Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Kosmonaut Vladimír Remek zasadil v Botanické zahradě vzácný strom v rámci projektu Kořeny osobností

Trojská botanická zahrada je zaplavena tisíci vůněmi a barvami jarních květů a první opravdu teplé dny vítá spolu s 85. osobností, která se v rámci projektu Kořeny osobností ujala čestného úkolu obohatit zahradu o další vzácný strom a propojit s ním svůj životní příběh. Nedaleko výjimečných dřevin Václava Havla, Karla Gotta, Jiřího Menzela či Věry Čáslavské má místo šácholan, který slavnostně zasadil první a zároveň jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

Vladimír Remek se zapsal do světových dějin kosmonautiky, když jako první kosmonaut ze zemí mimo Sovětský svaz a USA absolvoval několikadenní úspěšnou misi do vesmíru. Právě v těchto dnech, přesněji 2. března, uběhlo 40 let od jeho letu z kosmodromu Bajkonur na stanici Saljut 6, kam vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Vladimír Remek
ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

„Je mi ctí, že mohu rozšířit řadu krásných stromů a příběhů zajímavých osobností v trojské botanické zahradě. Stromy mám moc rád a za svůj život jsem jich vysadil několik. Jeden z nich pro mě měl zvláštní význam, protože byl symbolem mého bezpečného návratu z vesmíru na Zemi. Vysadil jsem ho na jaře před čtyřiceti lety ve Hvězdném Městečku nedaleko od Moskvy, krátce poté, co jsem se vrátil z vesmírné mise. Ještě před svým odletem jsem vysadil strom také v blízkosti kosmodromu Bajkonur,“ vzpomíná Vladimír Remek při sázení nového stromu.

Strom Vladimíra Remka se nachází v severní části botanické zahrady a jde o šácholan hvězdovitý. „Strom pro pana Remka jsme nevybrali náhodně. Zvolili jsme šácholan hvězdovitý, jehož nádherné velké květy připomínají hvězdy, mezi kterými byl pan Vladimír Remek nějaký čas doma,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Šácholan hvězdovitý neboli Magnolia stellata ‘Chrysanthemiflora‘ pochází z Japonska. Do Čech se tento druh dostal až ve 20. letech minulého století. Velkou oblibu si získal v parcích a zahradách především pro časný květ a keřový růst. Dosahuje výšky okolo pěti metrů, výjimečně i více. Jeho kůra je silně aromatická. Má osm centimetrů velké hvězdicovitě uspořádané květy růžové barvy s mnoha okvětními plátky,“ popisuje Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

O projektu Kořeny osobností
Projekt Kořeny osobností pomáhá Botanické zahradě hl. m. Prahy již devátým rokem přitahovat pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky propojení jejich vysazování s nejvýznamnějšími osobnostmi České republiky 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojují známí umělci, sportovci, vědci, státníci či myslitelé i představitelé charity. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi kterými jsou například prezident Václav Havel, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman. Návštěvníci se snadno zorientují podle podrobné mapky projektu Kořeny osobností, která obsahuje kompletní seznam rostlin i osobností a je k dispozici ve všech pokladnách zahrady.

Projekt má ambici postupně představit až 150 významných osobností nejen České republiky, ale i světa, a stejný počet vzácných rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

Zdroj: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *