Kulturní tip z divadla Viola: Dánská občanská válka, Zlatá šedesátá a Europeana

Příjemný způsob, jak si ukrátit čekání na příchod jara, nabízí oblíbené Divadlo Na zábradlí v centru Prahy. V pátek 2. března a ve středu 7. března je vždy od 19h k vidění novinka Dánská občanská válka 2018-24, v prvním termínu dokonce obohacená o nově zavedený dramaturgický úvod. Tuto adaptaci kontroverzního sci-fi románu dánského spisovatele Kaspara Collinga Nielsena inscenuje Na zábradlí nová divadelní generace, čerství absolventi DAMU, režisérsko-dramaturgický tandem Adam Svozil – Kristýna Kosová. Jde o jejich první spolupráci s legendární pražskou scénou. V hlavních rolích se představí Jiří Černý, Honza Hájek, Petr Jeništa, Dita Kaplanová, Miloslav Konig, Johana Matoušková a Magdaléna Sidonová – ve velmi nečekaných polohách a ve scénografii Petra Vítka a kostýmech Jána Tereby.

Další možností jsou Zlatá šedesátá sobotu 3. března nebo v úterý 6. března, opět se začátkem v 19h. Zdramatizované deníky režiséra Pavla Juráčka, klíčové osobnosti českého filmu 60. let, zachycují vzestup i pád talentovaného umělce v konfliktu s dobovými společenskými a kulturními okolnostmi i s vlastní bohémskou povahou. Zlatá šedesátá obdržela v roce 2013 Cenu Alfréda Radoka jako Inscenace roku. V režii Jana Mikuláška exceluje Honza Hájek, Jiří Vyorálek, Petra Bučková, Josef Polášek a Gabriela Mikulková.

Představení Europeana: evropské dějiny dvacátého století líčené s nadhledem, humorem i sžíravou ironií se koná ve čtvrtek 8. března od 19h. Původní dramatizace knihy Patrika Ouředníka je strhujícím komentářem k uplynulému století, v němž sehrála důležitou roli válka, vynález podprsenky i perfo­rovaného toaletního papíru. Skrze humor, ironii, mystifikaci i přesná fakta vyvstává bizarní svědectví o světě dvacátého sto­letí. V rolích Evropanů účinkují Jiří Vyorálek, Honza Hájek, Magdaléna Sidonová, Miloslav König, Petr Jeništa, Jiří Kniha a nově též Johana Matoušková a Dita Kaplanová.

Předprodej vstupenek na představení Divadla Na zábradlí v pokladně divadla nebo on-line na www.nazabradli.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.