Odborník radí: Jak nakupovat léky přes internet a nenaletět?

Snad každý, kdo si kdy zřídil e-mail na internetu, se ve spamových zprávách setkal s nabídkou internetového prodeje rozličných léků nebo doplňků stravy na hubnutí, potenci či zvýšení inteligence. Podobné nabídky, někdy vypadající velmi seriózně, můžete najít třeba na diskusních fórech nebo i jako placené inzeráty v médiích. Lákají na podezřele nízké ceny, výjimečné účinky rozličných preparátů, což často dokládají komentáři spokojených zákazníků. Ve skutečnosti se ale zhusta jedná o levné padělky, které v lepším případě způsobí třeba jen žaludeční potíže, v tom horším můžete třeba skončit na jednotce intenzivní péče.

Kdo nakupuje léky přes internet?
Ze statistik lékárenského řetězce BENU, kde denně nakoupí cca 1,5 tisíce lidí, vyplývá, že, typickým zákazníkem jejich e-shopu je žena mezi 30 a 40 lety, která v rámci cca čtyř větších nákupů za rok vybírá ze sortimentu celé lékárny. Rychlým tempem rovněž přibývá zákazníků ve věkové skupině 60+ a také mladších 30 let. Mladší generace přitom nakupuje zejména kosmetiku a dermokosmetiku.

Nedůvěřuj a prověřuj
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se problematice prodeje léků přes internet podrobně věnuje na stránkách Nebezpecneleky.cz a Olecich.cz. První důležitou větou, kterou se k tématu léků prodávaných na internetu dočtete, je tato: Na internetových stránkách mohou schválené lékárny nabízet k prodeji volně prodejné léky za splnění zákonem stanovených podmínek.

Zákon tedy spotřebitele chrání tím, že dovoluje prodávat zásilkovým způsobem přes internet léky pouze kamenným lékárnám, díky čemuž je zajištěna kontrola bezpečnosti, účinnosti a kvality. Základními podmínkami pro prodej léků na internetu v ČR je jejich registrace v České republice, možnost volného prodeje (bez receptu) a to, že lék nabízí schválená lékárna.

Dříve se říkalo, že papír snese všechno a dnes totéž platí i o internetu a rozličných webových stránkách. O tom, zda opravdu existuje dotyčná kamenná lékárna, která na internetu zaštiťuje zásilkový prodej, se můžete přesvědčit v databázi schválených lékáren na webu www.olecich.cz. Zde také najdete přehled všech u nás registrovaných léků, které nejsou vázány na lékařský předpis.

Co se doplňků stravy týče, i ty raději nakupujte jen na internetových stránkách, které provozuje firma s „kamenným obchodem“ nebo lékárna. Kvalitní obchod je možné ověřit také podle hodnocení zákazníků např. na www.heureka.cz, na Googlu nebo na www.zbozi.cz. Pamatujte, že zdraví máte jenom jedno a žádná „výhodná nabídka“ za jeho ohrožení nestojí.

Proč nakupovat v internetových lékárnách?
Výhodou lékárenských e-shopů oproti kamenným lékárnám je šíře sortimentu skladem. Kupříkladu v případě výše uvedeného lékárenského řetězce jde o více než 15 tisíc produktů, což není ve fyzických možnostech žádné kamenné lékárny. Tradiční výhodou nákupů na internetu je možnost v klidu porovnat jednotlivé produkty a zajímavé ceny. Oproti jiným oblastem elektronického obchodování však v lékárenském prostředí velmi dobře funguje propojení e-shopu s kamennými pobočkami.

„Přes 90 procent objednávek na našem e-shopu je vyzvedáváno osobně v některé z našich lékáren, což je pro zákazníka zdarma. Tím je zachována přidaná hodnota poradenství při vyzvednutí v návaznosti na odbornost našich zaměstnanců,“ říká manažer pro e-commerce společnosti BENU ČR Michal Macourek.

O zdraví jde až v první řadě
Nepoctivých lidí, kteří se rádi přiživí na obchodě s lidskou důvěřivostí, je a bude stále mnoho. Pokud jde např. o elektroniku a podobné zboží, může člověk přijít maximálně o peníze a iluze. V případě lidského zdraví jsou však rizika mnohem vyšší. Pokud se tedy při svých toulkách internetem setkáte s takovou nepoctivou nabídkou, můžete na stránkách SÚKL www.olecich.cz takový nález ohlásit prostřednictvím webového formuláře.

„Trend nákupů přes internet je rostoucí ve všech sférách obchodu, a také v lékárnách, které jsou však zdravotnickými zařízeními. Nesmíme zapomínat na to, že lék je specifický druh zboží, a tak by s ním mělo být i zacházeno. V lékárnách je zákonem danou povinností lékárníka při prodeji léku pacienta informovat o všech důležitých věcech týkajících se správného a bezpečného užívání léku, jeho dávkování, interakcích a kontraindikacích. Je to nezastupitelná úloha lékárníka a žádný internetový obchod ji nemůže nahradit. Proto, když už klient chce nakupovat léky po internetu, nechť tak dělá v osvědčených lékárnách, kde si léky i vyzvedne a kde může vše s lékárníkem konzultovat,“ doplňuje na závěr PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárny BENU v Mladé Boleslavi. Kvalitní internetoví prodejci léků případně nabízí jako alternativu lékárenskou poradnu, kde se může zákazník online poradit.

Zdroj: Lékarny BENU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *