Iva Janžurová si užívala křehkou motýlí krásou. Kdo se k ní přidal?

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila oblíbenou výstavu tropických motýlů. Slavnostního otevření se tentokrát ujaly herečky Iva Janžurová a Jitka Čvančarová v doprovodu zpěváka Michala Malátného, kteří se stali kmotry letošního ročníku.

Výstava návštěvníky seznámí s různorodými vztahy mezi rostlinami a motýly. Dozvědí se tak například, jakými barvami květy motýly lákají nebo kterého motýla „předpověděl“ známý přírodovědec Charles Darwin. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se budou postupně líhnout pestrobarevní křehcí krasavci. Malí i velcí jsou zváni do skleníku Fata Morgana od 3. dubna do 20. května. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin.

Otevírací doba v dubnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)Venkovní expozice:
od 9.00 do 18.00Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 19.00 (po–pá)
od 11.00 do 19.00 (so, ne, svátek)Otevírací doba v květnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)Venkovní expozice:
od 9.00 do 20.00

Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 21.00 (po–pá)
od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)

První kukly z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou dorazily už 21. března a téměř okamžitě se z nich začaly líhnout „exponáty“. „Postupně vystavíme celkem 5390 kukel, které do botanické zahrady dorazí každý týden v oddělených zásilkách. Zastoupení jednotlivých druhů se v průběhu výstavy může měnit v závislosti na obsahu jednotlivých dodávek. Každý den výstavy tak bude svým způsobem unikátní,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstavu doprovází množství informačních panelů, kde se návštěvníci mimo jiné seznámí s tím, jak rostliny a motýli spolupracují při opylování. „Pro určité typy květů jsou motýli jedinými možnými opylovači, zejména pokud pestíky a tyčinky vyčnívají daleko do prostoru. Na rozdíl od včel sice nedokážou nabrat tolik pylu na své nožičky, do akce ale zapojí i jiné části svého těla. Pyl přenášejí na sosáku, na křídlech či hrudi,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka výstavy. „Jak takové opylování probíhá, mohou návštěvníci výstavy sledovat na vlastní oči například u červeně kvetoucího ibišku druhu Hibiscus grandidieri,“ dodává Eva Smržová. Motýli opylují také dlouhé trubkovité květy, kde se jiný hmyz neuplatní. Díky svému dlouhému sosáku totiž dosáhnou až na dno květu pro lahodný nektar.

Víte, že…
madagaskarská orchidej Angraecum sesquipedale má až 30 centimetrů dlouhý květ skrývající na dně sladký nektar? Když významný anglický přírodovědec Charles Darwintento druh zkoumal, předpověděl existenci motýla se sosákem minimálně stejně dlouhým. Jeho domněnka byla následně potvrzena, ale až v roce 1903, kdy byl na Madagaskaru popsán lišaj nazvaný Xanthopan morganii subsp. praedicta. Jméno praedicta čili předpovězený získal právě na počest předpokladu Charlese Darwina, který sám tohoto motýla nikdy nespatřil.

K vidění budou jak motýlí oblíbenci, tak i dosud nevystavovaní nováčci
Ani letos nebudou chybět oblíbení martináči druhu Attacus atlas, vyznačující se největším povrchem křídel na světě. Nepřehlédnutelná
je i kresba hadí hlavy na špičkách jejich předních křídel sloužící k zastrašení nepřátel. Délka života martináčů je velice krátká, trvá přibližně 5 dní. Během této doby nepřijímají žádnou potravu, žijí jen ze zásob, které nashromáždili ještě jako housenky.

Už v první zásilce se objevilo i několik dosud nevystavovaných druhů. Poprvé je ve skleníku Fata Morgana k vidění například babočka s průsvitnými křídly druhu Godyris zavaleta. V přírodě se vyskytuje v deštných lesích od Mexika po jižní Peru. Dospělí samci z různých rostlin sbírají jedovaté látky, ty je následně chrání před jejich predátory.

Tipy pro rodiče s malými dětmi
Pestrobarevní motýli poletující volně mezi rostlinami fascinují nejen dospělé, ale zejména děti. Jim tito tvorové připomínají lesní víly i jiné pohádkové postavy. Prohlížet by si je ale měly pouze očima, jelikož neopatrné zacházení může motýlům ublížit. Nejvhodnější dobou k návštěvě výstavy pro rodiny s těmi nejmenšími jsou všední dny okolo poledne a později odpoledne, kdy se zde pohybuje méně lidí, a je tedy možné skleníkem projet i s kočárkem. Setkání s křehkými krasavci si pak rodiny mohou naplno užít. Hlad či žízeň nejsou problém díky automatu s občerstvením ve vstupní hale a stánku pod skleníkem. K dispozici je i přebalovací pult.

Tipy pro školy
Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila speciální program pro školní skupiny věnovaný motýlům. Děti se v rámci něj seznámí s jednotlivými stadii vývoje tohoto hmyzu a budou moci sledovat přímo líhnutí. Prohlídka s průvodcem je přizpůsobena věku dětí a probíhá formou poutavého výkladu, který představí zajímavosti ze života motýlů a jejich vztahu k rostlinám. Program je možné absolvovat i v angličtině. K objednávkám termínu slouží interaktivní formulář na webu botanické zahrady www.botanicka.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *