Festival Prix Bohemia Radio ovládla aktuální témata a vynikající herecké výkony. Cena Thálie v rozhlasové hře patří Heleně Dvořákové!

Soutěžní přehlídka mezinárodní rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio zná vítěze. Na čtvrtečním slavnostním vyhlášení 34. ročníku festivalu, které se uskutečnilo v Arcibiskupském paláci v Olomouci, ocenila odborná porota v každé kategorii tři nejlepší příspěvky. Na konci každého poslechové dne byla nezávisle na odborné porotě udělena Cena studentů. Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře patří Heleně Dvořákové.

Šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová. Aleš Vrzák režíroval dva vítězné příspěvky v kategorii Drama. A to Spalovače mrtvol, který se umístil na prvním místě a Proč kuchyň?, který se umístil na místě třetím.

Rozhlasové hry, které v rozličných kategoriích Dokument, Reportáž a Drama postoupily do finálového výběru letošního ročníku Prix Bohemia Radio, charakterizují silné lidské příběhy, aktuálnost společenských témat, vysoká kvalita a především tvůrčí přístup. „Máme za sebou 34. ročník Prix Bohemia Radio, který se potřetí uskutečnil v Olomouci. Já bych byl do budoucna velmi rád, aby festival zůstal v tomto studentském a zároveň historickém městě a přinesl nám další vlnu kvalifikovaných rozhlasových odborníků,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka

Odborné poroty v mezinárodní složení ocenily v každé kategorii následující tři nejlepší příspěvky:

Dokument

  1. Berka se rozhodl zemřít, autorka: Martina Pouchlá
  2. Praha v kostce, autor Stanislav Abrahám
  3. Hlasy, které slyším, autorka Hana Sedláková
Poslech soutěžních děl v kategorii Reportáž

Mezinárodní kategorie Reportáž

  1. From Forest to Home – History of the Sherwood Homeless Community, autorka: Anita Bak, MTVA, Maďarsko
  2. Fenomén malého fotbalu, autor: Jan Suchan, Český rozhlas, Česká republika
  3. Dočasná policejní stanice, autor: Tomáš Gerši, RTVS, Slovensko

Drama

  1. Spalovač mrtvol, autor: Ladislav Fuks, dramatizace: Lenka Veverková, režie: Aleš Vrzák
  2. Třináct, autor: Jaroslav Hejnic, dramatizace: Lenka Veverková, režie: Martina Schlegelová
  3. Proč kuchyň?, autor: Peter Handke, dramatizace: Renata Venclová, režie: Aleš Vrzák
Ředitel festivalu, ředitel regionálního studia Český rozhlas Olomouc a Český rozhlas Ostrava Josef Podstata a čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová

Cena Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře byla porotou prezídia Herecké Asociace udělena Heleně Dvořákové za roli paní Lemarchandové v dramatu Hilda.

Poslech soutěžních děl v kategorii Reportáž

Na závěr každého poslechového dne byly v jednotlivých kategoriích nezávisle na odborné porotě uděleny také ceny studentské poroty. V sekci Dokument získala ocenění Hana Sedláková za dílo Hlasy, které slyším. V mezinárodní kategorii Reportáž putovala Cena studentské poroty do rukou Jana Hergeta za Zázraky medicíny – ARO. V sekci Drama ocenili studenti Valentýnův první den na Zemi od Kláry Vlasákové.

Studentská porota s vítězem v kategorii Reportáž

Veškeré informace o 34. ročníku Prix Bohemia Radio naleznete na www.prixbohemiaradio.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *