Odborník radí: Co dělat před odletem, aby na letišti proběhlo vše hladce?

Léto se kvapem blíží a s ním přichází i první dovolené v zahraničí. Čím dál více Čechů dává přednost letecké dopravě, protože je to nejrychlejší a nejpohodlnější, ale také cenově stále příznivější způsob přepravy do vzdálenějších destinací. Cestující však mohou mít obavy ze složitější přípravy, odbavování či kontrol na letišti. Na co letos nezapomenout, jaké doklady vyřídit, jak je to s online odbavováním a jak vybrat sedačky v letadle? Máme pro vás 5 praktických tipů, které při cestovní horečce určitě oceníte.

Dovolená začíná nákupem letenek. Kdy je ten správný čas?
Pokud chcete chytit opravdu dobrou cenu letenky a v klidu si vybrat termín, zbytečně nemeškejte. „Akce na letenky spouštíme s leteckými společnostmi většinou 6 až 8 týdnů před odletem, u nízkonákladových společností zhruba 4 týdny do odletu, ale nemusí to být pravidlem. Současný trend je nákup letenek s větším předstihem,“ vysvětluje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Záleží také, jestli upřednostňujete ekonomickou třídu, nebo si radši připlatíte za pohodlí. Nejdříve se samozřejmě vyprodávají ty nejlevnější letenky. Pokud si termínem odletu nejste úplně jisti, bude lepší letenky nejprve jenom rezervovat. Ve chvíli, kdy budete mít jistotu, že určitě poletíte, letenky jednoduše zaplatíte. U nízkonákladových přepravců provádět nezávazné rezervace ovšem nelze a stornovat již zakoupenou letenku také není možné. Je tedy dobré nákup dopředu dobře promyslet.

Nepodceňujte pojištění, může vám zachránit peníze a ušetřit vás zklamání
Než vycestujete, nezapomeňte si kromě cestovního pojištění zařídit i pojištění proti úpadku letecké společnosti. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte svoje letenky, nemáte bez něj žádný zákonný nárok na vrácení peněz. „Cestovní kanceláře mají povinnost pojištěním proti úpadku disponovat ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte svoje letenky, můžete o peníze nadobro přijít,“ varuje Josef Trejbal.

Jaké doklady nezapomenout doma?
Při cestování je potřeba myslet na nezbytné doklady všech cestujících včetně dětí. Zjistěte si, jaké cestovní doklady potřebujete v zemích, do kterých se chystáte. V případě, že vám nějaký doklad chybí nebo má propadlou platnost, začněte si včas vyřizovat nový. Vyřízení někdy trvá poměrně dlouho, je proto lepší vše řešit s dostatečným předstihem. „Do většiny evropských států se dostanete i s občanským průkazem, ale například do USA je podmínkou biometrický pas. Nevystačíte tak ani s tzv. rychlopasem,“ upozorňuje Trejbal. Také si pro jistotu udělejte kopie všech dokladů (pasu, dokladu o pojištění, zelené karty) a uložte si je jinam než originály. Při ztrátě nebo krádeži vám tohle opatření může mnohé usnadnit. Informace o cestovních dokladech naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Co si s sebou zabalit do kufru? Myslete na některá omezení
Co si s sebou zabalit? Omezení je celá řada, když si je ale doma dobře prostudujete a poctivě dodržíte, nemusíte se bát žádných doplatků, kontrol nebo výslechů. Pohlídat si musíte hmotnost zavazadel a také povolené rozměry. U zavazadla, které si berete na palubu, se vyhněte všem nebezpečným předmětům. Pozor si dejte i na manikúry, sportovní vybavení jako hokejky nebo turistické hole, dále hračky nebo repliky zbraní z plastu či kovu, příbory a vývrtky. Pozornost věnujte také přepravovaným tekutinám. Všechny musí být v originálních obalech do 100 ml a v uzavíratelném igelitovém sáčku. V drogeriích najdete celá oddělení s přípravky v malých lahvičkách speciálně do letadla.

Zavazadlo zabalené, teď už ho jen odbavit
Odbavení znamená zapsání údajů z cestovních dokladů do systému aerolinií po rezervaci letenky. Varianty jsou dvě – odbavení na letišti a online odbavení předem. Pokud daná rezervace umožňuje online odbavení, využijte ji. Není vůbec složitá a ušetří vám čekání ve frontě na letišti. Stačí kliknout na odkaz v emailu s letenkou nebo navštívit stránky letecké společnosti. Tam sekci odbavení neboli „check-in“ už určitě sami bez problémů najdete. Poté v klidu s předstihem (většinou mezi 48 a 3 hodinami před odletem) vše vyplníte. Můžete také zvolit požadovaná sedadla, čímž se vyvarujete toho, že bude každý člen rodiny sedět na různých místech v letadle. A také je možné přiobjednat další zavazadla, speciální catering a jiné služby. S tzv. online check-inem se nejčastěji setkáte u nízkonákladových společností, které ho většinou přímo vyžadují a za odbavení na letišti účtují další poplatky.

Zdroj: Letuška.cz

Jeden myslel na “Odborník radí: Co dělat před odletem, aby na letišti proběhlo vše hladce?

  • 5.6.2018 (15:42)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, moc děkuji za článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *