Světový rekord v počtu těhotných je v ohrožení navíc vrcholí soutěž Těhotná MISS ČR!

Překonat světový rekord v počtu těhotných na jednom místě se pokusí organizátoři Největšího festivalu těhotenství a rodiny, který vypukne 7. května v parku u OC Olympia v Brně. Loni se podařilo překonat rekord český, když se na jednom místě shromáždilo 486 těhotných. Letos, pro překonání rekordu světového, je třeba přečíslit stávající rekord 1897 těhotných maminek.

„Překonání rekordu jsme stanovili na stejný den, kdy si všichni ve světě připomínáme a slavíme Světový den těhotenství. Na tento den jsme také pro rodiče a jejich děti, rodiny, které teprve příchod potomka čekají i příznivce mateřství nachystali bohatý program,“ říká organizátorka akce Majka Staňková. U velkého pikniku si poslechnou hudební vystoupení skupiny BUTY, the Tap Tap, kapely Skrznaskrz, VOXEL či uskupení Modrý cimbál. Děti se mohou těšit na divadlo, maminky na tanec s dětmi v šátku a budoucí matky na módní přehlídku těhotenského oblečení nebo šátkování. Návštěvníky čeká i potravinový trh na téma „Zdravá výživa kojenců a dětí“.

Kmotry minulých ročníků Festivalu těhotenství a rodiny byly známé osobnosti jako zlatý slavík Tomáš Klus, herci Alena Antalová a Tomáš Hejlík nebo zpěvačka Alena Střelečková. „Letos pokřtí těhotné bříško vítězce soutěže Těhotná MISS ČR 2018, zpěvák a multiinstrumentalista Václav Lebeda, alias VOXEL. Jméno Miss budeme znát večer 4. května, po slavnostním finále v Brně,“ doplňuje Majka Staňková.

V rámci Největšího festivalu těhotenství a rodiny se mohou nastávající rodiče zúčastnit bezplatných prohlídek všech brněnských, některých jihomoravských a vybraných krajských porodnic. Nastávajícím rodičům bude k dispozici poradenské centrum Majky Staňkové, kde mohou získat informace o těhotenství, porodu i mateřství. „Chybět nebude ani poradna porodních asistentek asociace UNIPA a České asociace dul,“ doplňuje Staňková.

Nad celou akci převzali záštitu poslankyně parlamentu ČR PhDr. Olga Richterová Ph.D., hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek, primátor města Brna Ing. Petr Vokřál. Festival moderuje Vlasta Korec a podporuje herec Pavel Liška a herečka Martha Issová.

Děti mohou po celou dobu využívat dětský park Olympia rozkládající se na ploše 5,3 hektarů nabízející bohaté volnočasové vyžití pro celou rodinu s nepřehlédnutelnou osmnáctimetrovou horolezeckou stěnou, malými vláčky parkové železnice, vyhlídkovou pyramidou, sloupovým bludištěm, in-line dráhou a několika interaktivními hřišti pro děti i dospělé. Pro rodiny s malými miminky bude připraveno zázemí s přebalovacím koutkem.

Oslavy Světového dne těhotenství 7. 5. se konají také i na jiných místech České a Slovenské republiky a součástí oslav jsou i další akce, např. Mezinárodní konference o současném rodičovství v Evropě, soutěž Těhotná MISS ČR 2018, filmová projekce necenzurované verze dokumentu o slovenském porodnictví Medzi nami, či osvětová kampaň Dopravního podniku města Brna.

O světovém dnu těhotenství
Zakladatelem Světového dne těhotenství 7. 5. je Michal Staněk se svojí manželkou Majkou Staňkovou, majitelkou Centra pro těhotné a rodinu Majka, která se jako průvodkyně těhotenstvím a porodem věnuje budoucím rodičům a následně jejich dětem již řadu let. Vznik myšlenky k vyhlášení Světového dne těhotenství odstartovala potřeba zlepšení podmínek pro těhotenství a porod, pozitivního přístupu k těhotným ženám, zdůraznění celospolečenského významu rodičovství a negativních důsledků jeho odkládání a podpora porodnosti obecně. Podle Majky Staňkové je jedním z důvodů, proč byl Světový den těhotenství vyhlášen právě v ČR, právě nízká porodnost v této zemi. Podle statistik ČSÚ z roku 2015 činí porodnost 1,57 dítěte na matku, k přežití národa je potřeba minimálně 2,1. Světový den těhotenství tedy upozorňuje na aktuální společensky závažné téma.

Soutěž Těhotná MISS ČR vyvrcholí v pátek v Brně
Nejkrásnější budoucí maminku zvolí 4. května odborná porota v Brně. V pořadí už druhý ročník celostátní soutěže Těhotná MISS ČR 2018 startuje od 18 hodin v Sále Břetislava Bakaly.

„Letos se do boje o korunku nejkrásnější budoucí maminky přihlásily desítky zájemkyň z celé republiky. Z nich jsme vybrali nejlepších 10, a ty se utkají jak o titul těhotná MISS ČR 2018, tak o MISS sympatie, kde o vítězce rozhodnou lajky na Facebooku. Těhotná MISS ČR 2018 je soutěž pro těhotné ženy, ve které nejde o výšku ani míry, ale o sdílení těhotné krásy,“ říká organizátorka soutěže Majka Staňková.

Těhotné finalistky absolvují tři soutěžní disciplíny. Před začátkem soutěžního klání vyplní vědomostní test z oblasti těhotenství a mateřství. Na pódiu je pak čeká rozhovor s moderátorkou a závěrečnou soutěžní disciplínou bude módní přehlídka, kdy mají soutěžící za úkol předvést těhotenské šaty značek My Tummy a Rialto.

Korunku z loňského, prvního ročníku si odnesla Jana Duco. „Soutěž mne vytrhla z mateřského stereotypu. Byla jsem těhotná podruhé, a díky lidem, které jsem na soutěži potkala, jsem získala jiný pohled sama na sebe. Také jsem mohla veřejně sdělit, jak první mateřství změnilo můj pohled na kariéru. Původně jsem se chtěla vrátit brzy do práce, ale narození syna mi změnilo priority a uvědomila jsem si, že chci dětem věnovat čas, který se už nikdy nebude opakovat,“ říká dvojnásobná maminka Jana Duco, která střídavě žije v Německu a v Čechách a píše blog Na roztrhání.

Předsedkyní poroty soutěže Těhotná MISS ČR 2017 je bývalá MISS České republiky Jana Doleželová, kromě ní budou maminky hodnotit manželé Majka a Michal Staňkovi, zakladatelé Světového dne těhotenství 7. 5. a pořadatelé Největšího festivalu těhotenství a rodiny. Dále SUPERMISS České republiky 2011 Darja Jacukevičová Vozábová, bývalé herečky Městského divadla Brno Jana Klaclová a Eliška Lukonchik a podnikatel v oblasti wellness Zdeněk Chlubna.

Vítězka soutěže Těhotná MISS ČR se může těšit na výbavu „Porod snů“ od Centra Majka, dětskou autosedačku Cybex od společnosti Kenyo, monitor dechu kojence Babysense, bezplatné konzultace a doprovod duly u porodu, řadu publikací vydavatelství Babyonline, permanentku na cvičení pro těhotné, víkendový pobyt v Jeseníkách, předplatné časopisu Maminka a poukázku na těhotenské oblečení My Tummy.

V rámci slavnostního finále vystoupí dvojice zpěvaček Báry Vaculíkové a Lenky Jankovské, které představí pokřtí svůj nový videoklip k písni Automatka. Ten vznikl k projektu Mateřská.com. Dvojice na sebe upozornila hitem Laktační psychóza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *