Zažijte Festival Mořevkomoře – sla(v)nosti Bretaně 22. května na Lodi Tajemství na Rašínově nábřeží

Když nemáme oceán, uděláme si vlastní!” Inspirováni odvážnou myšlenkou rozhodli se organizátoři festivalu Mořevkomoře na jeden den, 22. květen, proměnit Loď Tajemství v malou Bretaň.

Jedinečné francouzské kapely, koncerty a tancovačky, tradiční palačinky od Atelieru Culinari, jiskřivý cidre, idylické šplouchání vln a vlnek. … Zkrátka slavnosti Bretaně jak se patří! Loď Tajemství kotví na Rašínově nábřeží (mezi Palackého a železničním mostem) v centru Prahy a rozhoupe se v rytmu Bretaně.

Veselici na Lodi Tajemství v rámci oslav svátku Bretaně16 hodin zahájí na palubě odpolední tancovačka (nejen) pro děti s Yvesem Leblancem, bretonským světoběžníkem s harmonikou a klarinetem. Od 18 hodin dostane prostor Taneční rychlodílna #si_zatancovat s živou muzikou v podání česko-australského dua KAM, což je hlas, harmonika a trochu dupání v tancích vyprávěných jako příběhy. Písně zazní v bretonštině, gallo i francouzštině s doprovodem akordeonu a cistry, od lidových dupáků a halekaček přes krvavé balady až po něžné romance. Vše v posluchačsky vděčných aranžích, které se nebojí lidových postupů ani jazzových harmonií, a vždy s důrazem na příběhy, jež písně vypráví.

Hlavním hostem festivalu letos bude bretonská kapela Planchée, která vystoupí v 19 hodin a předvede divákům své hypnotické, rytmické tance na jeden akord a rytmus dusajících nohou nebo swingující hravé čtverylky, v nichž si housle povídají s harmonikou a basa tvrdí muziku. To vše je Planchée, trio z horní Bretaně, kde se zpívá v jazyce gallo a cidre teče proudem. Ve 20.30 hodin večer uzavře kapela ba.fnu a jejich temná elektro akustická smršť, elektro-folk after party, smyčkující a kličkující cistra, temné dunění cajonu, hutné elektronické podklady. Elektroakustické trio ba.fnu se řítí po cestě od tradice k současnosti a nebojí se využít cokoliv: looper i vozembouch, niněru s distortionem, pady i kobza. Návštěvníky čeká pěkně temná diskotéka!

 

Yves Leblanc:

Yb planchee:

Yb bafnu:

Na otázku, proč vozit Bretaň do Prahy, odpovídá za produkci festivalu Mořevkomoře Eva Dryjová: „Hudba tohoto regionu, Bretaně, je nekonečná jako oceán a my už třetím rokem vozíme různé kapely do Prahy, často úplně poprvé, rozmanité jako kapky moře.“

Předprodej vstupenek za 250 Kč na https://goout.net/cs/listky/morevkomore-sla-v-nosti-bretane-2018/nlgc/. Na místě 300 Kč. Sleva pro studenty! Akce vzniká za podpory: MKČR, Státní fond kultury ČR.

Zdroj: http://www.morevkomore.cz a https://www.facebook.com/morevkomore/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.