Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Cestování

Odborník radí: Jak vybrat opravdu teplý spacák pro zimomřivou ženu?

Láká vás vyrazit s přáteli na jarní outdoorovou nebo hudební akci, ale odrazuje vás představa, jak v noci drkotáte zuby ve spacáku? Jásejte a už se jen těšte! Podle rad našeho odborníka si pořídíte tak teplý a příjemný spacák, že vás z něj budou muset ráno vysypat…

 „Teplo a pohodlí, to jsou dva základní parametry, které od spacáku očekáváme. Aby se naplnily k naší spokojenosti, je třeba řídit se při jeho výběru několika důležitými pravidly. Zvláště ženy bývají zimomřivější, ale výrobci už na to myslí a dámské modely důmyslně vylepšují. Například přidávají vrstvy izolace v oblasti hrudníku a nohou, spacáky vybavují samostatnými vaky na nohy a na vnitřní vrstvu používají broušený polyester. Ten je funkční, odvádí vlhkost od těla a přitom je na omak velmi příjemný,“ upozorňuje na novinky u posledních modelů dámských spacáků outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu s vybavením pro sport i výlety do přírody 4camping.cz, a přidává 5 důležitých rad, díky nimž si vyberete spacák, ve kterém vám nikdy nebude zima.

1. Pokud můžete, jděte do peří
Spacák funguje jako termoska. Izolační náplň se stejně jako obal termosky stará o to, aby obsah, tedy vy, nevychladl. Pokud jste hodně zimomřivá a netrpíte alergií, vyberte si určitě péřový spací pytel. Peří je totiž stále izolačním materiálem číslo jedna. Ovšem nesmí se namočit – pak své schopnosti ztrácí. („Péřák“ je také dražší a jeho údržba náročnější.)

Oproti tomu syntetická náplň (duté vlákno nebo mikrovlákno) za mokrého stavu neztratí objem a do omezené míry stále izoluje. Navíc poměrně rychle uschne. Chystáte-li se tedy na akce, při nichž je pravděpodobné, že spacák může navlhnout, volte raději syntetický. Syntetika také bývá volbou, pokud jste na peří alergická. „Ovšem dnes už se prodávají i spací pytle plněné peřím, které je šetrně čištěno vodou bez chemické úpravy. Tím jsou zničeni roztoči i prostředí pro jejich život, což právě alergici ocení. Peří si přitom zachová svou důležitou mastnotu i loft, je dobře sbalitelné, má vysokou izolaci a nízkou hmotnost,“ vysvětluje Vít Hruška.

2. Řiďte se komfortní teplotou
Na každém spacím pytli je výrobce ze zákona povinen uvádět tři teplotní údaje, označené jako komfort, limit a extrém. Pro vás je důležitý ten první – komfort, který „označuje teplotu, při které se za ideálních (laboratorních) podmínek vyspí 25letá žena (168 cm, 60 kg) v dobré kondici, aniž by pociťovala zimu“. To je ovšem velmi individuální. Proto pro přespávání v náročných horských podmínkách zvažujte modely s komfortní teplotou kolem -5 °C, pro běžné jarní kempování v tuzemských podmínkách bohatě vystačíte se spacákem s komfortní teplotou +3 až +5 °C. Posledním údajem o extrémní teplotě se moc neřiďte – berte ho spíš jako upozornění, při jaké teplotě byste ještě měla ve spacáku přežít a nezmrznout…

3. Ve spacáku nesmíte plavat!
„Velmi důležitým a často opomíjeným parametrem při výběru spacáku je jeho délka. Pokud byste si totiž půjčila spacák od staršího dvoumetrového bratra, když sama máte 165 cm, byla by vám v něm nejspíš zima, protože byste musela vyhřívat všechny volné prostory pytle. Je to stejné, jako kdybyste chtěla vyhřát velkou místnost malým radiátorem,“ dává přirovnání Vít Hruška. „Proto je ideální, když si vyberete spacák, který bude maximálně o 5 až 10 cm delší, než je vaše postava. Kdybyste si naopak vybrala příliš malý pytel, protlačovala byste tělem jeho stěny a s nimi i izolační náplň, a v těch místech by vám z vašeho vyhřátého prostoru utíkalo teplo.“

4. Zahrajte si na mumii
Přestože v nabídce spacích pytlů převládají zúžené střihy – tzv. mumie, někteří lidé dávají přednost tradičním dekovým spacákům. Z hlediska teplotního komfortu je střih mumie určitě efektivnější. Jestliže je ale na vás moc úzký, necítíte se v něm pohodlně a potřebujete při spaní více místa, vyberte si některý z dekových spacích pytlů. Vyrábějí se v jednotných délkách 185-190 cm, většinou se syntetickou izolační náplní a na výběr jsou třeba modely s komfortní teplotou kolem 0 °C, ve kterých vám zima určitě nebude.

5. Vyžadujte kapuci a límec
„Hlavou odchází z těla asi 30 % tepla, takže neuděláte chybu, pokud si při nízkých venkovních teplotách vezmete na spaní svoji oblíbenou čepici. Využijte také límec, který by měl být spolu s anatomicky tvarovanou kapucí součástí každého moderního spacáku. Když si límec trochu stáhnete kolem krku, zabrání úniku vyhřátého vzduchu ven a zaizoluje vaše tělo ve spacáku. Je to podobné, jako když zavřete termosku,“ říká Vít Hruška a doporučuje zkontrolovat před nákupem také zipy spacáku, které by se měly dát snadno rozepínat i z vnitřní strany spacáku a měly by být kvůli dostatečné izolaci kryté zateplovací légou.

 

3 tipy navíc pro ještě větší zahřátí:
+ Do spacáku oblečte termoprádlo a na nohy natáhněte teplé ponožky nejlépe z Merino vlny.
+ Péřové expediční bačkory užijete ve stanu, ale můžete si je vzít i do spacáku.
+ Chcete-li si užít spaní pod širákem, můžete si opatřit bivakovací pytel. Je to jakýsi návlek, do kterého se vejdete i se spacákem a karimatkou. Bivak vás ochrání před větrem, deštěm i špínou, navíc zvýší tepelný komfort vašeho spacáku za chladných nocí.

Spacáky, které k vám nepustí zimu:
Lehoučký péřák
Péřový dámský třísezónní spacák Classic 750 Womens od firmy Mountain Equipment má vysoce odolný povrchový materiál, nízkou hmotnost 1 265 g a hlavně zůstanete v teple a komfortně se vyspíte i při -12 °C! Navíc se zárukou 10 let. V každé komoře je na gram přesně vypočítané množství peří pro minimální hmotnost a maximální teplo. Ve spacáku naleznete peří, které je šetrně čištěno vodou bez chemické úpravy. Tím jsou zničeni roztoči i prostředí pro jejich život, takže nehrozí alergie. Vnitřní materiál Supersoft 30 je velmi prodyšný, výjimečně odolný a příjemný na dotek. Díky zkoseným komorám vám ve spacáku zůstane teplo, protože minimalizují ztrátu tepla přes švy a udržují peří na svém místě. Koupíte na www.4camping.cz za 8 539 Kč.

Levný a velmi teplý
Dámský zimní spacák Comfort Lady od firmy Pinguin se vyznačuje dobrými izolačními vlastnostmi díky dvěma vrstvám izolační náplně Thermicfibre 4. V oblasti kolem nohou je totiž přidána větší vrstva izolační náplně a použit broušený polyester (fleece), který je jemnější a příjemnější než běžně používané vnitřní materiály. Výhodou je i dobře střižená kapuce a stahovatelný límec i úprava vnějšího materiálu Polyester Ripstop DWR, který je vodoodpudivý a odolný proti mechanickému poškození. Komfortní teplota je -1 °C. Jedná se tedy o ideální spacák, pokud vám nejde ani tak o váhu, jako spíš o teplo, pohodlí a cenu. Koupíte na www.4camping.cz za 1 406 Kč.

Od jara do podzimu
Dámský spacák Ladies Motion -20 °C od firmy Husky má v oblasti nohou a hrudníku třetí vrstvu plnění, která zaručí nebývalý tepelný komfort. Příjemné spaní umocňuje mikrofleece ve vnitřní straně kapuce, který je velmi jemný, a proto se bude cítit jako v bavlnce. Komfortní teplota je -6 °C, což řadí tento spacák do kategorie třísezónních a zaručuje široké možnosti využití. Spacák má zateplovací límec, možnost spojení s druhým spacákem, protiskluzové pásy, které zabraňují nežádoucímu posouvání v průběhu spaní, i RipStop úpravu materiálu proti protržení. Hmotnost je 1 950 g. Koupíte na www.4camping.cz za 2 990 Kč.

4camping.cz nabízí veškeré vybavení do přírody od stanů, přes oblečení, spacáky, karimatky, obuv, batohy, kempinkový nábytek až po nejrůznější doplňky, jako jsou věci na vaření či čelovky. V rubrice Poradna najdete spoustu praktických tipů a doporučení odborníků.

Zdroj: www.4camping.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *