Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

5 rad zkušené sportovkyně: Pohybem se mládne i krásní!

Začátkem nového roku si řada z nás dává předsevzetí, jak bude více cvičit, lépe se stravovat, zkrátka zdravěji žít… Jenže, kolik z nás vydrží déle než do konce ledna… Letos ale může být vše jinak. Přinášíme osvědčené rady zkušené sportovkyně Jany Havrdové, prezidentky Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz.

Jana Havrdová

1. Pohyb vás musí bavit
Nenuťte se do sportu, který vám nic neříká. Že kamarádka chodí na box, přece neznamená, že i vy budete mlátit do nějakého pytle, když ze všeho nejraději tančíte… Dopřejte si takový pohyb, který vám přinese radost a uspokojení – a může to být stejně tak plavání, jóga, jízda na koni nebo skákání na trampolíně.

2. Tajemství dobré kondice: pravidelnost
Pro dobrý pocit i dobrou fyzickou kondici je důležité cvičit nebo se jakkoliv intenzivně hýbat alespoň hodinu denně. Ideální je pohyb v průběhu týdne střídat a cíleně vybírat aktivity jak vytrvalostní, tak i silové a relaxační. Samozřejmostí by mělo být splnění náležitého počtu kroků (Světová zdravotnická organizace doporučuje denně nejméně 10 tisíc kroků) a k tomu přidat 2x až 3x týdně dynamickou aktivitu (běh, aerobik, spinning nebo plavání), doplněnou o silový trénink a protažení či relaxaci (např. jógu). Mně se třeba osvědčilo cvičit ráno, jakmile odvezu děti do školy a do školky. Když před osmou vyběhnu na 5 km, tak i se sprchou a protažením zvládnu být do devíti připravená na pracovní režim. V ty dny, kdy neběhám, hledám desetiminutovky na rychlou chůzi v průběhu celého dne. Kroky poctivě sbírám, aby jich bylo v průměru kolem 15 tisíc.

3. Dodržujte plán
Pohyb si opravdu plánujte a „natvrdo“ zaneste do diáře. Jinak si zcela jistě najdete spoustu „velmi rozumných“ důvodů, proč jste se v daný den nemohli hýbat. Svět se samozřejmě nezboří, když občas vynecháte z důvodů, které nemůžete předvídat. Na druhou stranu, kolik času denně jsme schopni strávit bloumáním po internetu? Když jen část této doby věnujeme pohybu, bude nám výrazně lépe po fyzické i psychické stránce. A když přijde krize, myslete na to, že vás z ní nejlépe vyvede pravidelný režim. Nikdy není pozdě na to obléknout se a vyrazit ven – ať už běhat, nebo jen na procházku či do fit centra.

4. Cvičení konzultujte s odborníkem
Pokud nemáte se sportováním větší zkušenosti, bude určitě užitečné poradit se s někým, kdo cvičení rozumí. Vyvarujete se tak namožených svalů, ztráty energie nebo dokonce jiných potíží, které by vás místo do tělocvičny dovedly k fyzioterapeutovi či dokonce k lékaři. Zdrojů informací o kvalitním pohybu je spousta, ať už se jedná o návodné knihy či výuková DVD. Ovšem konzultace s fitness nebo jiným sportovním profesionálem patří určitě k nejefektivnějším metodám.

5. Nejlepší motivace? Pohybem se mládne i krásní!
Naše tělo je stvořeno k pohybu, bez něj po všech stránkách chátrá. Proto stojí za to vytvořit si s ním vzájemný trvalý vztah – pravidelný pohyb je totiž spolehlivý partner a nenahraditelný pomocník pro celý život. Zároveň platí, že péče, kterou věnujete svému tělu, mysli i duši, se projeví na vaší spokojenosti, a tedy i na vašem vzhledu. Ovšem zdaleka nejde jen o štíhlejší a pevnější postavu…  Já osobně považuji pohyb za jediný fungující elixír mládí. A myslím si, že mnoho žen potvrdí to samé. Stačí letmý pohled do zrcadla po dvaceti minutách běhu venku na čerstvém vzduchu a najednou na vás hledí úplně jiný obličej – stejnoměrně prokrvená pokožka, “vygumované” vrásky, jiskrnější, jako by veselejší oči…  Hýbat se opravdu stojí za to.

Zdroj: Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *