Častá otázka u lékaře: Máte suchý nebo vlhký kašel? Víte, jak odpovědět?

Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Je to však i nejčastější příznak onemocnění převážně dýchacího ústrojí. Dokáže nás pořádně potrápit a někdy se ho nedokážeme zbavit dlouhé týdny. Právě podle délky trvání dělíme kašel na akutní (trvající po dobu kratší než 3 týdny) a chronický, za který je považován kašel trvající déle než 3 týdny. V souvislosti se závažnějším respiračním onemocněním lze tuto hranici posunout na 6 až 8 týdnů.

Ještě před tím, než se v lékárně budete dožadovat pomoci, musíte mít trochu jasno v tom, co vás vlastně trápí. PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárny v Mladé Boleslavi upozorňuje: „Důležité je, zda se jedná o kašel suchý, zpravidla spojený s drážděním v krku, kdy pacient nevykašlává hlen nebo produktivní, často doprovázený bolestí na prsou, kdy pacient vykašlává hlen snadno či obtížněji. Vykašlávaný hlen nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, tedy tzv. zadní rýmu“.

AKUTNÍ DRÁŽDIVÝ SUCHÝ KAŠEL
Podle doktorky Lánové jsou pro léčbu tohoto typu kašle vhodná antitusika, která kašel tlumí. K dispozici jsou volně prodejná kodeinová či nekodeinová. Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus účinku – snižují citlivost centra pro kašel. Jejich dlouhodobé podávání může vést ke vzniku závislosti, a proto je potřeba dodržovat přesně dávkování a pokyny lékárníka. Mezi kodeinová antitusika patří lék STOPEX®, ROBITUSSIN® Antitussicum, MUGOTUSSOL®, MedDex® Vicks pastilky na suchý kašel. Mezi nekodeinová antitusika patří lék SINECOD®, TUSSIN®, STOPTUSSIN® a DITUSTAT®.)

Pro léčbu produktivního kašle se doporučují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. (Mezi ně se řadí léky BROMHEXIN®, ACC®, MUCOBENE®, Ambrobene® či MUCOSOLVAN®.) Dále je možné použít léky s účinnou látkou guajfenesin, který pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání (lék ROBITUSSIN® expectorans). Již od dob starověku se k léčbě kašle používaly také byliny a používají se dodnes. Jednou z nich je břečťan popínavý (přípravek HEDELIX®8, PROSPAN®8), dále také jitrocel a mateřídouška (přípravek THYMOMEL®9).

Kdy je nutné navštívit lékaře?
Pokud kašel trvá déle než 3 týdny.
Je-li přítomna horečka vyšší než 39 °C (zejména u dětí a seniorů).
Pokud pacient obtížně dýchá.
Pokud pacient vykašlává krev (i nitky krve), hnisavý hlen.
Při bolesti na hrudi.

Zde ovšem doktorka Lánová varuje: „Na případnou kombinaci jednotlivých léků je třeba dávat velký pozor. Současné podávání antitusik a mukolytik není doporučováno, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu. Pokud si nejste jisti, který lék je pro vás v určité fázi kašle nejhodnější, v každé lékárně BENU nebo přímo na naší infolince vám vždy rádi poradíme. Informace naleznete i v příručce o léčbě kašle, která je v našich lékárnách k dispozici.“

Alternativou či doplněním klasické léčby může být léčba homeopatická. V lékárnách naleznete z těchto přípravků například STODAL® – vhodný na všechny typy kašle. Z přípravků, které mohou při kašli užívat těhotné a kojící ženy, lze doporučit bylinný přípravek STOPKAŠEL®, vhodný na oba typy kašle.

Součástí léčby kašle jsou důležitá i režimová opatření – dostatečný příjem tekutin (vhodné jsou bylinné čaje) a vitaminů, klid na lůžku, zvlhčování vzduchu v bytě a přiměřená teplota v místnosti.

Zdroj: Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *