Zdravý životní styl je alfa a omega života. Každý pátý Čech si s ním přitom neví rady!

Všichni pravděpodobně budeme souhlasit, že tím nejcennějším, co máme, je naše zdraví. Bez zdraví ztrácí život na kvalitě a nemůžeme si ho naplno užívat. Pouze 5 % Čechů ale považuje svůj životní styl za skutečně zdravý. Nedostatek času, málo peněz, slabá vůle a chybějící motivace jsou často uváděnými výmluvami. 20 % lidí přiznává, že nevědí, jak správný životní styl rozpoznat ani jak na něj. Výzkum na toto téma realizovala agentura STEM/MARK[1] pro online platformu Index zdraví, která je pomocníkem právě na cestě za zdravým životním stylem.

Každý mluví o zdravém životním stylu a každý chce žít zdravě, ale víte vlastně, které oblasti jsou důležité pro to, aby byly vaše tělo i mysl v dobré kondici? Výzkum ukazuje, že lidé chtějí být v kondici, ale nejsou si úplně jistí, na co se přesně zaměřit, co je správné.

Jak lépe naslouchat svému tělu a nastartovat zdravější životní styl, učí inovovaný interaktivní online nástroj Walmark Index zdraví. Nabízí odborné a personalizované rady, postaví každému na míru jeden jednoduchý úkol denně, systematicky sleduje pokrok. Cesta k novému životnímu stylu nikdy nebyla jednodušší.

MUDr. Zuzana Kala Grofová

„Index zdraví je o celkovém nastartování životního stylu – ve hře je jednoduchost a malé změny, které se dobře fixují. Nesmírně důležitá je zpětná vazba, kterou umožňuje průběžné opakování testu. Zhodnocení pokroku a odměna jsou pro úspěch klíčové. Člověk si najednou uvědomí, že se mu s těmi malými změnami žije lépe,“ dodává MUDr. Zuzana Kala Grofová, ambasadorka a spoluautorka Indexu zdraví.

Jak to funguje
Začněte tím, že vyplníte krátký online dotazník na www.walmark.cz/index-zdravi, který se věnuje pěti základním oblastem zdravého životního stylu – celkové kondici, fyzické aktivitě, zlozvykům, vyvážené stravě a psychické pohodě. Na základě výsledků vám bude vygenerován Index zdraví (hodnota 0–100), který odráží vaši zdravotní formu. Nechybí ani hodnota BMI, informace o doporučeném množství tekutin či stravování. Po registraci obdržíte osobní čtyřtýdenní plán, který obsahuje jednoduché rady a tipy, jak podpořit své zdraví a tím začít zdravý životní styl. Vytiskněte si ho a umístěte jej na viditelné místo doma nebo v práci. Následujte úkoly, které vám byly uděleny na každý den – můžete si také online nastavit denní upomínky, abyste na některý nezapomněli. Jakmile splníte celý 28denní plán, váš Index zdraví se přepočítá a na základě dosaženého zlepšení získáte nový plán.

Naslouchejte svému tělu
V průběhu plnění svého plánu si budete budovat bližší a intenzivnější vztah se sebou samými. Je důležité být laskaví ke svému tělu a ocenit ho za to, co pro nás dělá. Čím více mu budeme naslouchat, tím lépe nám bude sloužit. Abyste měli jistotu, že vaše tělo dostává vše, co potřebuje pro správné fungování, je vám na základě výsledků testu Indexu zdraví na míru doporučen nutriční program, odpovídající vašim individuálním potřebám.

Nejste v tom sami
Pomocí online nástroje Indexu zdraví také můžete sdílet svůj pokrok na sociální média, vyzvat své přátele, aby se k vám připojili na cestě za zdravým životním stylem. Vzájemné motivování vám pomůže a zpříjemní vaše dlouhodobé snažení. Online platformu už využívá přes 49 300[2] uživatelů, se kterými můžete porovnat hodnotu svého Indexu zdraví a BMI.

Důležité je umět ocenit své snahy. Nezapomeňte proto oslavit své úspěchy. Užijte si své zdraví a hýčkejte ho po celý svůj život.

10 pravidel, abyste byli fit
 Každý chce být zdravý a spokojený. Jak ale dosáhnout toho, aby byly tělo i mysl v dobré kondici? Važte si svého zdraví, okamžiků štěstí a všech dobrých věcí ve vašem životě. Protrénujte se k pozitivnímu myšlení a zdravému životnímu stylu, abyste si mohli užívat každou minutu života. Přinášíme vám 10 jednoduchých tipů, jak toho dosáhnout.

  1. Sepište si argumenty: Pokud budete mít černé na bílém zapsané všechny důvody, proč byste měli být ve vynikající kondici, bude vás to neustále motivovat k lepšímu životnímu stylu. Přestože váš cíl sám o sobě dává smysl a zdá se, že nepotřebuje žádné opodstatnění, čím více argumentů pro sebe budete mít, tím lépe se udržíte disciplinovaní.
  2. Mějte plán: Cíl bez plánu je jen sen. Převzít kontrolu nad svým zdravím vyžaduje znalost aktuálního stavu i dlouhodobou vizi a směr. Může vám v tom pomoci nový online nástroj – Index zdraví. Na základě výsledků dotazníku týkajícího se vašeho současného životního stylu vám pomůže odhadnout vaši startovní kondici. Na míru vám vytvoří měsíční plán aktivit, rad a tipů, jak se dostat do formy a budovat zdravější životní styl.
  3. Vychutnejte si pozitivní efekt: Máte nějaké špatné návyky, kterých se nemůžete zbavit, přestože se opravdu snažíte? Problém spočívá v tom, že držení se zlozvyku vám brání poznat, jak dobře se vaše tělo může cítit bez něj. Takže nad tím nepřemýšlejte a prostě s ním skoncujte. Jakmile ucítíte pozitivní efekt, budete motivováni neustále pokračovat.
  4. Pijte hodně vody: Bez ohledu na to, jaký je váš zdravotní stav, voda je vždy dobrou volbou pro každého. Naše tělo je tvořeno ze 70 % vodou, takže hydratace organismu je životně důležitá. Vypijte velkou sklenici vody hned po ránu a pravidelně ji pak popíjejte i přes den.
  5. Ovoce a zelenina jsou základ: Ovoce a zelenina obsahují velké množství vody a jsou plné vitaminů, minerálů a dalších živin. Dopřejte si čerstvý džus každé ráno a misku salátu nebo čerstvě nakrájené zeleniny ke každému jídlu.
  6. Nepřejídejte se: Naše tělo potřebuje mnohem méně potravy, než jsme zvyklí mu dodávat. Jezte pomaleji, užijte si každé sousto, a když se cítíte plní, můžete si dát něco malého později. Je to rozhodně lepší než se přejídat.
  7. Jezte pomaleji: Když budete jíst pomaleji, budete se cítit plnější, a tím pádem toho sníte méně. Dát si načas s jídlem rovněž pomáhá lepšímu zažívání a vstřebávání živin ze stravy.
  8. Denní dávka pohybu: Tělo, které se nehýbe, nemůže být zdravé. Cvičení převede vaši energii do pohybu, rozproudí krev a pomůže vám odreagovat se od každodenního stresu. Věnovat denně 30 minut pohybu je naprosté minimum, které byste měli svému tělu dopřát. Tuto půlhodinu můžete rozdělit na 2 až 3 etapy, ale ujistěte se, že se opravdu celkem hýbete alespoň 30 minut každý den.
  9. Kvalitní odpočinek: Bez spánku není naše tělo schopné správně fungovat. Snažte se chodit spát pravidelně ve stejnou dobu, aby se vaše tělo mohlo nastavit na váš denní rytmus. Spěte minimálně 7 hodin každý den.
  10. Pište si deník: Sledujte svoje zvyky a pokroky. Vytvořte si osobní profil na interaktivním online portálu www.walmark.cz/index-zdravi a sledujte, jak si vedete. Index zdraví vám den po dni připomene, na co nezapomenout a čím svůj program zpestřit, abyste se cítili dobře a byli v takové kondici, v jaké být chcete. Myslete na sebe a své zdraví, začněte na něm pracovat hned teď.

Každý malý krok se počítá!

[1] STEM/MARK, Češi a zdraví, leden 2017
[2] https://www.walmark.cz/index-zdravi-hlavni-strana, březen 2018

Zdroj: www.walmark.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *