Světoznámý operní pěvec Rolando Villazón zazpívá pro Zdravotního klauna

Světoznámý operní pěvec Rolando Villazón podpoří 20. června ve Španělském sále Pražského hradu na benefičním koncertu Zdravotního klauna. Za doprovodu renomované klavíristky Carrie-Ann Matheson zazpívá program skladeb španělských, argentinských či mexických skladatelů.

Charismatický mexický tenorista patří k nejuznávanějším pěvcům současnosti a během své kariéry si dokázal podmanit operní publikum po celém světě. Vedle pěveckých dovedností proslul také typickým pódiovým projevem okořeněným notnou dávkou humoru. Dr. Rollo, jak zní Villazónovo klaunské jméno, býval Zdravotním klaunem a je také dlouholetým mezinárodním ambasadorem této nadace. „Oni dokáží přeměnit slzy ve smích. Vnášejí do nemocničních pokojů štěstí a barevnost. Jak jen to je možné, doprovázím je na jejich návštěvách po nemocnicích a znovu a znovu se stávám svědkem toho, jak skvělou práci dělají,“ popisuje Rolando Villazón.

Zdravotní klaun patří k předním dobročinným organizacím v České republice. Věrni myšlence, že smích pomáhá, navštěvují speciálně vyškolení klauni nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, domovy pro seniory a hospice již sedmnáct let. Vyzbrojení svými pověstnými červenými nosy přinášejí smích a radost do míst, kde je jich nejvíce potřeba. „Nesmírně nás těší, že interpretem galakoncertu je právě náš ambasador Rolando Villazón, který myšlence Zdravotních klaunů rozumí, protože byl sám jedním z nich. Zazpívá tedy nejen z dobré vůle, ale zejména ze srdce a vlastní zkušenosti,“ říká ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová a dodává: „Hudba a smích mají jedno společné – povznášejí lidskou duši. Výjimečný zážitek, korunovaný pomocí potřebným, si tak odnesou příznivci Zdravotních klaunů i příznivci operního zpěvu,“

Rolando Villazón je jedním z nejlepších světových tenoristů. Cestu na evropská operní pódia mu otevřela na sklonku devadesátých let výhra několika cen v soutěži Operalia Plácida Dominga. V témže roce ho čekal i oficiální debut v Manon v Itálii, poté následovala Pařížská národní opera, Státní opera Berlín a další. V poměrně krátkém čase se vyhoupnul mezi světovou operní špičku a získal si obdiv publika od milánské La Scaly, přes londýnskou Covent Garden až po Metropolitní operu v New Yorku. Na svém kontě má řadu nahrávek, za něž získal dvě nominace na cenu Grammy a několik ocenění Echo Klassik Awards. Francouzská vláda mu udělila řád Chevalier des Arts et des Lettres.

Zdravotní klaun již od roku 2001 přináší humor a radost hospitalizovaným dětem, geriatrickým pacientům a dalším potřebným po celé České republice. Přispívá tím ke zlepšení jejich psychického i celkového zdravotního stavu, a to prostřednictvím návštěv speciálně vyškolených klaunů. Zdravotní klaun realizuje celou řadu programů, kromě pravidelných klauniád na dětských odděleních nemocnic pořádá i týdenní program Cirkus Paciento pro dlouhodobě nemocné děti či hudebně dramatický pořad Kutálka pro děti s fyzickým či mentálním handicapem. V rámci programu Na Operační Sál! klauni doprovázejí malé pacienty celým předoperačním procesem, čímž zmírňují jejich strach, a s programem Přezůvky máme! pak navštěvují vážně nemocné děti, které tráví poslední okamžiky doma s rodinou. Díky programu Humor pro dříve narozené přinášejí smích do domovů pro seniory, léčeben pro dlouhodobě nemocné a hospiců. S Košem plným humoru navštěvují onkologicky nemocné dospělé pacienty. V současné době navštěvuje 86 profesionálních Zdravotních klaunů pravidelně 62 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic a realizují přes 3700 klauniád ročně.

Prodej vstupenek probíhá za podpory Nachtigall Artists na www.zdravotniklaun.cz/koncert.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.