vás oblíbená expozice dýní i zcela nová výstava jehličnanů, která představí tyto dřeviny rostoucí od rovníku po tundru. V průběhu měsíce června se pro návštěvníky slavnostně otevře nová Expozice medonosných rostlin a včel.

„Expozice vzniká podle ideového záměru architektky Ing. Kláry Nepustilové. Naším záměrem je seznámit návštěvníky botanické zahrady s životem včel v české krajině a přiblížit vztah člověka, rostlin a včel v prostředí, které je všem blízké a dobře známé,“ říká Bohumil Černý. Součástí expozice bude množství edukativních prvků, prezentace různých způsobů chovu včel, ovocný sad i dům včelaře s interaktivní expozicí věnovanou včelám a medonosným rostlinám.

Novinky jsou připraveny i na vinici sv. Kláry. Nová expozice Od korkového dubu po korkový špunt interaktivní formou přiblíží příběh vzniku korkového špuntu. Těšit se návštěvník může i na nové degustace, oslavu svátku Kláry a další akce pro všechny gurmány a milovníky dobrého vína. 

 

V Troji vzniká moderní botanická zahrada 21. století
Do botanické zahrady se v budoucnu bude vcházet zcela novými vstupními objekty. Hlavní vstup vznikne v severní části venkovních expozic dle návrhu ateliéru Fránek Architects Zdeňka Fránka. Projekt počítá s návštěvnickým centrem, knihovnou se studovnou, přednáškovým sálem, restaurací s kavárnou, ale i s parkovištěm a subtropickým skleníkem. U skleníku Fata Morgana bude postupně vybudován areál s novými pokladnami, občerstvením s venkovní terasou a sociálním zázemím. Ke skleníku se bude po dokončení stavby přicházet po venkovních schodištích nebo výtahem. Novou tvář dostane i vstup z ulice Nádvorní, kde vznikne návštěvnické centrum, a vstup bude umožněn i u zastávky hromadné dopravy Kovárna.

“Botanická zahrada se díky nadšení a skvělé práci zaměstnanců stává stále větším a větším lákadlem pro Pražany i turisty. Rozhodně si zaslouží finanční podporu Prahy a jsem rád, že se díky investicím zahrada mění doslova před očima k lepšímu. Nepochybuji, že v letošním roce bude návštěvnícký rekord opět překonán,” uvedl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Podrobnější přiblížení veškerých akcí a novinek najdete na www.botanicka.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *