Ondřej Teplý skončil na Mistrovství Evropy na 19. místě a bere bronz v kategorii juniorů do 23 let v jachtingu

Ve španělském Cádizu se od pondělí 12. do soboty 17. března jelo mistrovství Evropy třídy Finn. Mezi 96 účastníky z 33 zemí celého světa byli i dva Češi – Ondřej Teplý a Michael Maier. Pro ně stejně jako pro mnohé ostatní závodníky to byl první velký test před olympijskou kvalifikací, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu. Konkurence byla opravdu nabitá – 12 účastníků olympiády v Riu, tři bývalí mistři světa a tři bývalí mistři Evropy. Ondřej Teplý se po loňském pátém místě vrátil na stupně vítězů na evropském juniorském šampionátu.

Krátce po poledni byla v pondělí odstartována první rozjížďka, za větru 7–10 uzlů. „Dnes jsme strávili celý den na vodě. V první rozjížďce zajel Ondra vynikající 10. místo, já BFD. Druhá rozjížďka byla přerušená, protože vítr zeslábnul na minimum. Po včerejší bouři zbyly velké vlny, slabší vítr přinesl relativně velké změny a díry.  Byl to celkem složitý jachting,“ hodnotil Michal. V úterý se Ondra posunul dokonce na průběžné sedmé místo.

Ve středu v Cádizu začalo pořádně foukat a za větru 20–25 uzlů se odjely tři rozjížďky. Ondrovi se dařilo, po první černé vlajce (diskvalifikace za předčasný start) přidal dojezdy 10 a 6 a je byl na průběžném 11. místě. Polepšil si také mezi juniory do 23 let, když se posunul na druhé místo.

„Tři rozjížďky v opravdu silném větru a velkých vlnách byly těžké. V první rozjížďce jsem byl na startu ve skupině, která vyjela dřív a všichni jsme byli přes čáru, ale další dvě rozjížďky byly dobré. Měl jsem slušnou rychlost a držel jsem se v přední skupině. Potěšilo mě také, že jsem byl vždy po první stoupačce na návětrné bójce v první desítce, v poslední rozjížďce dokonce na druhém místě,“ zhodnotil Ondra průběh dne.

Ve čtvrtek se v Cádizu za slunečného počasí v obřích vlnách a ve větru přes 20 uzlů odjely dvě rozjížďky. Ondrovi Teplému se v těchto podmínkách nedařilo. V první rozjížďce si připsal 50. místo. Druhá rozjížďka, v níž dojel podobně, byla nakonec po protestech zrušena kvůli chybě rozhodčích, kteří chybně napsali kurz na první bójku. Její pozice tak neodpovídala údaji na lodi závodní komise a několik závodníků podalo žádost o nápravu.

V pátek se v Cádizu odjela poslední rozjížďka základní části závodu (před časovým limitem konce závodu se druhá již nestihla) za nádherných jachtařských podmínek s větrem kolem 15 uzlů, který postupně zesiloval. V ní skončil Ondra na 21. místě. Celkově to pro něj znamená 19. místo, ale bronzovou příčku mezi juniory do 23 let. Tuto kategorii vyhrál Švýcar Nils Theuninck, který skončil celkově dvanáctý. O pouhý bod za ním na 14. místě byl druhý junior Brit Henry Wetherell.

V sobotu byla na programu medailová rozjížďka pro prvních deset, která rozhodla o celkovém vítězi. Jelo se v silném větru a extrémních vlnách na hranici zrušení rozjížďky. Po celý závod vedoucí Nicholas Heiner se několikrát převrátil a dojel poslední, čímž se otevřela cesta k vítězství pro Edwarda Wrighta. Ten získal evropský titul znovu po dvanácti letech. Vítězstvím v medailové rozjížďce si bronz zajistil Švéd Max Salminen.

https://www.youtube.com/user/TheFinnChannel/videos?disable_polymer=1

Výsledky:
1  GBR 11 Edward Wright 57
2  NED 89 Nicholas Heiner 60
3  SWE 33 Max Salminen 71
5  NZL 24 Josh Junior 73
5  USA 6 Caleb Paine 73
6  GBR 91 Ben Cornish 92
7  BRA 109 Jorge Zarif 97
8  CRO 1 Josip Olujic 99
9  FRA 112 Jonathan Lobert 101
10  GRE 77 Ioannis Mitakis 110
…..

19  CZE 5 Ondřej Teplý 136

55 CZE 1 Michael Maier 380

Kompletní výsledky: zde

Zdroj: www.2018.finneuropeans.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.