Festival Děti, čtete? zve na dva dny plné zážitků s krásnou literaturou

Děti, čtete? Sugestivní otázka v názvu jedinečného kreativního literárně-dramatického festivalu upozorňuje na velké téma – čtenářskou gramotnost dětí. Téma, které nenechává v klidu zodpovědné rodiče ani odborníky. Festival Děti, čtěte! se zrodil v roce 2010 ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako velkého dobrodružství a také proto, aby připomínal, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za pozornost. Letošní 9. ročník se koná 1. a 2. červnaMěstské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, Werichově vile na Kampě a v knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí. Vstup je zdarma.

Festival Děti, čtete? každoročně pořádá Knižní stezka k dětem v tandemu s nakladatelstvím Meander ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a Werichovou vilou na Kampě. Program letošního 9. ročníku je nabitý událostmi pro děti každého věku a „jejich“ dospělé. Dva dny plné čtení, tvoření, setkávání, rozprávění, zábavy i poučení vypuknou 1. června v 9:00 v Městské knihovně v Praze slavnostním zahájením spojeným s vernisáží výstavy Nejlepší knihy dětem 2016/2017. Připravena jsou povídání s autory, třeba o četnými cenami ověnčené knížce Překlep a Škraloup, vystřihovánková dílna pro nejmenší ke knížce Byl jednou jeden domeček i výtvarná dílna pro náctileté s autorkou knihy Jan Wood, chlapec, který zasadil strom nebo třeba loutkové představení Loutek bez hranic s výrobou vlastní loutky. Tradiční součástí festivalu je oblíbená soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá – právě takhle se do edičního plánu dostal hit letošního roku, prvotina mladého evolučního vědce Petra Turečka Vlasy se vrací.

„Svět se stále zrychluje a stále více vizualizuje. Kvalitní vybroušené texty rychle mizí z časopisů i novin ve prospěch obrázků, knihy pro děti se už řadu let stále zkracují a zjednodušují. Jak z toho ven? Zastavit se. Vzpomenout si na staré dobré knihy, s nimiž celé generace dětí prožily tolik krásných dobrodružství. Vzpomeňme si na časy, kdy jsme v zemi s neprodyšně uzavřenými hranicemi neměli k zábavě jiné možnosti než četbu. A kolik příběhů jsme s literaturou prožili… Každý z nás si představuje hrdiny z knihy, děj i prostředí, v němž se odehrává, úplně jinak podle možností a bujnosti své vlastní fantazie. Příběh z knihy, kterou si přečte 1000 čtenářů je prožíván tisíckrát jinak, a tak je u každého z nás jedinečným prožitkem, protože i každý z nás je originál. Snažme se o to, abychom jedinečnými zůstali i do budoucna. Aby naše děti byly originálními lidmi s bohatou fantazií a kultivovaným jazykem, aby nám místo dopisů nepsaly jen krátké ptydepe zprávy. A hlavně nenechejme zajít na úbytě moderní českou knihu pro děti, která bez svých čtenářů nedojde naplnění a ztrácí tak právo na existenci. A spolu s knihou a literaturou ztratíme kus lidství kultivovaného knihou po tisíciletí. A ztratíme i velký kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás –  FANTAZII,“ zve Iva Pecháčková, ředitelka festivalu a majitelka nakladatelství Meander.

Iva Pecháčková a Jiří Stránský

Program 9. ročníku Festivalu Děti, čtete?

1. června 2018 / Městská knihovna v Praze, Ústřední knihovna
DĚTSKÉ ODDĚLENÍ
9:00 – 10:30
Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti ředitelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové.
Zároveň proběhne vernisáž výstavy ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem 2016/2017, který představí Jana Čeňková. Výstava je koncipována jako putovní a bude vystavena po dalších knihovnách a místech v České republice.

10:30 – 11:15
Jiří Černý – Obrázky z moderních československých dějin (věk: 12+)
Čtení a beseda s autorem. Víte, kdo poprvé vyslovil výraz železná opona? Patřilo Československo mezi první tři země, kde se začaly stavět domy z panelů? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská, Leninova? To všechno, a ještě mnohem více se dozvíte od autora Jiřího Černého.

11:30 – 12:15
Iva Pecháčková – edice manamana (věk: 8+)
Paní nakladatelka představí novou edici převyprávěných biblických příběhů manamana. Jedinečná výuková série se zaměřuje na toleranci, humanismus a porozumění základům evropské vzdělanosti a pomocí úkolů vysvětluje dětem aktuální otázky dnešního světa. Každá knížečka nese jeden příběh a je ilustrována mladým českým ilustrátorem. Postupně tak převypráví všechny stěžejní příběhy, na kterých stojí evropská kultura. Edice se pak stane výstavní skříní mladé české ilustrace.

KLUBOVNA
9:00 – 9:45
Alena Wagnerová – Jak Marta zkrotila draka (věk: 8+)
Čtení a beseda s autorkou. Kniha ukazuje, že boj s draky nemusí být jen násilnou mužskou záležitostí. Naopak, když se jej ujme žena, lze obrácení zlého v dobré dosáhnout třeba jen pěknou písničkou.

10:00 – 10:45
Tomáš Končinský a Barbora Klárová – Překlep a Škraloup (věk: 8+)
Seznamte se se skřítky Překlepem a Škraloupem, kteří mají mnoho co říct stejně jako jejich autoři Tomáš Končinský a Barbora Klárová. Kniha byla za svůj text zapsána na čestnou listinu IBBY 2018 a získala Zlatou stuhu 2017.

11:00 – 12:15
Vyhlášení soutěže Nejlepší rukopis a čtení z vítězných knih (věk: 8+)
Výsledky soutěže rukopisů. Děti samotné rozhodují, které knížky nakladatelství Meander vydá v roce 2018. Takto již Meander vydal například senzační novinku Vlasy se vrací Petra Turečka.

DÍLNA
09:00 – 11:00
Marcela Konárková – Byl jednou jeden domeček (věk: 3+)
Dílna pro malé šikuly. Obkresli, dokresli, vybarvi, vyprávěj, celá kniha poskytuje krom literárního zážitku i ten haptický a doslova burcuje fantazii malých čtenářů i prohlížečů.

DEML – Relax zóna
17:00 – 19:00
Iva Vodrážková – Jan Wood, chlapec, který zasadil strom (věk: 14+)
Výtvarná dílna s autorkou. Jan Wood není obyčejný chlapec. Vyřezal ho ze dřeva australský domorodec a chlapec ožil. Akorát ho to stále táhne takzvaně ke kořenům…

2. června 2018 / Werichova vila na Kampě
09:30 – 10:00
Zahájení festivalu a slavnostní otevření celodenní sprejerské dílny.

10:00 – 10:45
Doteky přírody – Václav Chaloupek (věk: 6+)
Mistr dětských přírodních večerníčků se zvířátky představuje svou knihou běžnou i vzácnou květenu, ptactvo a zvířata různých biotopů. Vzpomínky na čas toulek se zvířaty doplňují fotografie Taťány Typltové. Kromě zázraků přírody kniha obsahuje skvosty češtinářské, zejména když se zmiňuje o tužebníku jilmovém, netýkavce malokvěté či ďáblíku bahenním.

11:00 – 11:45
Krtník – Tereza Ščerbová (věk: 10+)
Výtvarná dílna uznávané výtvarnice a ilustrátorky Terezy Ščerbové k tajemně temné knize Krtník. Ta tajemně evokuje malířská plátna a vypráví příběh Krtníka, Medvěda, Zaškvara a mladé návrhářky Madly.

11:00 – 11:45
Lubomír Kupčík – Velká indiánská kniha (věk: 9+)
Výtvarná dílna příznivce lesní moudrosti Lubomíra Kupčíka pro všechny dobrodruhy, kteří se nebojí. Snadno si z dostupných materiálů i v dnešní době vyrobíme repliky tradičních indiánských oděvů, obutí, ozdob i některých loveckých potřeb. Autor ví snad vše o indiánských obyčejích!

13.00 – 13:45
Loutky bez hranic – Výlet na Říp (věk: 3+)
Divadélko pro nejmenší.

14:00 – 14:45
Loutky bez hranic – loutková dílna (věk: 3+)
Po divadle si budou děti moci vyrobit svoji vlastní loutku.

14:00 – 14:45
Luisa Nováková – Bílí havrani (věk: 12+)
Poznejte s autorkou tajemství, které skrývá říše Kaymeira. Naučte se od autorky mluvit skutečně urozeně a vznosně a používat sofistikované a neotřelé metafory!

14:00 – 14:45
Olga Černá – Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (věk: 6+)
Olga Černá našla dílo ztroskotaného přírodozpytce, ve kterém se to jen hemží roztodivnými zvířaty. Jak asi vypadá dvojveverka luční, vemenečník mlékodárný nebo ťapiryba nohoukoun?

15:00 – 15:45
Pavel Čech – A (věk: 10+)
Beseda s Magdalenou Rutovou ke knize Pavla Čecha A, který burcuje a varuje přede všemi formami totality. V autorově podání ji ztělesňuje všudypřítomné a jediné povolené písmeno A. Ptát se můžete na všechno, hezky od A do Z.

16:00 – 16:45
Iva Mrkvičková – Maja a Kim (věk: 6+)
Může být snad něco sladšího než vyrovnané zákusky v pražské cukrárně? Detektivně sladký příběh o malé Maje, která žije jen s otcem a vášnivě ráda maluje (a okusuje přitom pastelky), se odehrává v Praze a postupně rozmotává zašmodrchané rodinné vztahy. Okořeněný je notnou dávkou tajemna a dobrodružství. S autorkou si dokonce vyrobíte vlastní cukrovinku!

17:00 – 19:00
Čtenář na jevišti – představení nastudované dětmi
Řvi potichu, brácho – ZŠ Sedlčany
Kluk na větvi – ZŠ Lysolaje
Spočítej hvězdy – ZŠ Záhřeb

2. června 2018 / Knihkupectví s galerií Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí
12:30 – 13:15
Jezevec Chrujda prochází divočinou – křest nové knihy, čtení (věk: 5+)
Křest a představení nového dobrodružství milovaného Jezevce Chrujdy. Po vynálezu urychlovače následovaným pomaličem, hledání pravé lásečky a natáčení filmu se Chrujda vrhá do divočiny.

13:30 – 14:15
Lucie Dvořáková – Jezevec Chrujda prochází divočinou (věk: 5+)
Následujte nebojácného jezevce do divočiny společně s jeho kamarádkou Lucií Dvořákovou, která ho doprovází na všech jeho odvážných dobrodružstvích.

14:30 – 15:15
Petr Stančík – O díře z trychtýře (věk: 8+)
Petr Stančík umí zhmotnit i to, co neexistuje. A tak vznikla unikátní pohádka O díře z trychtýře. Vidíte ji?

16:30
Velká literární dílna k Jiným tajům Opic Petra Nikla
Co stvoříte z opičí abecedy vy?

Zdroj: http://www.meander.cz/festival-deti-ctete-2017 a https://www.facebook.com/deti.ctete/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *