Metropole České republiky ožije v květnu festivalem Praha pije víno

I v letošním roce bude Praha opět pít víno, a to už popáté. Od 18. do 19. května 2018 se v prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze uskuteční festival Praha pije víno – vinařský festival autentických, přirozených vín, který patří k největším v Evropě. Organizátoři festivalu, pražský vinný bar VELTLÍN zastoupený Bogdanem Trojakem a společnost Champagnier v čele s Antonínem Suchánkem, lákají hosty na zvučná jména světového i českého vinařství, jako jsou například Američan českého původu Jeff Vejr, Francouz Charles Dufour nebo mladý Čech Milan Nestarec. Doprovodný program festivalu se zaměří na sto let od založení republiky.

Vína v souladu s přírodou
Návštěvníci budou moci během pátku 18. května (13:00 až 20:00) a soboty
19. května (11:00 až 18:00) ochutnat okolo 600 vzorků těch nejvybranějších vín. Kritéria pro účast na festivalu jsou přísná, k zásadám výroby autentických vín patří návrat k tradičním technologiím a minimalizace cizorodých přísad. „Na festivalu se prezentují především vína, která se pěstují udržitelným způsobem. Netrváme na certifikacích a označeních BIO. Důležitější než certifikát je to, že práci většiny zúčastněných vinařů důvěrně známe a víme, jak důležitý je pro ně výsledek v podobě autentického, nemanipulovaného vína,“ vysvětluje Bogdan Trojak, zakladatel festivalu.

 

Festival navazuje na tradici setkávání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války, a je o něj rok od roku větší zájem, jak z řad návštěvníků, tak i z řad vinařů. Momentálně je na festival registrováno kolem 60 vinařů, převážně rodinných vinařství z území bývalého Habsburského mocnářství. Pořadatelé počítají, že se kapacita 70 vinařů naplní do konce března. „Máme velkou radost, že na letošní ročník přijede například Američan českého původu Jeff Vejr, který tvoří skvělá vína v Oregonu. Navíc byl jeho dědeček legionářem a bojoval na francouzské frontě, jeho rodina tak vypráví silný příběh. Návštěvníci se mohou těšit také na Charlesa Dufoura z Francie, jehož šampaňské končí ve většině michelinských restaurací,“ říká Antonín Suchánek.

 

Doprovodný program ve znamení oslav 100 let od založení republiky
Letos, sto let od založení republiky, si hosté kromě vynikajícího vína budou moci užít i kulturně-vzdělávací program zaměřený na rozpad Rakouska-Uherska, který zásadním způsobem změnil mapu Evropy. Proběhnou přednášky o tom, co se v roce 1918 stalo s vinným trhem a jak se začalo budovat samostatné československé vinařství.

V historických prostorách Novoměstské radnice si přijdou na své i milovníci jídla, festival doprovodí food corner. Účast potvrdil například Riccardo Lucque a jeho restaurační skupina La Collezione.

Vstupenky na festival lze zakoupit zde, cena jednodenních vstupenek je v 1. vlně 500 Kč, ve 2. vlně 690 Kč. Dvoudenní vstupenka stojí 900 Kč. V ceně celodenní či dvoudenní vstupenky je sklenička a neomezená degustace všech účastnických vinařství.

Bogdan Trojak (43)
 Je polsko-český básník, publicista, překladatel a vinař. V roce 2005 obdržel za sbírku Strýc Kaich se žení Magnesii Literu za poezii. Je jedním ze zakladatelů sdružení Autentisté, které propaguje přirozená neboli věrohodná vína z bývalých rakouskouherských regionů. Vína, která se pěstují na vinicích neošetřovaných systémovými postřiky. Vína, bez přidaných enzymů, čiřících prostředků, selektovaných mikroorganismů, která se nedoslazují ani nedobarvují. Před šesti lety otevřel v Karlíně vinný bar Veltlín, který vychází vstříc pijákům autentických vín, staromilsky se kochajících vinařským bohatstvím bývalé Habsburské monarchie. Od roku 2014 organizuje společně s Antonínem Suchánkem a jeho distribuční společností Champagnier festival Praha pije víno, což je největší vinařský festival autentických, přirozených vín ve střední Evropě.

Antonín Suchánek (38)
 Zakladatel distribuční společnosti Champagnier, která v ČR exkluzivně zastupuje ty nejosobitější vinařství současné Champagne. Od roku 2014 organizuje společně s Bogdanem Trojakem a jeho vinným barem Veltlín festival Praha pije víno, což je největší vinařský festival autentických, přirozených vín ve střední Evropě. Zakladatel festivalu La Bouteille de Champagne, což je festival zaměřený na exkluzivní rukodělná šampaňská vína a jehož první ročník se konal v únoru 2018

Více informací na webových stránkách či facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *