Olympijské hry se blíží. Češi se těší na lední hokej a biatlon. Vlajkonoškou výpravy a favoritkou na zlato by měla být Martina Sáblíková

Už za necelý měsíc startují 23. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Na předchozích hrách v Soči získala česká výprava celkem osm medailí, z toho pět cenných kovů získali Češi v biatlonových závodech. I proto, že Gabriela Koukalová do Jižní Koreje necestuje a forma ostatních biatlonistů není taková, jako před čtyřmi lety, česká veřejnost neočekává tak velké medailové hody. Celkem 54 % Čechů si myslí, že naši sportovci přivezou 3-5 medailí, ale dokonce 82 % věří, že alespoň jedna z medailí bude zlatá. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research, který se uskutečnil v polovině ledna.

Největší důvěru Češi vkládají do rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Podle 38 % dotázaných je největší českou nadějí na zlatou olympijskou medaili. Další dvě největší želízka v ohni jsou podle Čechů snowboardistky Ester Ledecká (30 %) a Eva Samková (14 %). „Čtvrtá v žebříčku skončila Gabriela Koukalová, ale ta se v Koreji na start nepostaví. Poměrně překvapivě jen 4 % dotázaných věří tomu, že největší nadějí na zisk zlaté medaile jsou čeští hokejisté,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research.

Ačkoliv ve zlatou medaili Češi moc nevěří, lední hokej je sport, na který se těší nejvíce. Mezi tři sporty, na které se budou u televize dívat, jej zařadilo 70 % dotázaných. Další pozice obsadil biatlon (57 %) a rychlobruslení (56 %). „Tato výsledná data jsme očekávali. Jde o sporty, kde budou čeští sportovci bojovat o medaile. Překvapením je, že v těsném závěsu jsou skoky na lyžích – sport, který sice má v České republice obrovskou tradici, ale forma českých skokanů je v této sezóně zoufalá a do medailových bitev téměř s určitostí nezasáhnou. Na skoky na lyžích se dokonce těší více lidí než na snowboarding, což je sport, kde letos vládne Ester Ledecká,“ konstatuje Kunc.

Na dceru slavného českého zpěváka je u sázkových kanceláří nejnižší kurz u příležitosti, ve které sázkaři vybírají vlajkonoše české výpravy. Podle dotázaných by ale měla být vlajkonoškou spíše Martina Sáblíková, kterou uvedlo 37 % respondentů. Druhá v hlasování skončila právě Ledecká (19 %), na dalších místech se objevovala jména jako Eva Samková, Ondřej Moravec nebo kapitán hokejového výběru Martin Erat.

Bez hokejistů z NHL mají Češi větší šance
Právě hokejový olympijský turnaj bude po 24 letech opět bez hokejistů z NHL. Podle respondentů je sice škoda, že se hokejisté z nejlepší hokejové ligy světa olympiády nezúčastní, na druhou stranu to vnímají jako větší šanci na zisk medaile pro naše hokejisty. Tuto odpověď zvolilo 39 % dotázaných. Pro 26 % Čechů nemá takový turnaj smysl, 25 % lidí si naopak myslí, že i bez hokejistů z NHL bude hokejový turnaj ozdobou her. „Svou roli určitě hraje i fakt, že se turnaje nakonec zúčastní hokejisté Ruska, i když nebudou moci startovat kvůli dopingu pod svou vlajkou, ale pod názvem Olympijští sportovci z Ruska. Pokud by nemohli startovat ani hokejisté z KHL, prestiž turnaje by byla ještě výrazně nižší,“ doplňuje Kunc.

Otázka ruského dopingu je stále ožehavá. Pouze 18 % dotázaných si myslí, že ruští sportovci si tak tvrdé tresty od mezinárodní olympijské federace nezaslouží. Dokonce 45 % respondentů s tresty pro ruské sportovce souhlasí a vnímá je jako dostatečné, více než čtvrtina (28 %) by Rusům vůbec nedovolila na olympijských hrách startovat.

Kvůli vyostřené politice mezi západními mocnostmi a Korejskou lidově demokratickou republikou se celá řada sportovců bojí do dějiště her cestovat. Za všechny můžeme zmínit jednu z největších biatlonových favoritek Lauru Dahlmeierovou. V posledních dnech se ale situace uklidňuje, KLDR dokonce do Pchjongčchangu vyšle svou výpravu a nebezpečí konfliktu klesá. Podobný názor mají i Češi. Bezprostřední nebezpečí podle 92 % dotázaných sportovním výpravám nehrozí.

 Zdroj: NMS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.