Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Odborník radí: Posilování imunity, obranyschopnost a jak to celé funguje

Imunitní systém je neuvěřitelně variabilní a zároveň křehký regulační systém lidského organismu. Jeho sílu ovlivňuje celá řada faktorů. Které to jsou a jak imunitnímu systému pomoci? O tom hovořil na semináři pro zdraví VITAR ambasador Ing. Petr Novák, vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Nemocnice Žatec. Imunitní systém je neuvěřitelně variabilní a zároveň křehký regulační systém lidského organismu. Jeho sílu ovlivňuje celá řada faktorů. Které to jsou a jak imunitnímu systému pomoci? Obranyschopnost našeho organismu je tvořena vnější bariérou (kůži) i vnitřním systémem (imunitní systém), podílí se na ní také sliznice a nejrůznější bakterie (komensální). Celý systém je velmi sofistikovaný a provázaný. Kůže je třeba pro fungování imunitního systému naprosto nezbytná a potíže při jejím poškození se mohou projevit mj. různými zdánlivě nesouvisejícími nemocemi. Proč? Protože se imunitní systém vyčerpá v místě rozsáhlých odřenin či popálenin a je tak oslaben. Často je takový jev vidět například u sportovců, kteří po zranění marodí i s jinými nemocemi.

Imunitní systém
Ve zkratce se o něm dá říct, že jde o systém, který nám umožňuje přežít. Jde o neuvěřitelně složitý a přizpůsobivý systém, který drží viry a bakterie od našeho organismu dál. Imunitní systém se vyvíjí od raného dětství a už to na něj může mít obrovský vliv. Například příliš sterilní prostředí představuje hrozbu, protože imunitní systém potřebuje poznávat a učit se. Pokud nepřijde do styku se škodlivými částicemi, hrozí přílišná citlivost, která později může stát i za alergickými reakcemi.Úkol imunitního systému je jasný – udržovat integritu organismu a chránit ho. Proti čemu?

 • proti bakteriím, virům, plísním
 • proti vlastním buňkám, které se odlišují od jejich správného vzoru (nádorové buňky)
 • proti chemickým látkám, toxinům

A jak to vlastně celé funguje? Zdánlivě velmi jednoduše – signální molekuly upozorňují buňky imunitního systému, že se něco děje, a ten reaguje.

Pozor na oslabení imunitního systému
Perfektně pracující imunitní systém je předpokladem bezproblémového chodu našeho organismu, což je naším přáním a cílem. Proto bychom se měli chovat tak, abychom sami jeho činnost nepodrývali a neoslabovali. Jsou samozřejmě faktory, které těžko ovlivníme, jako například genetické dispozice. Celou řadu faktorů však ovlivnit lze. Jedná se o správnou výživu, dostatek minerálních látek, vitamínů, zdravý životní styl s dostatkem spánku a odpočinku a omezení negativních vlivů životního prostředí. Vzhledem k současnému životnímu stylu je vhodné občas sáhnout k výživovým doplňkům, které pomáhají udržet naši obranyschopnost na vysoké úrovni a zároveň snížit únavu a vyčerpání, které hrají také významnou roli ve spojení s fungováním imunitního systému.

Co negativně ovlivňuje imunitní systém?

 • únava – fyzická, psychická, nedostatek spánku
 • nedostatečný přísun nutrientů ve stravě – minerální látky, vitamíny, proteiny
 • genetické vlohy
 • špatná mikroflora na sliznicích
 • nadměrné a nevhodné používání některých léků, například antibiotik nebo kortikoidů
 • „špinavé“ prostředí – města, prach, ozon
 • stres
 • kouření, alkohol
 • oxidační stres způsobený volnými radikály a tlumený tzv. antioxidanty (některé vitaminy a minerální látky)
  Vitaminy a minerální látky podporující imunitní systém
 • Vitamin C – schopnost jeho syntézy v těle jsme ztratili v průběhu evoluce, proto ho musíme tělu dodávat. Ideálním zdrojem je ovoce a zelenina, tepelnou úpravou se ale obsah vitaminu C rapidně snižuje. Problematické je také dnešní pěstování, skladování a mnohdy dlouhé transporty. Vhodným pomocníkem tak mohou být i doplňky stravy s obsahem vitaminu C v různých formách. (Více o vitaminu C najdete v naší vitaminové abecedě)
 • Vitaminy skupiny B – mají široké spektrum účinků, ovlivňují metabolismus, regeneraci tkání, krvetvorbu, účinky enzymů. Jsou také citlivé na teplo a najdete je hojně například v kvasnicích, luštěninách, ořechách, mase, vnitřnostech, listové zelenině, celozrnné obilninách nebo mléku a mléčných výrobcích. Možnost samozřejmě nabízejí i doplňky stravy. (Více o vitaminu B najdete v naší vitaminové abecedě)
 • Vitamin E – jedná se o skupinu tzv. tokoferolů, které mají silné antioxidační účinky. Ovlivňuje imunitu a přirozeně se vyskytuje ve vnitřnostech, rostlinných olejích nebo klíčcích. Obsahují ho samozřejmě i doplňky stravy. (Více se o vitaminu E dozvíte v naší vitaminové abecedě)
 • Selen – této minerální látky nemá česká populace dostatek, což dlouhodobě dokazují různé výzkumy. Příčinou je mj. deficit selenu v půdě a následně i v pěstovaných plodinách. Selen je přitom součástí celé řady enzymů, zabraňuje oxidativnímu stresu a výrazně ovlivňuje imunitní systém.
 • Zinek – i tato minerální látka je pro imunitní systém důležitá. Má antioxidační schopnosti a stejně jako selen je součástí řady enzymů. (Více o zinku najdete zde – Zinek: Malé množství, velký přínos)

Co můžeme dělat pro svůj imunitní systém?
Kromě dostatečného příjmu vitaminů a minerálních látek můžeme pro imunitní systém udělat mnohem víc. Například dostatečně tělo zásobit bílkovinami, které tvoří důležité aminokyseliny. Vhodné je vyhýbat se stresu a naopak se věnovat přiměřenému pohybu. Prach, ozon, výfukové plyny a další škodlivé faktory na nás působí prakticky každý den a těžko se jim vyhnout. Měli bychom ale myslet na to, že na imunitní systém mají také významný vliv, stejně jako naše střevní mikroflóra. Bakterie, se kterými žijeme v symbióze, pomáhají správné funkci trávení a neustálým bojem s patogenními bakteriemi o životní prostor pomáhají naší imunitě.

7 tipů pro silnou imunitu:

 1. Poslouchat signály vlastního těla, kvalitně spát a dlouhodobě se nepřetěžovat.
 2. Odpočinek nejen fyzický, spokojenost.
 3. Hlídat si pestrou stravu, kvalitní jídelníček se všemi potřebnými složkami.
 4. Využívat vhodné doplňky stravy, pokud je ve výživě nebo zdravotním stavu nějaký deficit.
 5. Sportovat, věnovat se sám sobě, svému zdraví aktivně.
 6. O případných potížích se nebojte promluvit si s lékařem nebo lékárníkem.
 7. Snažit se aktivně omezovat škodlivé vlivy na svoje zdraví.

Tipy pro zdraví:
Céčko pro celkové zdraví organismu.
Především na podzim a v zimě je potřeba odolávat atakům chřipek a nachlazení intenzivnější. Proto je odolnost organismu v tomto období nutno posílit. Pozitivně na obranyschopnost organizmu působí stálice mezi vitamíny – vitamín C. Dokáže posílit imunitu, přispívá ke snížení únavy a vyčerpaní, navíc je výborným antioxidantem. Vitamín C je důležitou podporou celého organismu, a proto je zapotřebí jeho pravidelný přísun. Důležité je i to, že nemůže dojít k jeho předávkování, protože jej tělo dokáže při jeho nadbytku přirozeně vyloučit. Větší přísun vitamínu C se doporučuje nejen při chřipce a nachlazení, fyzické námaze, rekonvalescenci, ale také při stresu. Jeho stabilní zvýšený přísun se doporučuje především kuřákům. Výrobce VITAR nabízí vitamín C v několika formách a příchutích.

Revital® Active vitamin C 500 g v kapslích umožňuje postupné uvolňování vitamínu C během až 12 hodin, což vystačí na pokrytí celé denní dávky. Tuto schopnost mu přináší jedinečná technologie krystalické granulace. Želatinové kapsle se příjemně polykají a nedráždí žaludek. Balení 30 kapslí ke koupi v lékárně za 92,- Kč.

Céčkem proti nachlazení i chřipce. Vitamin C je pro tělo nezbytný  antioxidant.  Posiluje imunitu, stará se o celkově dobrou kondici organismu a preventivně chrání před onemocněním. Příjem tohoto vitamínu by měl být vyvážený po celý rok a i když se vyskytuje v ovoci a zelenině, už na podzim je dobré jeho příjem z běžné  stravy doplnit. Optimální denní dávka tohoto vitamínu je 90 mg na den, ale vůbec neškodí, pokud ji navýšíte. Céčkem se totiž nedá předávkovat. Pokud ho organismus nespotřebuje, přebytek se samovolně vylučuje močí. Zvýšený příjem Céčka je důležitý v době nemoci, fyzické a duševní zátěži a pokud kouříte. Vitamín C je důležitý antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály, které způsobují jejich stárnutí. Rozpustný vitamín C Revital je k dispozici ve 4 příchutích citron, pomeranč a lesní jahoda a nově ještě i limetka. Balení 20 šumivých tablet s obsahem C 500 mg za 77 Kč. 1000 mg je za 92 Kč.

Maxivita SeptAngin na rýmu i proti bolesti v krku. Rýma a nachlazení postihují především horní cesty dýchací. Provází je kašel, ztížené dýchání a přidává se i bolest v krku. Důležitý je zvýšený přísun tekutin a vitamínů. Rychlou úlevu při kašli a bolesti v krku přinesou cucavé pastilky Septangin. Obsahují výtažky z lipového květu, med a citron, tedy všechno dobré, co funguje už stovky let. Mírní bolest v krku a usnadňují dýchání. Pastilky existují také ve variantě s mentolem a eukalyptem, které protáhnou dýchání. Balení 16 pastilek za 59,90 Kč

Příjemně zahřeje Maxivita  Horký nápoj. Necítíte se zrovna ve „své kůži“? Zkuste Maxivitu Horký nápoj se zázvorem. Příjemně prohřeje a posílí tělo, i když vám zrovna není nejlépe.  Obsahuje extrakty  zázvoru, rakytníku, vitamín C a zinek.  Zázvor příznivě ovlivňuje imunitní systém a má protizánětlivé účinky. Spolu s rakytníkem jsou významnými antioxidanty, které pozitivně přispívají k přirozené obranyschopnosti. V tradiční medicíně se používají  jako přírodní podpůrný prostředek ke zvýšení odolnosti, zejména v období chřipek a nachlazení.
Horký nápoj je obohacen o zvýšenou dávku vitaminu C a zinek. Podporuje imunitu,  přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a pomáhá chránit organizmus před oxidativním stresem. Přípravek neobsahuje lepek, laktózu ani konzervanty. Horký nápoj z něj připravíte velmi snadno, obsah sáčku stačí rozpustit ve 200 ml horké vody. Horký nápoj je také ve variantě echinacea nebo brusinka. Balení 10 sáčků Maxivita Horký nápoj za 69.90 Kč je možné koupit v marketech, drogeriích nebo na nasevitaminy.cz

Zahřeje a posílí imunitu. Potřebujete zahřát, doplnit tekutiny a současně udělat něco pro své zdraví? Sáhněte po horké novince Revital. Horký nápoj na posílení imunity tvoří směs bylin, které přirozeně podpoří odolnost těla. Nápoj obsahuje přírodní extrakty z echinacey a přírodně vázaný vitamín C z aceroly a šípku. Echinacea neboli třapatka je známou bylinou, která je v lidovém léčitelství ceněna zejména pro její pozitivní vliv na přirozenou obranyschopnost a celkovou odolnost organizmu. Díky její schopnosti podporovat funkce horních cest dýchacích, je často užívána při prochlazení. Horký nápoj Revital na posílení imunity nabízí vyvážené komplexní složení na přírodní bázi. Účinné přírodní složky s obsahem vitaminu C chrání buňky před oxidativním stresem, stimulují tvorbu kolagenu, snižují únavu a vyčerpání a přispívají k normální činnost nervové a dýchací soustavy. Acerola, echinacea a šípek jsou odedávna označovány za silné antioxidanty, používané při onemocnění. Výrobek není určen jako náhrada pestré stravy. Balení 15 sáčků horkého nápoje Revital Posílení imunity za 121 Kč dostanete v lékárnách nebo v e-shopu nasevitaminy.cz

Bylinný sirup KAŠLÍK  pro děti pro snadnější odkašlávání s obsahem přírodních bylinek jitrocele, mateřídoušky a  vitaminu C. Obsažené extrakty příznivě ovlivňují uvolňování hlenu tvořeného v dýchacích cestách a usnadňují odkašlávání. Zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest a zmírňují tak dráždění ke kašli. Bylinky jsou navíc obohaceny o vitamin C, který příznivě ovlivňuje imunitní systém a tím i celkovou obranyschopnost organizmu. Doporučené dávkování: děti od 1 do 3 let 1x denně 5 ml (půl lžíce), děti od 3 do 12 let 1x denně 10 ml (1 lžíce), dospělí 1-2x denně 10 ml. Před upotřebením protřepat. Případný zákal je způsoben obsahem přírodních látek a není na závadu. Po otevření uchovávejte v chladu a spotřebujte nejlépe do 2 měsíců. Balení 200 ml za 65 Kč.

Silou přírody MaxiVita Herbal Bylinný sirup na posílení imunity s výtažky z echinacey a plicníku, obohacený o vitamíny. Obsažené extrakty ze známých léčivek pozitivně přispívají ke zvýšení odolnosti proti virům a bakteriím. Podporují  přirozenou obranyschopnost organismu, aby nedošlo k jeho oslabení.  Sirup je obohacen o vitaminy C, E a B, důležité pro celkově dobrou kondici organismu. Je vhodný také  k výplachům úst při zánětlivých onemocněních. Případný zákal je přirozenou součástí bylinného sirupu  a není na závadu. K dostání v obchodní síti  a drogeriích nebo na nasevitaminy.cz, 200 ml za obvyklou cenu  64,90 Kč. Doporučené dávkování: děti od 3 do 12 let  polévkovou lžíci 1x denně, dospělí 1-2x denně. Po otevření uchovávejte v chladu a spotřebujte nejlépe do 2 měsíců.

Doplňky stravy jsou potraviny, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu. Jsou koncentrovanými zdroji vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem.

Zdroj: www.vitar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *