Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Celebrity

Kristian Kodet prchl z Prahy a dnes otevírá galerii a starožitnictví v Táboře!

Kristian Kodet, nejprodávanější českých malíř současnosti, který se proslavil také v zahraničí a jehož obraz visí například i v sídle amerických prezidentů – v Bílém domě, slaví letos životní jubileum. Zároveň se znovu vrací ke své “druhé profesi” a stává se z něj opět galeristy, ale také “starožitník”.

Přímo na 1. máje otevírá Kristian Kodet v jihočeském Táboře galerii a antik v jednom. Malíř, milovník dobrého vína a krásných žen je pověstný svou slabostí pro staré a krásné věci, které mají takzvaně duši a historii. Je celoživotním sběratelem všeho, co může zdobit domy, byty, chaty a chalupy a se svou vášní se tak opět rozhodl podělit i s jinými zájemci.

“Já jsem už vloni v Táboře otevřel takový malý antik, ale našli jsme nedávno příhodnější, krásné prostory těsně před táborským Žižkovo náměstím a kromě různých konviček, sošek, hliněných hrnců, sítek, těžítek nebo forem na bábovky a dalších kousků, jsou zde mé grafiky a také pár obrazů. Těch zde bude ještě více, ale až po mé velké výstavě, kterou mám v Praze od 13. července, kdy slavím sedmdesátiny. Jinak v galerii a antiku najdou lidé, kteří stejně jako já milují něco, co je hezké, staré, ale co takzvaně má genia loci mnoho zajímavých kousků a myslím si, že za velmi příznivé ceny. Já se tak vlastně do Tábora takto vracím, protože jsem před lety zde měl galerii, a když jsem ji prodával, netušil jsem, že se tomu budu ještě někdy věnovat. Spojil jsem to ale s antikem, protože sám rád, ať u nás, nebo třeba v Americe chodím po různých podobných obchodech, bazarech a objevuji různé drobnosti či i větší věci, které zkrátka mají nějakou historii. Je to takový můj únik od mého povolání, které mě ale stále baví a naplňuje,” říká malíř.

Kristian Kodet je pověstný i tím, že za svůj dosavadní život koupil, zrekonstruoval a zase prodal přes dvacet domů nebo chalup, aby si nakonec ponechal jediné místo, kam z víru centra velkoměsta unikal, kde maluje své obrazy a přemýšlí o životě.

“Je to bývalá fara kousek od Tábora. Je to nádherný barokní objekt, který byl však zdevastovaný, a který jsem musel dát kompletně dohromady. Protože mám rád ale původní styl, materiál a snažím se zachovávat co nejvíce původních prvků, bylo to o to složitější. Dnes je to místo, které miluje celá naše rodina, je tam klid a tam opravdu udělám nejvíc práce. Okolo jsou kilometry lesů, úžasný vzduch, a odkud to mám kousek do města, když chci potkávat lidi. Pokud nejsme přes zimu na Floridě, kde máme dům, jsem od jara do podzimu hlavně tam a je mi tam dobře,” dodal Kodet.

K Táborsku má umělec vřelý vztah už od dětství. Spolu se svým bratrem, hercem Jiřím Kodetem a jejich společných otcem jezdili na chalupu do Klenovic od ranného dětství. “Tam jsem taky poprvé potkal a poznal Waldu Matušku, když ho Jirka k nám přivedl. Pak se znás stali velcí přátelé a to nám zůstalo po celý život. Denně na Waldu myslím a jsem moc rád, že jsme přáteli s jeho ženou Olinkou a mladým Waldou. Máme kousek od sebe dokonce na Floridě domy a je to taky celoživotní přátelství. I Walda měl rád hezké věci, které mají duši…,” dodal Kodet.

V jeho galerii – antiku bude teď především působit jeho dcera Jackie, ale potkat tu lze samozřejmě i jeho samotného. Rád si věci dělá po svém, rád si na ně dohlíží a rád komunikuje s lidmi.

Fofo: archiv K. Kodeta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *