Letošní výstava ve skleníku Fata Morgana přiblíží vztahy motýlů a rostlin

Už za tři týdny se do skleníku Fata Morgana vrátí tropičtí motýli, kteří svými vzdušnými tanci okouzlí jak malé, tak i velké návštěvníky. Ze stovek kukel dovezených z motýlí farmy ve Velké Británii se budou přímo v expozici postupně líhnout pestrobarevní křehcí krasavci. Škůdci, či opylovači? Spletité vztahy rostlin a motýlů přiblíží výstava, která se koná ve skleníku Fata Morgana od 3. dubna do 20. května. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin.

Argema mittrei samec

Výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana patří k nejoblíbenějším akcím, které Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje. „Výstavu letos pořádáme už pošestnácté. V loňském roce zaznamenala rekordní návštěvnost, když si ji během necelých dvou měsíců přišlo prohlédnout bezmála šedesát tisíc zájemců,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vitrína s Argema mimosae

První kukly do trojské botanické zahrady dorazí
už 21. března. Zaměstnanci zahrady je následně připevní na dřevěné tyče a ty umístí do speciálních stojanů. To je nezbytné proto, aby líhnoucí se motýl měl okolo sebe dostatek prostoru k napnutí svých křídel. „Tentokrát jsme objednali celkem 5390 kukel opět z osvědčené motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Doufáme, že se v zásilkách objeví i druhy, které jsme dosud nevystavovali,“ uvádí Bohumil Černý.

Atrophaneura semperi
Greta oto
Siproeta stelenes
Lycorea cleobaea

Rostliny a motýli spolu v přírodě vytvářejí velmi úzké vztahy. Housenky se živí listy a kvůli tomu se z nich mnohdy stávají nevítaní škůdci zemědělských plodin. Motýli však hrají významnou roli i coby opylovači. „Na rozdíl od včel vidí i odstíny červené barvy. Mají navíc dlouhý sosák, kterým dosáhnou na nektar v  jinak nedostupných částech květů. Mohou tedy opylovat rostliny, které pro včely a jiné opylovače nejsou atraktivní,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka výstavy.                                                                                                                                            

Atacus atlas
Rothschildia sp.
Phoebis philea
Parthenos sylvia
Parthenos sylvia sylvia

Na jaké druhy se mohou návštěvníci výstavy těšit? Kromě atraktivních modrokřídlých zástupců rodu Morpho či nočních druhů z rodu Attacus spatří zájemci i některé dosud neviděné druhy. „Zajímavá babočka druhu Tithorea harmonia patří do stejné podčeledi jako známí stěhovaví motýli monarchové. Tento druh se v přírodě vyskytuje od  Mexika po Jižní Ameriku, v 25 poddruzích a je jedovatý, protože se jeho housenky živí jedovatými rostlinami z čeledi toješťovitých. Kresbu jeho křídel napodobují některé nejedovaté druhy zejména z rodu Heliconius, čímž se chrání před predátory. Tento jev se nazývá Batesova mimeze.“ dodává Eva Smržová.    

Papilio rumanzovia
Papilio palinurus
Papilio memnon
Papilio lowi
Papilio demolion páření

 

Otevírací doba v dubnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)Venkovní expozice:
od 9.00 do 18.00Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 19.00 (po–pá)
od 11.00 do 19.00 (so, ne, svátek)Otevírací doba v květnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)Venkovní expozice:
od 9.00 do 20.00

Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 21.00 (po–pá)
od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)

Kalendář akcí květen – červen 2018
1. máj
1. 5. 2018, 9.00–21.00
Oslavte s námi První máj! Připijte si se svou láskou romantickým růžovým vínem a polibte se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě.

Bonsaje
12. – 20. 5. 2018, denně 9.00–20.00
Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál
Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již potřinácté si můžete prohlédnout jedinečné ukázky japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Po dva víkendy je pro návštěvníky připraven bohatý program. Procházky zahradou s odborníkem vybrané soboty, 14.00 a 16.00.

Morpho peleides
Danaus plexippus – monarcha
Danaus chrysippus
Attacus caesar

Venkovní expozice
12. 5. Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky  AS
16. 6. Eduard Chvosta – Kaktusy a sukulenty  AS
30. 6. Iveta Bulánková – Denivky, kaly   AS

Hudební toulky
Venkovní expozice
6. 5. – 23. 9., každou neděli od 17.00
Klasická hudba pod širým nebem, vstup na koncerty zdarma.

Workshop Zahrada vůní
Ornamentální zahrada
27. 5., 10. 6., 15. 7., 12. 8.
Seznamte se s rostlinnými vůněmi a vytvořte si svou osobní vonnou kompozici. Rezervace nutná na: petra@rafaella.cz

Malování s Lucií Crocro
Ornamentální zahrada
26. 5., 9. 6., 14. 7., 11. 8.
soboty, 14.00–17.00
Výtvarný seminář pro začátečníky i pokročilé. Rezervace nutná na: crocrolucie@seznam.cz

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
9. a 16. 4.
Kurz pro fotoamatéry. Objednání nutné na: www.naturephoto.cz

Fotografický kurz s Topi Pigulou
12. 5., 30. 6.
Kurz pro fotoamatéry. Objednání nutné na: www.fotofata.cz

Muškátová burza
25. – 27. 5.,  9.00–18.00
Venkovní expozice, Ornamentální zahrada
Již popáté uspořádají členové specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie burzu, na které si můžete pořídit klasické i nevšední pelargonie. Burza bude v pátek a sobotu doplněna prodejem přebytků ze sbírek botanické zahrady. Chybět nebude ani odborné poradenství. V sobotu od 14.00 do 18.00 předvede v Ornamentální zahradě florista Ing. Michal Klapka  aranžování a ukázku doplní povídáním o rostlinách.

Noc kostelů
25. 5.,  18.00–22.00
Kaple sv. Kláry, vinice
Navštivte barokní kapličku sv. Kláry a vychutnejte si genia loci tohoto jedinečného místa. Po celou dobu bude otevřená také Vinotéka sv. Kláry, kde si můžete zakoupit víno z naší vinice. Připraven bude pro vás rovněž hudební doprovodný program.

Africké fialky a jejich příbuzní
29. 5. – 10. 6., 9.00– 18.00

Fata Morgana
Díky spolupráci se SZO ČZS Saintpaulia uvidíte ve skleníku Fata Morgana přehlídku variet rodů Saintpaulia a Streptocarpus, letos obohacené o další příbuzné rostliny z čeledi podpětovitých. Výstavu doplní prodej listů, mladých rostlin a poradenská služba.

Muzejní noc
9. 6., 19.00–1.00
Fata Morgana, vinice sv. Kláry
V rámci programu Muzejní noci si můžete zdarma prohlédnout skleník Fata Morgana a posedět u sklenky dobrého vína ve viničním domku na vinici sv. Kláry. Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené.

Pražské vinice
9. – 10. 6. 2018
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína.

Výstava afrických soch
19. 6. – 30. 9. 2018
Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál
Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů.
Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy: 14. – 15. 7.  African food festival, 4. – 5. 8.  Sochařský workshop

Piknik v botanické – pochod Klubu českých turistů
10. 6.
Stráň, Ornamentální zahrada
Cílem každoročního pochodu, který vede přes celou Prahu, bude opět botanická zahrada. Návštěvníky čeká piknik, zábava a dobré jídlo.

Vonná stezka – rozárium
23. 6.,  14.00–19.00
Areál Sever
Holdujete vůním a milujete krásné růže? Nenechte si ujít slavnostní otevření druhého zastavení Vonné stezky u našeho malého rozária. Čeká vás odhalení vonné skulptury a bohatý program pro celou rodinu zaměřený na růže.

Zdroj: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.