Odborník radí: Jak poznáte správný turistický batoh? Nemáte chuť sundat ho ze zad…

Jste si jisti, že už víte vše o tom, jak má vypadat ideální batoh na výlety? Také jsme si to mysleli, než nám outdoorový specialista Vít Hruška prozradil nejnovější finty u posledních modelů. Byla by škoda o nich nevědět, zvláště pokud se právě chystáte nějaký batoh pořizovat…

„Sledujeme, jak jsou zákazníci, kteří u nás nakupují outdoorovou výbavu, čím dál lépe informovaní. Určitě je dobře, že se o sportovních věcech často píše, existují různé poradny a srovnávací testy. Takže pokud si dnes někdo vybírá například turistický batoh, ví, že si ho musí osobně v prodejně vyzkoušet, i když si ho pak třeba koupí přes internet. Nejdůležitější totiž je, aby batoh na zádech perfektně seděl a jeho nošení bylo maximálně pohodlné. Tenhle požadavek splní pouze tehdy, když má velikost odpovídající postavě, kvalitní, výškově nastavitelný zádový systém a nastavitelné a pohodlné ramenní popruhy. S nadsázkou řečeno, batoh by vám měl sedět tak, aby se vám ho ani po túře nechtělo sundat ze zad,“ říká outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu s vybavením pro sport i výlety do přírody 4camping.cz

Tipy zkušených turistů
Ale jsou i další požadavky, které by měl turistický batoh splňovat, aby nám byl na cestách co nejvíc užitečný. Důležité jsou především materiály – osvědčil se hlavně odolný polyester s ripstopovou úpravou, která zvyšuje odolnost batohu vůči poškození – například roztržení od větve stromu. Při náhlém dešti nebo sněhové vánici zase oceníme, pokud už má batoh integrovanou pláštěnku, kterou jen stačí přetáhnout přes zavazadlo, a hned máme jistotu, že vše doneseme do cíle nepoškozené a hezky v suchu. Běžnou součástí moderních batohů je i příprava na hydrovak, který umožňuje pohodlné pití vody kdykoli během cesty nebo při sportovním výkonu rovnou z hadičky prostrčené otvorem v batohu.
Trekaři, kteří si vybírají rozměrnější batohy na dlouhé cesty, zase dobře vědí, že mají upřednostnit ty modely, které mají přední i spodní vstup. Díky nim se totiž snadno dostanou i k věcem na dně batohu bez toho, aby ho pokaždé celý přeházeli…

Nejnovější finty pro ještě větší pohodlí
Také se vám zdá, že víc už u turistických batohů zdokonalit nelze? Outdoorový specialista Vít Hruška vás snadno přesvědčí o opaku… „Za perfektní nápad považuji například tepelně tvarovatelné bederní pásy, které se při nošení přizpůsobí konturám uživatele. Některé jsou i plně odvětrané, což oceníte při každé namáhavější túře. Pokud jsou navíc vybavené zipem uzavíratelnými kapsičkami na drobnosti, je to nenápadná, ale o to praktičtější výhoda, stejně jako postranní kapsy batohů ze strečových materiálů, do nichž se vejde mnohem více věcí. Při výletech také často potřebujete odložit velký batoh a vyrazit na pochůzku jen s menším zavazadlem. Jestliže máte batoh s odnímatelným horním víkem, můžete ho spolu s odepínacím bederním pásem využít jako prostornou ledvinku nebo tašku. Tuhle možnost už některé starší modely mají, ovšem novinkou jsou kryty k uzavření bez víka, které batoh spolehlivě ochrání při nepříznivém počasí (např. technologie FlapJacket top cover, kterou používá značka Osprey),“ upozorňuje na další zajímavou novinku Vít Hruška z 4camping.cz
Za zmínku ovšem stojí i nové systémy pro připevnění trekových holí za chůze k batohu (např. Stow-on-the-Go™), ještě více odlehčené materiály u zkrácených typů batohů určených pro menší postavy, které mají navíc dokonale vyměkčené popruhy (např. AirMesh u skotské značky Vango). Při cestování letadlem jsou pak výhodou „chameleonské“ batohy z velmi tvrdého voděodolného TPU laminovaného nylonu (na omak ovšem velmi měkké), které se po odepnutí popruhů a jejich uschování do speciální kapsy promění v praktickou tašku, s níž můžete vyrazit opravdu za jakýmkoli dobrodružstvím.

Tipy na nejvychytanější batohy:
Na cestu kolem světa
Aether 60 Osprey je důmyslně propracovaný batoh s odlehčenou konstrukcí, ideální jak pro klasické výlety a cestování, tak pro náročnější výpravy v různých koutech světa. Pohodlí během delších výletů zajišťuje zádový systém AirScape™ a tepelně tvarovatelný bederní pás, který se přizpůsobí konturám uživatele. Na bederním pásu jsou mimo jiné dvě praktické kapsičky. Batoh disponuje odnímatelným horním víkem, které je vybaveno integrovaným bederním pásem, čímž lze horní víko využít jako ledvinku. Nechybí ani množství úchytů na připevnění dalšího vybavení a pláštěnka. Koupíte ho za 4 799 Kč.

Pro menší postavy
Contour 50 Vango je batoh určený ženám a lidem menšího vzrůstu, proto nese přívlastek “Short” (krátký) – podle velikosti zádového panelu. Batoh kombinuje vynikající odolnost s pohodlím, a to díky QuickAdjust zádovému systému, který umožňuje nastavení v rozmezí 46-56 cm. To je výška ideální pro dámy a mladé výletníky. Mezi další výhody zavazadla patří členění na dvě komory, měkké popruhy AirMesh a kapsy na zip. Materiál je z odolného polyesteru s označením Excel® 420D a Excel® 600D, který je zároveň velmi lehký. Koupíte ho za 2 049 Kč.

Taška a batoh v jednom
Transporter 40 Osprey je všestranná a neuvěřitelně odolná taška, která se připnutím popruhů jednoduše změní v praktický batoh. Pohodlný nosný systém zaručuje komfort při nošení a díky svému objemu pojme taška opravdu velkou výbavu. Velmi tvrdý voděodolný TPU laminovaný nylon zajišťuje vysokou odolnost, zároveň je měkký a příjemný na dotek. Hlavní kapsa, kapsa pod víkem a vnitřní popruhy pomáhají udržet obsah v přehledném stavu. Na odepínatelné ramenní popruhy, které se při nošení spojují s hrudním popruhem, je na batohu také speciální kapsa. Praktická je i kapsa na doklady. Koupíte ho za 2 559 Kč.

4camping.cz nabízí veškeré vybavení do přírody od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření či čelovky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů a doporučení odborníků.

Zdroj: www.4camping.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.