Idol žen Vojta Dyk si zahraje Sherlocka Holmese. V muzikálu, který mu napsal Ondřej G. Brzobohatý

Hudební divadlo Karlín chystá nový hit. Tentokrát ho má na svědomí Ondřej G. Brzobohatý, který je autorem jak libreta a textů, tak hudby. Do hlavní role obsadil Vojtu Dyka, a tak se dá čekat, že půjde o jednu z nejsledovanějších premiér příští sezony. 

Připravovaný muzikál, jehož děj je víceméně smyšlený, se humornou formou opírá o slávu legendárního detektiva Sherlocka Holmese a peripetie jeho autora, spisovatele Sira Arthura Conana Doyla. Ten pod nátlakem médií, společnosti a především jeho vydavatele Virgila Cromwella, začíná podléhat žárlivosti, která ho přivádí na jedinou možnost vysvobození se ze zajetí stínu slavného detektiv. Vysvobození vidí ve smrti, jeho nejslavnější literární postavy. Jak tento humorný příběh, plný nadsázky, skvělé hudby dopadne? To zatím neví ani náš Sir Arthur Conan Doyle.

Ano, v reálných konturách se skutečně Arthur Conan Doyle na jistou dobu zbavil Sherlocka Holmese, když ho nechal utonout v hlubinách Reichenbašských vodopádů v povídce Poslední případ, nicméně ho k tomu nikdy nevedly tak extrémní pohnutky, které jsem si dovolil trochu výstředně, za to s největší láskou k jeho odkazu, ztvárnit v mém muzikálu. Řada postav má rovněž reálný základ, jako třeba Louisa Hawkins, která byla opravdovou družkou Sira Arthura Conana Doyla. Doktor Sigmund Freud rovněž tak existoval, ačkoliv se o jejich přátelství s Doylem nikde nic neuvádí, není ani vyloučeno, že nemohlo existovat, jelikož oba pánové žili ve stejném období našich dějin. Jediná postava Virgila Cromwella, vydavatele Arthura Conana Doyla, je smyšlená, ale nebýt ji, nemohl by muzikál obsahovat onu dramatickou zápletku, kterou je třeba brát s nadsázkou a humorem jako uměleckou licenci, nikoliv jako popis skutečných reálií historie.

Ani postava Sherlocka Holmese se ne vždy drží svého tolik typického charakteru, ale občas nečekaně vybočí, pro osvěžení děje, i do jiné, pro diváka rovněž tak ympatické polohy. Veskrze jde o to, aby se divák zasmál, dojal, možná trochu poučil, ale hlavně po celou dobu královsky bavil.

Hudba, texty, libreto:  Ondřej G. Brzobohatý

V hlavních rolích:

Sherlock Holmes / Sir Arthur Conan Doyle      Vojtěch Dyk, Lukáš Janota

Irene Adlerová / Louisa Hawkinsová                  Anna Fialová, Kristýna Daňhelová

Dr. John Watson / Dr. Sigmund Freud               Denny Ratajský, Aleš Háma

Profesor Moriarty / Virgil Cromwell                    Jan Sklenář, Petr Vaněk

Paní Hudsonová                                                        Ivana Chýlková, Jaroslava Kretchmerová

Inspektor Lestrade                                                 Filip Rajmont

Tvůrčí tým:

Režie: Gabriel Barre (USA)

Choreografie: Karen Sieber (USA)

Hudební nastudováni: Chuhei Iwasaki

Sbormistr: Sára Bukovská

Scéna: Michaela Hořejší Horáčková

Kostýmy: Kristina Záveská

Sound design: Petr Ackermann

Light design: Pavel Dautovský

Odborný poradce trikové náplně: Jaroslav Kunc

Choreografie bojových scén: Norbert Bidrman

Kultovní muzikál Legenda jménem Holmes uvede Hudební divadlo Karlín premiérově 18. a 19. října 2018.

Foto Petr Brodecký

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *